Policjanci z Komisariatu w Gdyni Chyloni zatrzymali 42-letniego obywatela Gruzji, poszukiwanego czerwoną notą Interpolu. Cudzoziemiec wpadł podczas kradzieży.

W ubiegłym tygodniu policjanci z komisariatu w Chyloni zostali skierowani na interwencję do jednego ze sklepów znajdującego się w Gdyni, gdzie według zgłoszenia pracownik ochrony ujął mężczyznę, który dokonał kradzieży. Sprawcą kradzieży okazał się 42-letni obywatel Gruzji.

Podczas dalszych czynności okazało się , że mężczyzna jest podejrzany i poszukiwany czerwoną notą Interpolu za zabójstwo na terenie Rosji. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do policyjnego aresztu. Decyzją Sądu Okręgowego na wniosek Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, wobec mężczyzny został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu.

Według danych z KGP, w 2023 roku przestępstwa w Polsce popełniło łącznie 17 278 przybyszów z zagranicy. To wzrost o 2,4 tys. w stosunku do 2022 roku, a zarazem pięć razy więcej niż dekadę temu. Statystyki pokazują, że przestępstw najczęściej dopuszczali się Ukraińcy (ponad 50 proc. obcokrajowców z zarzutami), a dalej Gruzini (ponad 2,7 tys.) i Białorusini (ponad tysiąc osób).

W tym tygodniu Straż Graniczna zorganizowała operację powrotową, w formie lotu czarterowego do Gruzji, której celem było deportowanie 15 obywateli tego kraju (w tym 3 osoby stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego, umożliwiające nielegalne przekraczanie granicy).

Operacja została przeprowadzona we współpracy z Agencją Frontex w formule tzw. Collecting Return Operation (CRO), a oprócz obywateli Gruzji, byli nią objęci również cudzoziemcy przekazywani z terytorium Niemiec, Szwecji, Hiszpanii i Czech.

Zobacz także: Obywatele Gruzji kradli metodą “na kolec”. Trafili do aresztu

gdynia.policja.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply