Powiesili flagę Niemiec na budynku FSB. Grozi im 7 lat więzienia [+FOTO]

W Kaliningradzie rozpoczyna się proces trzech rosyjskich opozycjonistów oskarżonych o zawieszenie niemieckiej flagi na tamtejszej siedzibie FSB. Oskarżono ich o publiczną obrazę weteranów Armii Czerwonej. Grozi im 7 lat więzienia.

Wśród oskarżonych jest dwóch mieszkańców Kaliningradu i jeden mężczyzna z Moskwy. Według śledczych, w marcu 2014 roku zawiesili oni flagę Niemiec na budynku FSB w Kaliningradze. Zdaniem jednego z miejscowych oskarżonych, Michaela Feldmana, w ten sposób chcieli oni pokazać podwójne standardy w polityce rosyjskich władz, które pochwalały zawieszanie rosyjskich flag (na Krymie i w Donbasie), ale odwrotnej sytuacji już nie.

Opozycjoniści zostali oskarżeni o chuligaństwo, za co grozi im do 7 lat więzienia. Prokuratura dwukrotnie odmówiła potwierdzenia aktu oskarżenia, przekazując sprawę do powtórnego rozpatrzenia. Jak twierdzi obrońca jednego z oskarżonych, za pierwszym razem zarzuty dotyczyły nawoływania do oddzielenia obwodu kaliningradzkiego od Rosji. Za drugim, działania opozycjonistów miały być wymierzone w weteranów II wojny światowej, walczących w szeregach Armii Czerwonej. Obecnie oskarżonym nadal zarzuca się występowanie przeciw weteranom, ale opisano to w bardziej niejasny sposób.

fot. kaliningrad.life

meduza.io / Kresy.pl

13 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

     • zan
      zan :

      W USA byłoby NIE DO POMYŚLENIA aby „opozycja” co tydzień bywałą w chińskiej ambasadzie. USA w czasie II Wojny po prostu internowały całą swoją japońską diasporę. Studenciaków protestujących przeciw amerykańskiej interwencji w Wietnamie – zastrzelili. Tam się nie patyczkują. Gdybyś taszczył np. irańską flagę na budynek CIA, to byś dostał kulkę w środek głowy. Tyle byłoby z happeningu.

     • wlkp
      wlkp :

      i znowu masz rację – służby specjalne powinny pilnować swoich budynków i niezależnie od tego czy ktoś taszczy flagę czy nie powinien zostać w takim miejscu zneutralizowany – ale ja nadal nie widzę związku pomiędzy tymi sytuacjami a absurdalnymi zarzutami ruskiego prokuratora. Gdyby dostali zarzut wtargnięcia, włamania, sprowadzenie niebezpieczeństwa itd. – ale obraza kombatantów to jest śmieszne i tragiczne jednocześnie

   • zan
    zan :

    we Francji aresztowano kilkadziesiąt osób (w tym dzieci) za kpiny z męczenników Charlie Hebdo, aresztowano też ludzi spokojnie protestujących przeciw małżeństwom homo. W USA można zniknąć ot tak, na mocy Patriot Act. Tak więc spokojnie – kit, że w Rosji są jakieś inne standardy nie każdy łyka. Poza tym apeluję o ochłonięcie. W każdym NORMALNYM państwie tacy kolesie mieliby nieprzyjemności. Niemal cała ta „opozycja” w Rosji nie identyfikuje się z Rosją. Proszę sobie wyobrazić Polaków krytykujących np. Powstanie wielkopolskie, bo narusza integralność terytorialną Rzeszy i dobre obyczaje.

    • wlkp
     wlkp :

     zapewne ta grupka to nie żadni opozycjoniści, może jacyś prowokatorzy, może jakaś grupa „wesołków” – to bez znaczenia – bo oni nic nie chcieli odrywać od FR, do niczego nie nawoływali – po prostu powiesili na budynku FSB flagę państwa, które kiedyś rozciągało się na tych terenach, żeby pokazać hipokryzję i niesymetryczność ruskich reakcji na takie samo zachowanie na Ukrainie. Nie wyobrażam sobie, żeby za wywieszenie flagi państwa, z którym pozostaje się przynajmniej w neutralnych stosunkach można było dostać 9 lat więzienia. A „przykład” z Francji ma się nijak – bo kozojebcy, którzy odstrzelili lewackich rysowników – to byli zwykli terroryści. Na całym świecie taki terroryzm oraz objawy sympatii dla niego się zwalcza ( co chyba jest jak najbardziej chwalebne ) – zatem przykład z sufitu.

     • zan
      zan :

      Fajnie ominąłeś temat nękania we Francji ludzi, którzy na koszulkach mają np. logo prorodzinnej manifestacji. Nawet pamiętam paragraf: obraza moralności. Żydzi z Charli Hebdo za to potrafili rysować Boga posuwanego w odbyt przez Jezusa – i to żadna obraza moralności nie była. Ot, wolność słowa we Francji. Poza tym oni jeszcze nie zostali skazani, więc przestań głupoty wypisywać. U nas też są paragrafy typu „zniewaga prezydenta” itp. Jest w Europie (oraz Rosji) absurdalny paragraf „negowanie holokaustu”.

     • wlkp
      wlkp :

      ale masz w tych sprawach rację – Francja w znacznej mierze jest lewackim krajem ( niestety nie jedynym ) , który wpiernicza się w sprawy, które państwa jako takiego nie powinny dotyczyć, podobnie jak z kretyńskim przepisem o negacjoniźmie – ale ja nie o tym – jak prokurator z Królewca wymyślił że wywieszenie tej flagi może być nawoływaniem do separatyzmu bądź obrażą dla weteranów ? to jest absurd – naciąganie rzeczywistości do paragrafów, które lepiej brzmią…Choć na końcu muszą drugi raz przyznać ci rację – jeszcze ich nie skazali, więc na razie poza kompromitacją prokuratora wiele się nie stało.

     • votum_separatum
      votum_separatum :

      Zan: 17.03.2015 16:02 Proszę się nie wykłócać – Chłoptyś będzie manewrował, aż typowy Rosjanin MICHAEL FELDMAN zostanie ofiarą reżimu „Putlera”. Swoją drogą wciągnięcie w każdym szanującym się kraju flagi obcego państwa (zwłaszcza kojarzonego z wrogiem) na budynek urzędowy, nie wspominając o budynku należącym do służby mundurowej, skończyłoby się poważnymi reperkusjami. W Polsce władze nie szanują biało-czerwonej, bo nie chcą mieć z tymi barwami zbyt wiele wspólnego.