Premier Iraku Hajdar Dżawad al-Abadi stwierdził, że zakończono prowadzoną od trzech lat wojnę z Państwem Islamskiem (ISIS) w Iraku.

Abadi powiedział w sobotę podczas konferencji prasowej zwołanej w Bagdadzie: Nasze siły całkowicie kontrolują granicę iracko-syryjską, a więc ogłaszam koniec wojny z ISIS. Dodał także: Nasz (…) wróg (…) chciałby zniszczyć naszą cywilizację, ale zwyciężyliśmy dzięki naszej jedności i determinacji. Pokonaliśmy ich w krótkim czasie.

Podobnie jak premier Iraku wypowiedział się w sobotę wysoki rangą dowódca irackiej armii, generał broni Abdul Amir Raszid Jar Allah. Również on oświadczył, że operacje bojowe przeciwko dżihadystom zakończyły się w momencie kiedy to irackim siłom udało się odzyskać całkowitą kontrolę nad granicą iracko-syryjską.

CZYTAJ TAKŻE: Bojownicy ISIS przechodzą z Iraku do Syrii by bronić „stolicy”

W lecie 2014 roku w trakcie szybkiej ofensywy tzw. Państwo Islamskie zajęło jedną trzecią terytorium Iraku, w tym drugie co do wielkości w tym kraju, miasto Mosul. Doprowadziło to do zagrożenia istnienia państwa irackiego. Na zajętych przez siebie terenach, a także na przejętych obszarach Syrii Państwo Islamskie ogłosiło samozwańczy kalifat o tej samej nazwie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Irak potrzebował wsparcia międzynarodowej koalicji kierowanej przez Stany Zjednoczone, aby rozpocząć kontrofensywę, mającą na celu odzyskanie utraconych ziem. Koalicji udało się wprawdzie zająć całe wcześniej opanowane przez ISIS terytorium, jednak obserwatorzy wskazują, że dżihadyści z tej organizacji wciąż mogą przeprowadzać zamachy terrorystyczne.

Kresy.pl / onet.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz