Premier Grenlandii, Mute Egede, zadeklarował w piątek gotowość do rozmów z prezydentem-elektem USA Donaldem Trumpem.
Trump, który obejmie urząd 20 stycznia, określił kontrolę nad Grenlandią jako “absolutną konieczność” dla Stanów Zjednoczonych, sugerując możliwość zastosowania środków militarnych lub ekonomicznych, w tym ceł wobec Danii.
Podczas konferencji prasowej w Kopenhadze Egede odpowiedział na pytanie o to czy miał kontakt z Trumpem: „Nie, ale jesteśmy gotowi do rozmów.”
Obecna na konferencji premier Danii Mette Frederiksen poinformowała, że poprosiła o spotkanie z Trumpem, jednak nie spodziewa się, aby do niego doszło przed inauguracją nowego prezydenta.
Grenlandia, zamieszkana przez 57 tysięcy osób, była duńską kolonią do 1953 roku, a obecnie jest terytorium autonomicznym Danii. Od 2009 roku posiada prawo do ogłoszenia niepodległości w drodze głosowania.
Egede podkreślił znaczenie dążeń niepodległościowych: „Mamy pragnienie niepodległości, chęć bycia panami we własnym domu… To coś, co każdy powinien uszanować”.
Jednocześnie zaznaczył, że aspiracje Grenlandii nie oznaczają zerwania współpracy z Danią: „To nie znaczy, że zrywamy wszystkie więzi, całą współpracę i wszystkie relacje z Danią”.
Ruch niepodległościowy na wyspie zyskał w ostatnich latach na sile, co Egede podkreślił w swoim noworocznym przemówieniu.
Jak informowaliśmy, duński minister spraw zagranicznych Lars Lokke Rasmussen zasygnalizował w środę, że kraj chce więcej rozmawiać na temat Grenlandii z nową administracją USA.
„Jesteśmy otwarci na dialog z Amerykanami na temat tego, w jaki sposób możemy współpracować jeszcze ściślej niż obecnie, aby zapewnić spełnienie amerykańskich ambicji” — powiedział Rasmussen reporterom.
Podczas konferencji prasowej w swojej posiadłości w Palm Beach na Florydzie Donald Trump odniósł się do pytania dziennikarza, czy mógłby zapewnić świat, że nie użyje przymusu militarnego ani ekonomicznego, próbując przejąć kontrolę nad Grenlandią i Kanałem Panamskim.
Donald Trump powiedział, że nie może zapewnić do żadnego z dwóch wariantów. Zaznaczył, że wspomniane tereny są niezbędne dla bezpieczeństwa ekonomicznego USA. Powiedział również, że jako prezydent USA nałoży cła na Danię, jeśli odrzuci ona jego ofertę zakupu Grenlandii.
„Nie, nie mogę zapewnić cię co do żadnego z tych dwóch [wariantów- przyp. red]. Ale mogę powiedzieć tyle, że potrzebujemy ich dla bezpieczeństwa ekonomicznego” – Donald Trump.
Prezydent elekt skrytykował również amerykańskie wydatki na kanadyjskie towary i wsparcie militarne dla Ottawy, ponieważ, według polityka USA nie czerpią z tego żadnych korzyści. Ponadto określił granicę z Kanadą jako „sztucznie wytyczoną linią”.
Przypominamy, w grudniu 2024 r. Donald Trump zagroził, że zażąda kontroli nad Kanałem Panamskim po oskarżeniu Panamy o pobieranie nadmiernych opłat od amerykańskich statków przepływających przez jeden z najbardziej ruchliwych szlaków wodnych na świecie.
Kresy.pl / reuters.com
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!