Premier Katalonii apeluje do rządu Hiszpanii o zgodę na organizację referendum niepodległościowego

Szef autonomicznego rządu Katalonii Pere Aragones zaapelował w piątek do premiera Hiszpanii Pedro Sancheza. Chodzi o zgodę na organizację referendum niepodległościowego w tym północno-wschodnim regionie kraju.

Pere Aragones ogłosił w wywiadzie dla radia Cadena Ser Aragones, że przed mieszaną komisją obu gabinetów przedstawi prośbę w kwestii zgody rządu Hiszpanii na plebiscyt kataloński. Jak podkreślił, oczekuje od władz Hiszpanii, że zgodzą się na zmiany w konstytucji tego kraju, które umożliwią przeprowadzenie referendum w sprawie secesji – podaje PAP.

“Chcemy poprzez porozumienia wypracować drogę prawną (…) do organizacji referendum” – oświadczył Pere Aragones, który pełni funkcję szefa rządu Katalonii, tzw. Generalitatu.

Władze Katalonii chcą mieć możliwość organizacji referendum, w którym secesja od Hiszpanii byłaby możliwa w razie poparcia jej przez co najmniej 55 proc. głosujących oraz udziału w plebiscycie ponad połowy mieszkańców regionu.

1 października 2017 r. przeprowadzono plebiscyt, w którym ponad 90 proc. uczestników opowiedziało się za ogłoszeniem przez parlament Katalonii niepodległości tego regionu.

Hiszpańskie władze nie tylko nie zaakceptowały wyniku referendum, lecz jeszcze przed jego organizacją ogłosiły, że plebiscyt jest nielegalny, ponieważ koliduje z konstytucją Hiszpanii.

Zobacz także: Separatyści wygrali wybory w Katalonii

Parlament Katalonii ogłosił 27 października 2017 r. powstanie niepodległej Republiki Katalonii. Już kilka dni później autonomia tego regionu została zawieszona przez rząd Hiszpanii.

Pod koniec października 2017 r. władze Hiszpanii rozwiązały parlament Katalonii. Odwołały także kierownictwo Generalitatu. Uruchomiono procesy przeciwko członkom rządu Carlesa Puigdemonta, a za tym politykiem i czterema członkami jego gabinetu, którzy uciekli do Brukseli, wysłano europejskie nakazy aresztowania.

Zobacz także: Separatyści blokują drogi w Katalonii [+VIDEO]

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply