Portugalia zniesie prawie wszystkie pozostałe ograniczenia COVID-19, umożliwiając pełne obłożenie restauracji i obiektów kulturalnych od 1 października, powiedział w czwartek premier Antonio Costa – przekazała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, w czwartek premier Antonio Costa powiedział, że Portugalia zniesie prawie wszystkie pozostałe ograniczenia COVID-19, umożliwiając pełne obłożenie restauracji i obiektów kulturalnych od 1 października.

„Ponieważ większość ograniczeń nałożonych przez prawo zniknie, wejdziemy w fazę, która opiera się na odpowiedzialności wszystkich” – powiedział Costa na konferencji prasowej. „Nie wolno nam zapominać, że pandemia jeszcze się nie skończyła” – powiedział.

Wśród nielicznych środków, które nadal obowiązują, noszenie masek jest obowiązkowe w transporcie publicznym, na dużych imprezach, w domach opieki, szpitalach, centrach handlowych i hipermarketach. Maski przestały być obowiązkowe na zewnątrz w zeszłym tygodniu.

Ponieważ Portugalia zaszczepiła obecnie ponad 8,5 miliona osób, czyli 83,4% populacji, kluby nocne i bary będą mogły zostać ponownie otwarte po zamknięciu w marcu 2020 r., powiedział Costa. Jednak klienci będą musieli okazać cyfrowe zaświadczenie o szczepieniu lub negatywny wynik testu na COVID-19.

Od 1 października nie będzie już ograniczeń co do liczby osób, które będą mogły wspólnie siedzieć w restauracjach i kawiarniach, uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, weselach i chrzcinach.

Certyfikaty cyfrowe lub negatywne testy nie będą już obowiązkowe w hotelach i siłowniach, ale nadal będą wymagane w przypadku podróży lotniczych lub morskich lub wzięcia udziału w ważnych wydarzeniach kulturalnych lub sportowych, powiedział Costa.

Zobacz też: Premier Portugalii na kwarantannie mimo zaszczepienia

Portugalia zintensyfikowała swoją kampanię szczepień w okresie letnim i obecnie prowadzi pod względem odsetka w pełni zaszczepionych populacji, według publikacji internetowej ourworldindata.org. Portugalia w czwartek zgłosiła 885 nowych przypadków COVID-19 i pięć zgonów. To zwiększa całkowitą liczbę przypadków w tym kraju do 1 064 876 i 17 938 zgonów.

Czytaj także: Portugalia doczekała się prawicy na jaką zasługuje

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply