Publikujemy oświadczenie.

Jako Prezydent RP chciałbym wyrazić swoje pełne poparcie dla operacji militarnej przeprowadzonej w nocy z czwartku na piątek przez amerykańskie siły zbrojne w Syrii.

Decyzja prezydenta Donalda Trumpa o ataku na jedną z syryjskich baz lotniczych była reakcją na użycie przez wojska reżimu Baszara al-Assada broni chemicznej przeciwko ludności cywilnej. Obok tego aktu niewyobrażalnego barbarzyństwa cywilizowany świat nie mógł przejść obojętnie.

Polska z całą mocą potępia zbrodnie popełniane na cywilach i apeluje, by cała społeczność międzynarodowa jeszcze mocniej zaangażowała się w przywrócenie pokoju w Syrii, zatrzymanie szaleństwa wojny, przerwanie spirali przemocy.

Polska wspiera działania amerykańskiej administracji w tym zakresie – jako sojusznik USA, lecz także jako państwo solidarne z ofiarami wojny domowej w Syrii.

Staramy się o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ również po to, by głośno, w sposób bezkompromisowy, mówić o naruszeniach prawa międzynarodowego i o cierpieniach ludzi dotkniętych konfliktami zbrojnymi w różnych częściach świata.

Dziś zostałem poinformowany przez stronę amerykańską o szczegółach operacji. Zleciłem także szefowi Biura Bezpieczeństwa Narodowego przygotowanie specjalnego raportu sytuacyjnego.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Kresy.pl / Prezydent.pl

Czytaj kolejny artykuł
6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. donald
  donald :

  raczej ambassador USA w Polsce poprzez swojego przedstawiciela tzw Andrzeja Dude zwanego prezydentem Polakow wyraza swoje poparcie dla dzialan niejakiego Donalda Trumpa w celu
  1.poprawienia przez niejakiego donalda trumpa slupkow sondazowych.
  2.wsparcia zbojnikow z ISIS I alkaidy przez tegoz Trumpa-zbojnicy ostatnio dostawali solidnego lupnia od armii syryjskiej I obywateli syryjskich ja wspierajacych.

  PS. Mozna dodawac komentarze I idzie to szybko ale caly czas sa dla mnie moje komentarza dodane wczesniej niewidoczne. 512 G solid drive, 32G Ram, 1t normalny hard drive wiec jezeli ja majac taki komp dodawalem je z wielkim klopotem w ciagu ostatniej godziny to inni uzytkownicy prawdopodobnie nawet nie mogli.

 2. zefir
  zefir :

  Był już taki prezydent Ussmanii,który zlecił Irak bombardować pod pretekstem posiadania bronii masowego rażenia.Polskojęzyczni politykierzy też wychodzili wtedy przed szereg poparcia,zaangażowania w imię „pokojowego”trwania cywilizacji.Co z tego wynikło wstyd nawet komentować-jedno pewne nie nauczyli się główkować.W przypadku bombardowania suwerennej Syrii,jeszcze przed pretekstu zbadaniem RP słowami PAD obdarza Ussrael pełnym zaufaniem. Test lojalności może być różnie wyrażany,również bezmyślnym przytakiwaniem i kundelków szczekaniem.