– Ideały i dążenia prezydenta Lecha Kaczyńskiego nie straciły na aktualności; co więcej, są coraz bardziej aktualne – podkreślił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. – To ten jedyny, słuszny kierunek polityki w Europie Środkowo-Wschodniej – dodał.

Duda podkreślił, że „został wychowany w jakimś sensie do polityki przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego„.

Prezydent zaznaczył, że polityka, którą prowadził prezydent Kaczyński powinna nadal być ważna dla Unii Europejskiej. „To jest droga, z której absolutnie nie można schodzić”– ocenił.

„Jeżeli patrzymy i rozmawiamy o tym, jakie były cele, ideały i dążenia pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego, to trzeba powiedzieć tak: czasy się zmieniły, ale one absolutnie nie straciły na aktualności. Wręcz przeciwnie, wydaje mi się, że są one coraz bardziej aktualne. Uwzględniając to, co już się zdarzyło, mam osobiste, głębokie przekonanie, że to jest ten jedyny, słuszny kierunek polityki, jaki nam został do realizacji w Europie Środkowo-Wschodniej”– powiedział Duda.

Konferencja „Suwerenność, solidarność, bezpieczeństwo. Lech Kaczyński a Europa Środkowa i Wschodnia” odbywa się z udziałem m.in. prezydenta Estonii Toomasa Hendrika Ilvesa oraz byłych prezydentów: Litwy – Valdasa Adamkusa, Czech – Vaclava Klausa, Gruzji – Micheila Saakaszwiliego oraz Rumunii – Traiana Basescu.

PAP/KRESY.PL
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  mopveljerzyjj :

  23 grudnia 2005 roku Lech Kaczyński został zaprzysiężony na prezydenta. Przy tej okazji wygłosił przemówienie. Dwa zdania poświecił Rosji. W kontekście katastrofy smoleńskiej brzmią one wręcz nieprawdopodobnie i na pewno dziś żaden z polityków PiS, by się pod nimi nie podpisał.
  A SZKODA… ,,Istotną kwestią są nasze stosunki z Rosją, która pozostaje od wieków, mimo zmiennych kolei losu naszym wielkim sąsiadem. Patrzymy na nie uwzględniając przede wszystkim historyczną perspektywę zachowując cierpliwość i przekonanie, że nie ma obiektywnych powodów, dla których nie mogłyby być one dobre – mówił Lech Kaczyński 23 grudnia 2005 roku w parlamencie, gdy był zaprzysięgany na prezydenta.”

 2. Avatar
  jacek_poz :

  Chyba za wiele przypisuje się prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i za bardzo go idealizuje. Dla zwolenników PIS był najlepszym prezydentem od 1989, ale wszyscy inni wcale go tak dobrze nie oceniali – zarzucono mu m.in. małą aktywność, prowadzenie polityki historycznej, angażowanie się w konflikt z Rosją, różne mniejsze czy większe wpadki dyplomatyczne. Moim zdaniem po prostu rządził on za krótko aby można go było oceniać jako prezydenta. Opowieści i gdybanie jakie miał zamiary, wizję to czyste spekulacje, nigdy się nie dowiemy co by było.