Premier Iraku Hajdar Dżawad al-Abadi stwierdził, że zakończono prowadzoną od trzech lat wojnę z Państwem Islamskiem (ISIS) w Iraku.

Abadi powiedział w sobotę podczas konferencji prasowej zwołanej w Bagdadzie: Nasze siły całkowicie kontrolują granicę iracko-syryjską, a więc ogłaszam koniec wojny z ISIS. Dodał także: Nasz (…) wróg (…) chciałby zniszczyć naszą cywilizację, ale zwyciężyliśmy dzięki naszej jedności i determinacji. Pokonaliśmy ich w krótkim czasie.

Podobnie jak premier Iraku wypowiedział się w sobotę wysoki rangą dowódca irackiej armii, generał broni Abdul Amir Raszid Jar Allah. Również on oświadczył, że operacje bojowe przeciwko dżihadystom zakończyły się w momencie kiedy to irackim siłom udało się odzyskać całkowitą kontrolę nad granicą iracko-syryjską.

CZYTAJ TAKŻE: Bojownicy ISIS przechodzą z Iraku do Syrii by bronić „stolicy”

W lecie 2014 roku w trakcie szybkiej ofensywy tzw. Państwo Islamskie zajęło jedną trzecią terytorium Iraku, w tym drugie co do wielkości w tym kraju, miasto Mosul. Doprowadziło to do zagrożenia istnienia państwa irackiego. Na zajętych przez siebie terenach, a także na przejętych obszarach Syrii Państwo Islamskie ogłosiło samozwańczy kalifat o tej samej nazwie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Irak potrzebował wsparcia międzynarodowej koalicji kierowanej przez Stany Zjednoczone, aby rozpocząć kontrofensywę, mającą na celu odzyskanie utraconych ziem. Koalicji udało się wprawdzie zająć całe wcześniej opanowane przez ISIS terytorium, jednak obserwatorzy wskazują, że dżihadyści z tej organizacji wciąż mogą przeprowadzać zamachy terrorystyczne.

Kresy.pl / onet.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz