Prezydent Węgier Katalin Novák zadeklarowała w środę poparcie dla planu pokojowego dla Ukrainy, który nie przewiduje zwycięstwa Rosji i opiera się na „realistycznych celach” – poinformował portal HVG.

Jak poinformował portal HVG, na konferencji prasowej z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem podczas wizyty w Ankarze, prezydent Węgier Katalin Novák zadeklarowała poparcie dla planu pokojowego dla Ukrainy, który nie przewiduje zwycięstwa Rosji i opiera się na „realistycznych celach”.

„Potrzebny nam jest plan pokojowy, który nie oznacza zwycięstwa Rosji, ale jednocześnie stawia uczciwe i realistyczne cele” – powiedziała węgierska prezydent, podkreślając, że Rosja musi również wycofać wojska z Ukrainy.

Podziękowała również Erdoganowi za rolę mediatora między Ukrainą a Rosją.

„Ostatecznym celem jest pokój, który wymaga wspólnej woli i należy zrobić wszystko, aby zapobiec eskalacji wojny. Trzeba uspokoić, a nie wzmagać napięcia, a strony wojujące muszą zasiąść do stołu negocjacyjnego, a pokój potrzebuje planu” – dodała Novák.

Węgry w żadnym wypadku nie będą wspierać transatlantyckiej i europejskiej integracji Ukrainy, dopóki zagrożone będą węgierskie szkoły na Zakarpaciu – oświadczył w piątek minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Péter Szijjártó.

Minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Péter Szijjártó podkreślił w piątkowym wpisie na Facebooku, że mimo okazywanej pomocy Ukraina nadal dyskryminuje mniejszość węgierską. „Podczas gdy 1300 szkół i przedszkoli na Węgrzech przyjmuje dzieci i uczniów będących uchodźcami z Ukrainy, 99 węgierskich szkół podstawowych i średnich na Ukrainie jest zagrożonych zamknięciem z powodu ukraińskiego prawa oświatowego” – wskazał polityk.

Przypomniał, że od 2015 roku na Ukrainie przyjęto wiele ustaw, które „krok po kroku naruszały i ograniczały prawa mniejszości związane z używaniem języka ojczystego”. „Od ośmiu lat władze ukraińskie nieustannie obiecują nam rozwiązanie tego problemu, ale w rzeczywistości nic nie zrobiły” – dodał Szijjártó.

Węgierski minister spotkał się z zastępcą sekretarza generalnego ONZ ds. praw człowieka Ilze Brands Kheris. W rozmowie z nią przekazał, że „Węgry nie będą w stanie wspierać transatlantyckiej i europejskiej integracji Ukrainy, dopóki węgierskie szkoły na Zakarpaciu będą dyskryminowane”.

W lutym br. Péter Szijjártó udzielił wywiadu portalowi Index na temat wojny na Ukrainie i sytuacji mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu. „Chcielibyśmy, aby Węgrzy odzyskali prawa, jakie mieli na Ukrainie w 2014 roku” – wyjaśnił Szijjártó.

„Powinni więc móc studiować po węgiersku do poziomu uniwersyteckiego, powinni móc ukończyć szkołę średnią w swoim języku ojczystym i nie powinni psuć węgierskich występów w zakarpackich ośrodkach kultury tłumaczeniem symultanicznym na język ukraiński” – dodał. „Problem jest teraz naprawdę palący, bo od września tego roku szkoły mniejszościowe praktycznie znikną. Będą tylko państwowe szkoły z nauczaniem języków mniejszości” – ostrzegł.

Kresy.pl/HVG

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Roman1
    Roman1 :

    Można bardzo przejmować się losem Ukrainy, ale może też zacząć przejmować się losem Rosjan, których mieszka tam kilka milionów, a którzy nie zaakceptowali puczu zbrojnego, bezkarnego mordowania ich w Odessie, pozbawienia wody na Krymie, ostrzeliwania przez 8 lat w Donbasie i pozbawiania prawa używania ojczystego języka. Rosjanie wyraźnie nie chcą, by spotkało ich to, co Polaków na Wołyniu. Oczywiście, Putin jest mordercą, co zwłaszcza brzmi bardzo dobrze, gdy mówi o tym Bush junior lub Kwaśniewski, albo inni czołowi przywódcy „demokracji” zachodniej bombardującej co noc Bagdad.