Powstańcze obozowisko

Pierwsze w Polsce obozowisko powstańców styczniowych odkryto na terenie Puszczy Knyszyńskiej w rezerwacie Budzisk.

Prace poszukiwawcze prowadzili głównie historycy, leśnicy i pasjonaci ze Stowarzyszenia Collegium Suprasliense.
Obozowisko powstańcze z 1863 roku odkryto, posługując się jego opisem sporządzonym w 150-letnim pamiętniku powstańca Ignacego Aramowicza. Pamiętnik został wydany w Szwajcarii w roku 1865. „Pod suchem wzgórzem okrytem jodłowym lasem leżała niewielka dolina, a strzegły jej z trzech innych stron sosny i brzozy. A wszędzie po lesie stoją szałasy w rzędy, z dachem ułożonym z kory, opuszczonym do ziemi, a bokami wyplecionymi z jedliny” – opisuje położenie obozowiska Aramowicz, przed powstaniem nauczyciel w białostockim gimnazjum. Poszukiwaczom dotrzeć do tego miejsca, zatopionego w puszczańskiej kniei, pomógł również emerytowany leśnik Romuald Makarewicz, który mieszka w osadzie leśnej Jałówka, położonej w pewnej odległości od historycznego obozowiska. O jego lokalizacji Makarewicz dowiedział się od swojego dziadka, a ten od swoich przodków.
Obozowisko, w którym ok. 500 powstańców przebywało dwa tygodnie, zostało już zbadane przez specjalistów. Znaleziono m.in. guzik z munduru carskiego żołnierza z numerem 11, ołowiane kule, miejsca odlewnicze kuli, łyżkę, podkowy koni powstańców, noże oraz łańcuch kuty przez kowala i łączony ósemkowo, do spinania wozów. Wśród znalezisk są również monety, które pomogły celnie datować założenie obozu i znaleziska. Odkrycia te potwierdzają autentyczność pamiętnika Aramowicza. „A w bok od szałasów mamy wozy i arsenał i kuźnię i rymarzy i nieco dalej jamy gotowe, dla ukrycia rzeczy, których byśmy nie mogli unieść” – pisze powstaniec. W obozowisku tymczasowe schronienie mieli żołnierze z rozbitego w bitwie pod Waliłami oddziału Walerego Wróblewskiego.
Nasz Dziennik/KRESY.PL
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. tutejszy
    tutejszy :

    Jak mawiają młodzi „nie ściemniajcie” : ), ja rozumiem, że każdy chwali swój region, ale trochę wiedzy by się przydało, polecam artykuł o tym obozowisku które było … no właśnie skoro w Puszczy ma być pierwsze to jak nazwać to nasze poleskie? Przedpierwsze? Przed „erą podlaską” :)?
    W każdym razie obóz Krysińskiego na Lipniaku, obecnie w granicach Poleskiego PN znany jest już od dawna, jest tam nawet ścieżka dydaktyczna, powstańców siedziało tam nie 500 jak w Puszczy a ponad 1000 a przewinęło się znacznie więcej, bo nie stacjonowali tam dwa tygodnie (jak w Puszczy), tylko grubo ponad pół roku i to zimę tam przetrzymali)
    Więcej tutaj:
    http://www.kresy.pl/zobacz-kresy,warto-zobaczyc?zobacz/w-poleskiej-bazie-powstancow
    zatem drogie Podlasiaki, więcej „uważenia” dla innych no i więcej … wiedzy wam życzę. Rozumiem, że PR jest dzisiaj ważny, no ale prawda też ma swoją wartość.