Premier Beata Szydło udaje się dziś na szczyt liderów Grupy Wyszehradzkiej w Pradze.

Na spotkaniu Polska, Węgry, Słowacja i Czechy mają wypracować wspólne stanowisko m.in. w sprawie negocjacji UE z Londynem i w kwestii migracji. W szczycie udział biorą też przedstawiciele Macedonii i Słowacji.

Politycy będą rozmawiać o ogólnoeuropejskim systemie, który mógłby pomóc rozwiązać migracyjny. W centrum negocjacji w Pradze będzie też sprawa porozumienia w kwestii nowych reguł członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Naszym zasadniczym celem jest to, aby chronić prawa nabyte osób, które już są na Wyspach. To jest najważniejsza rzecz, ponieważ tutaj mówimy o bardzo dużej grupie osób i o bardzo dużym katalogu praw. Drugi aspekt to takie sformułowanie mechanizmów kryzysowych czy bezpieczeństwa, aby nie mogły być one nadużywane ze względów politycznych, na polityczne zamówienie. Chcemy je oprzeć o takie metody analizy makroekonomicznej w rękach Komisji Europejskiej – w rękach trzecich, bezstronnych – aby mogły one być przedmiotem eksperckiej wymiany opinii, czy naprawdę mamy do czynienia z jakąś naprawdę nadzwyczajną sytuacją, czy tylko z jej wyobrażeniem– podkreślił wiceminister Konrad Szymański.

radiomaryja.pl/KRESY.PL

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz