Premier Ukrainy: Wychodzimy z kryzysu

“Wzrost PKB wyniesie w tym roku 5 proc. W przyszłym roku minimalny wzrost to 5 proc., a maksymalny to około 10 proc.” – powiedział agencji Reuters premier Ukrainy Mykoła Azarow, podczas ubiegłotygodniowej wizyty w Wiedniu.

Światowy kryzys finansowy dotknął Ukrainę wyjątkowo mocno. Po ośmiu latach wzrostu o około 7,5 proc., obniżył jej PKB o 15 proc. w 2009 roku. Waluta na Ukrainie straciła w ciągu ostatnich dwóch lat około 40 proc. w stosunku do dolara.

„Planowaliśmy 3,5%, okazało się, że jest 5%, więc znacząco zmniejszyliśmy nasz deficyt”- oznajmił Azarow. Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje 3,7% wzrost w tym roku i 4,5% w przyszłym roku.

Premier powiedział też, że wcześniejsze oceny rządu były celowo ostrożne, aby uniknąć wzrostu deficytu budżetowego opartego na nierealistycznych nadziejach. W tym roku Ukraina za cel obrała 5% PKB.

„Najgorszy okres jest już za nami, a my wychodzimy z kryzysu”, powiedział premier. „Potrzebujemy reform, ale potrzebujemy też ostrożnej polityki rządu, która wykorzysta nadchodzące kredyty wyłącznie na rozwój i modernizację zasobów energii, na te zadania, które umożliwią szybki wzrost ekonomiczny” – dodał.

W sierpniu Ukraina uzyskała 15 bilionów dolarów linii kredytowej od Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

„Osiągnęliśmy poziom finansowej równowagi, dzięki której możemy uzyskać na rynku tyle pieniędzy ile potrzebujemy”- powiedział premier.

Kolejny czynnik, który uderza ukraińską ekonomię w tym roku, to słabe zbiory zbóż, które prawdopodobnie spadną z 46 milionów ton do około 38 milionów ton.

Spytany o perspektywy zbiorów na rok 2011, Azarow powiedział: „Jeśli pogoda będzie sprzyjać, będziemy mieć dobre zbiory i żadnych kontyngentów, ale jeśli powtórzy się sytuacja z tego roku, zetkniemy się z dylematem: albo będziemy eksportować zboże i pozostaniemy bez niego albo ustalimy kontyngenty, które zapewnią bezpieczeństwo naszemu krajowi. Naturalnie będziemy kierować się naszym narodowym interesem.”

Ukraińskie kontyngenty na eksport zboża weszły w życie 19 października. Według rządu, limity miały zapobiec ostremu skokowi cen w kraju, jakie mogły mieć miejsce po suszy, która zredukowała zbiory w 2010 roku. Ukraina jest jednym z największych na świecie eksporterów pszenicy i jęczmienia.

Odnosząc się do zmian w krajowym systemie emerytalnym, który zakłada, że kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 55 lat, a mężczyźni w wieku 60 lat, Azarow powiedział, że nie wystarczy to do skłonienia ludzi do czekania przez kolejne lata na otrzymanie korzyści.

„Za pomocą różnych mechanizmów, zaniżyliśmy już deficyt funduszu emerytalnego” – powiedział Azarow, dodając, że próbowano stworzyć system wzorujący się na rozwiązaniach europejskich, w których indywidualny wkład ma wpływ na wysokość końcowej wypłaty.

„W następnym etapie będziemy przyglądać się podniesieniu wieku, ale musicie pamiętać o tym, że na Ukrainie przeciętna śmiertelność jest wyższa niż w krajach europejskich, dlatego najpierw musimy skoncentrować się na podniesieniu długości życia, a później na podniesieniu wieku emerytalnego” – dodał.

Nawiązując do memorandum uzgodnionego z MFW, Ukraina miała rozważyć stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego kobiet do 60 lat, ale spotkało się to z szeroką krytyką społeczną.

Ewa Cichocka/The Moscow Times/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply