Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zasadach pobytu oraz przemieszczania się wojsk obcych na terytorium Polski – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Zakładają m.in. możliwość nadania siłom obcych państw takich samych uprawnień jak te, które przysługują polskiej armii. Decyzje będzie o tym podejmował prezydent na wniosek szefa MON, bez konsultacji z Sejmem.

Ustawa o zmianie ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium wprowadza znaczące zmiany. Przede wszystkim, że: „zgodę na pobyt wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach wzmocnienia wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej przez stronę wysyłającą w operacjach wojskowych prowadzonych na terytorium RP w czasie pokoju wydaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Obrony Narodowej skierowany po uzyskaniu zgody Prezesa Rady Ministrów”.W zgodzie prezydenta ma zostać określony cel pobytu oraz zakres uprawnień polskich sił zbrojnych przyznanych obcym wojskom na terytorium Polski.

PRZECZYTAJ: Rząd chce nadać obcym wojskom uprawnienia Sił Zbrojnych RP

Zgodnie z uzasadnieniem, nowa ustawa ma szczególnie dotyczyć wojsk krajów NATO i UE. Miałyby one wzmacniać polskie siły zbrojne w czasie pokoju. A co więcej, posiadać takie uprawnienia, które przysługują siłom polskim. „Przyjęto, że obce wojska będą mogły mieć przyznane takie uprawnienia, jakie mają Siły Zbrojne RP” – napisano na stronach Prezesa Rady Ministrów.

Zasadnicza rola w całym recesie decyzyjnym zostaje powierzona Prezydentowi RP, który podejmuje decyzję na wniosek ministra obrony narodowej po uprzedniej zgodzie premiera. Tym samym nie jest tu wymagana zgoda Sejmu.

Ułatwienia dla Szpicy NATO

Zdaniem zwolenników nowej ustawy, jej przepisy ułatwiają przyjęcie tzw. szpicy NATO nie tylko w czasie kryzysu, ale także w czasie pokoju. Jako argument przedstawiana jest również konieczność posiadania możliwości odpowiedzi na zagrożenia bezpieczeństwa, polegające na wywoływaniu konfliktów „pozornie wskazujących na ich wewnętrzny charakter”, a następnie prowadzących do stopniowego, gospodarczo-militarnego wyniszczania kraju „zaatakowanego”. Nowe regulacje miałyby pokazać potencjalnemu przeciwnikowi, że w czasie pokoju „nie ma żadnych ograniczeń prawnych” w użyciu wojsk państw członkowskich NATO i UE. Ustawa zawiera również regulacje dotyczące użycia broni przez obce wojska podczas pobytu w Polsce. Autorzy projektu przekonują także, że efektem nowelizacji ustawy będzie przekonanie sojuszników z NATO i UE, że ich działania są zgodne z polskim prawem.

W komentarzu dla RIRM poseł PiS Waldemar Andzel, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej zapewniał, że sprawne przemieszczanie się wojsk obcych na terytorium RP zapewni wsparcie dla naszego kraju w sytuacji zagrożenia. „Bardzo dobrze się stało, że ta ustawa weszła w życie. (…) Wiemy, jakie jest zagrożenie na arenie międzynarodowej. Tutaj jest nam potrzebne sprawne przemieszczanie się, aby obce wojska, dokładnie natowskie, mogły wspierać nasz kraj”– powiedział Andzel.

W programie „Bez Filtra” posłanka Anna Maria Siarkowska (Kukiz’15) mówiłaz kolei, że nowelizacja polega głównie na uproszczeniu procedur. Uważała, że obecna sytuacja międzynarodowa wymaga, by zostały one maksymalnie skrócone. „Chodzi o to, żeby Polska w bardzo szybkim trybie mogła wezwać sojuszników na pomoc, również w czasie pokoju”– mówiła Siarkowska.

„Ta ustawa sprowadza się do tego, że Polska będzie mogła w szybkim czasie zawołać „pomocy”. Ale czy to wystarczy dla zapewnienia Polsce zdolności obronnych i szybkiej pomocy sojuszniczej? W mojej ocenie – zdecydowanie nie” –podkreśliła posłanka.

Pisowska ustawa o bratniej pomocy?

Bardzo krytycznie projekt ustawy oceniał poseł Robert Winnicki, nazywając ją „PiSowską wersją tzw. ustawy 1066, zwanej „Ustaw o bratniej pomocy”.

„Posiadanie własnych sił zbrojnych i służb mających wyłączne kompetencje do wykonywania zadań na terytorium Polski jest atrybutem suwerennego państwa”– mówił Kresom.pl Winnicki. Jego zdaniem, tego rodzaju przepisy stwarzają niebezpieczny precedens, który mogą wykorzystać również przyszłe rządy. Podkreśla, że tego rodzaju przepisy to faktycznie wyraz słabości polskiego państwa, „które sygnalizuje, że nie jest w stanie samo zapewnić bezpieczeństwa na swoim terytorium”.

Podobnie wypowiadał się także poseł Kukiz’15 Adam Andruszkiewicz:

„Uważam, że przyjmowanie takich ustaw jest pokazaniem Polakom, że państwo polskie i wojsko polskie po prostu nie będzie w stanie ich obronić w sytuacjach zagrożenia. To jest katastrofa wizerunkowa, tak nie buduje się dumy z Rzeczpospolitej.”

„Dla mnie fundamentem jest odbudowa wojska polskiego. Upraszczanie procedur dot. zapraszania obcych wojsk jest według mnie po porostu wyrazem bezsilności państwa polskiego”– dodawał w rozmowie z Kresami.pl.

KRESY.PL

17 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. malkontent
  malkontent :

  Już raz w historii Polski tak było, a mianowicie za czasów Rzeczypospolitej rządzonej przez Sasów Augusta II i III , po Rzeczypospolitej wojska obce harcowały wzdłuż i wszerz i ujeżdżały ją jak żołdak starą markietankę. Ten okres to podwaliny, to fundamenty rozbiorów , wyraźnie pisdzielcy idą w tym kierunku :-(((((

  • sylwia
   sylwia :

   Można sobie teraz wyobrazić złowrogie scenariusze. 1. Jak powiedział Pan Orban, 70% migrantów to agresywni przeszkoleni żolnierze. Jeśli tak, to Niemcy mogą z nich stworzyć niemiecką Legię Cudzoziemską, Deutsche Fremdenlegion. Właśnie powiększają swe siły zbrojne. Ta LC może zostać zaproszona przez Dudę i Kaczyńskiego [Kalksztajna] by stłumić bunt Polaków i wwieść poł miliona Afganów, Arabów i Murzynów. W Polsce dochodzi do gwaltów, rabunków, mordów, rzezi i ludobójstwa przez mahometan 2. Duda i Kalksztajn proszą Poroszenkę [Walcmana] o 'bratnią’ pomoc w tłumieniu buntu Polaków. Do Polski przybywają bataliony ukraińskich hitlerowskich rezunów i sprawiają polskiej ludności Wolyń 2.0. Teraz te i podobne scenariusze mogą się zdarzyć. Pozwolił na to Sejm, do którego posłowie zostali wybrani przez polski elektorat. Ludność nie ma dostępu do broni a WP jest słabe i posłuszne władzy. Policja zawsze jest posłuszna.

   https://www.youtube.com/watch?v=7Kh32ChQ75I

 2. rawen
  rawen :

  Polsce grozi ,,etap procedury ochrony państwa prawa” Przecież wybraliście ich sobie idioci
  ========== LIKWIDACJA 1066 PRZEZ ,,PiS” ZAPOMNIJCIE NAIWNIACY!!! ========= Zastępca dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie generał brygady Krzysztof Król powiedział, że „szpica NATO (VJTF) przyda się, by sytuacje przewidziane w art. 4- podstęp, niepokoje społeczne… -Artykuł 4 traktatu NATO, nic nie mówi o żadnej agresji zewnętrznej… -Powołane na szczycie sojuszu NATO we wrześniu 2014 roku w Newport Tymczasowych Sił Natychmiastowego Reagowania (ang. Very High Readiness Joint Task Force, VJTF)- to nic innego jak licząca tylko 5 tys. żołnierzy (jak na razie) międzynarodowa brygada, która ma być wspierana przez siły morskie, lotnictwo i oddziały specjalne np. polski „Grom” (proszę zwrócić uwagę w jakim celu i kiedy po raz pierwszy ta policyjno-wojskowa jednostka zostanie użyta w Polsce). PS. Wszystkie media bez wyjątku to narzędzie do ogłupiania i odmóżdżania okradanych i zniewalanych POLAKÓW. Wspomaga je system „oświaty”, dodatkowo i nieomal nieodwracalnie odmóżdżający prawie wszystkich, którzy przejdą taki system „edukacji” . Marionetki polityczne w krajach będących wasalami USA i NATO to wszyscy „ważni” i „wpływowi” politycy Zachodu wypełniający polecenia płynące z wyżyn gabinetów banksterów. Pomocniczymi narzędziami do kontrolowania polityków są Klub Bilderberga, Komisja Trójstronna, CFR i wszechobecne Zydostwo
  DO POCZYTANIA
  https://justice4poland.com/polska-pod-zydowska-okupacja-cz-i-i-ii/
  https://marucha.wordpress.com/2010/11/04/polska-pod-zydowska-okupacja-cz-iii/

 3. leszek1
  leszek1 :

  W czasie drugiej wojny wiele obcych wojsk bronilo Anglie. Kazdy z tych zolnierzy otrzymywal angielskie umundurowanie i przeszkolenie, a przede wszystkim pozostawak pod angielsa komenda i wykonywal rozkazy dowodctwa angielskiego. Jezeli Polski rzad chce by obce wojsa pomagaly bronic naszego kraju, pierwszym i zasadniczym punktem tej ustawy powino byc podporzadkowanie sie obcych wojsk polskiemu dowodctwu i wypelniajace rozkazy sztabu polskiej armii. Uprawnienia Polskiej Armii zawieraja obowiazek wypelniania rozkazow dowodctwa polskiego. Jezeli obce wojsko bedzie wypelnialo rozkzy wlasnych sztabow – to nie bedzie wojsko pomocnicze, tylko okupacyjne.

   • zefir
    zefir :

    Podstawowym miernikiem statusu obcych wojsk w Polsce jest zapis odnośnej ustawy,że nie będą musiały przestrzegać i szanować ustawodawstwa polskiego.To jawnie przyzwolona okupacja,zwana inaczej zdradą narodową konstytucyjnych władz,działających wbrew konstytucyjnym regulacjom Państwa Polskiego.

 4. lucas4400
  lucas4400 :

  Obce wojska czytać należny USA ustawa pod nich …amerykańcy chcą się posłużyć Polską to walki z Rosją rzad PiS to rzad usa…od 25 lat Polską rządzą same sprzedawczyki tylko zmieniają swoje maski ….Jedynym krajem który stanowczo mowi NIE debilizmowi zachodniemu sa Węgry …kiedyś wegrzy będą dziękować Orbanowi

  • fiesta
   fiesta :

   Gdybys wiedzial, ze Polska rzadzi zydostwo od 1944r do chwili obecnej (2016r) to nie bylbys zdziwiony decyzjami podejmowanymi przez zydow u wladzy w Polsce.
   Tych wszystkich zdrajcow niezaleznie od partii politycznej trzeba po prostu wytepic, zeby wyczyscic Polske z zarazy, ktora wyniszcza Polske i Polakow przez ostatnie ponad 70 lat, plus wyrzucic zydostwo z Polski, ktore prowadzi robote wywrotowa od srodka. Amen !

 5. rebeliant80
  rebeliant80 :

  Niestety zgodzę się z przedmówcą, że jedyne co mi to przypomina to schyłek I Rzeczypospolitej, jedyna różnica jest taka, że nie widzę obecnie nikogo pokroju Pułaskiego czy Kościuszki, którzy mogliby podjąć jakiekolwiek próby ratowania niepodległości, słowem stracimy suwerenność całkowicie bez walki i pewnie przy aplauzie sporej części ogłupionego narodu.

  • fiesta
   fiesta :

   Polacy powinni stworzyc podziemie zbrojne na wzor NSZ do walki z zydowskim okupantem Polski w kazdej gminie (wies, miasto, powiat etc) na obszarze calej Polski.
   Zaledwie 1 procent z 38 milionow to 380 tysiecy zolnierzy podziemia zbrojnego, ktorzy moga zrobic porzadek ze zdrajcami bez jednego wystrzalu, poniewaz najwieksza sile posiada mozg zdolny stworzyc plan dzialania, a dobry plan to polowa sukcesu.

 6. jaksar
  jaksar :

  może PiS tą ustawą sam sobie na szyję plecie sznur ? Przecież obecbnie rządzący tą ustawą umożliwiają NATOwskim jednostkom ingerować w sprawy wewnętrzne Polski, np. jeżeli dojdzie do łamania zasad demokracji w skrajnym przypadku lub demonstracji zagrażających rządzącej opcjki politycznej wspieranej przez „sojuszników” Polski. Taki status miały wojska ZSRR za komuny we wszystkich krajach układu Warsdzawskiego i korzystały z tego tak na Węgrzech w 1956 roku jak i w Czechosłowacji w 1968 roku.
  W moich oczych jest to zdrada, kolejna Targowica oddająca kraj obcym wojskom i co gorsza obcym rządom… Jeżeli tak dalej pójdzie a Naród będzuie się temu bezczynnie przyglądał, długo niepodległością kraj między Odrą a Bugiem się nie nacieszy ! Może czas nadszedł by wspierać teraz wszystkich tych którzy hipokrytów z PiSu chcą odsunąć od koryta ?
  Przy okazji inna kontrowersyjna decyzja PiSowców, ambasadorem Polski na Ukrainie został facet który bardziej sprzyja tradycjom Banderowskim aniżeli AK czy innym w Polsce !