Prestiżowy chiński uniwersytet otworzy swój kampus w Budapeszcie

W 2024 r. w Budapeszcie może zostać otwarty pierwszy kampus słynnego Uniwersytetu Szanghajskiego Fudan poza Chinami – poinformował portal Index.hu.

Chińsko-węgierską współpracę w tym zakresie nawiązano już w 2017 roku podczas spotkania Magyar Nemzeti Bank z najwyższym kierownictwem Uniwersytetu Fudan.

Właśnie wtedy powstał długoterminowy plan założenia kampusu na Węgrzech. O podpisaniu memorandum o działaniach na rzecz otwarcia placówki w węgierskiej stolicy Budapeszcie informowaliśmy w zeszłym roku. Teraz pomysł wszedł w fazę realizacji.

Uniwersytet miałby kształcić studentów na czterech lub pięciu wydziałach – wśród nich na pewno znajdzie się wydział ekonomiczny, stosuków międzynarodowych, medycyny i nauk technicznych.

Liczba studentów ma wynieść 5 lub 6 tysięcy. Będą oni kształceni przez ok. 500 członków kadry naukowej.

Początkowo kampus będzie oferował jedynie możliwość zdobycia tytułu magistra.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Obecność Uniwersytetu Fudan ma przyciagnąć firmy chińskie i nie tylko, które wraz z uczelnią utworzą swoje centra badawczo-rozwojowe, tworząc tym samym nowe centrum wiedzy w Europie Środkowej. Konslutacje w tej sprawie odbyły się m.in. z China Construction Bank. Na współpracę mogą być chętne firmy takie jak producent autobustów elektrycznych BYD, czy Huawei.

Levente Horváth, główny doradca prezesa Magyar Nemzeti Bank, uważa tę decyzję za największy sukces w swojej dotychczasowej karierze. Jego zdaniem nowy kampus przyczyni się również do rozwoju turystyki, ponieważ – jak przekonuje – oprócz pracowników uniwersytetu i powiązanych firm, rodzice, krewni i przyjaciele zagranicznych studentów będą również podróżować na Węgry.

Kresy.pl / index.hu

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz