Spotykając się z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem w siedzibie Departamentu Stanu premier Ukrainy Denys Szmyhal powtórzył prośby o nadesłanie określonych typów uzbrojenia.

Według agencji informacyjnej UNIAN politycy rozmawiali w środę właśnie o wsparciu materialnym USA dla ukraińskich sił zbrojnych. Zgodnie ze streszczeniem spotkania przygotowanym przez sekretarza prasowego Pentagonu, brygady Pata Rydera, obaj przywódcy „przedyskutowali priorytety o zakresie pomocy w dziedzinie bezpieczeństwa, takie jak obrona powietrzna i artyleria oraz szkolenie ukraińskich sił zbrojnych” – przytoczył brytyjski “The Guardian”. Politycy mieli „zgodzić się co do znaczenia zapewnienia odpowiedzialności za pomoc w zakresie bezpieczeństwa”.

Denys Szmyhal, według CNN, powtórzył prośby władz Ukrainy o przekazanie jej myśliwców F-15 i F-16 oraz pocisków dalekiego zasięgu wobec swojego amerykańskiego odpowiednika. „Wygramy tę wojnę” – powiedział Szmyhal – „ale aby osiągnąć to szybciej i przy mniejszej liczbie ofiar, Ukraina nadal potrzebuje intensywnego wsparcia wojskowego”.

Austin nie skomentował tych konkretnych próśb, ale zobowiązał się do rozszerzenia produkcji uzbrojenia w celu przeznaczenia go dla Ukrainy. „Będziemy nadal inwestować we własną bazę przemysłu obronnego, aby dalej zwiększać produkcję” — słowa sekretarza obrony zacytował portal CNN.

Austin podziękował Ukrainie za skupienie się na odpowiedzialności za pomoc w zakresie bezpieczeństwa, której już udzieliły Stany Zjednoczone. „Pozwólcie, że pochwalę was za bezprecedensowy poziom przejrzystości, jaki zapewniła Ukraina, aby zagwarantować, że nasza pomoc w zakresie bezpieczeństwa pozostanie w rękach obrońców Ukrainy” – powiedział Austin.

Austin zignorował pytanie dziennikarza o wyciek tajnych dokumentów Pentagonu poświęconych między innymi potencjałowi militarnemu Ukrainy, jak twierdzi CNN.

Czytaj także: “Mieszanina prawdy i kłamstwa” – ukraiński minister o wycieku tajnych dokumentów USA

theguardian.com/unian.net/edition.cnn.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply