Ukraiński prezydent komentuje wczorajszy incydent w Kijowie. Potępia podpalenie, ale także działalność stacji Inter

„Niedopuszczalne jest, by ktoś wdzierał się do budynków i je podpalał. To szkodzi Ukrainie bardziej niż jakiekolwiek kontakty z prowokatorami” – mówił prezydent w poniedziałek podczas narady z szefami resortów siłowych.

Poroszenko odniósł się także do działalności TV Inter: „Absolutnie niedopuszczalna jest również realizacja scenariusza państwa agresora, gdy finansowane z Federacji Rosyjskiej niektóre media starają się zdestabilizować sytuację wewnętrzną na Ukrainie. Jednak reagować na to należy wyłącznie zgodnie z prawem” – podkreślił Poroszenko.

W niedzielę wieczorem grupa ludzi podpaliła opony samochodowe przed siedzibą największej prywatnej stacji telewizyjnej na Ukrainie Inter, która oskarżana jest o uprawianie polityki prorosyjskiej. „Inter to agent Kremla” – napisali uczestnicy pikiety. Według wstępnych ustaleń w okno budynku trafiła petarda, która wywołała w nim pożar. Przedstawiciele policji poinformowali, że w związku z podpaleniem TV Inter dziewięć osób zostało zatrzymanych. Są to weterani walk z separatystami w Donbasie. Po przesłuchaniu zatrzymani zostali wypuszczeni na wolność.

Właścicielami stacji Inter są firmy związane z oligarchą Dmytrem Firtaszem i szefem administracji zbiegłego do Rosji byłego prezydenta Wiktora Janukowycza, Serhijem Lowoczkinem.

Firtasz, jeden z najbardziej wpływowych ukraińskich oligarchów, został zatrzymany w marcu 2014 roku w Wiedniu na wniosek władz amerykańskich, jednak wkrótce zwolniono go za kaucją w wysokości 125 mln euro. W 2015 roku austriacki sąd odrzucił wniosek władz amerykańskich o jego ekstradycję w związku z zarzutami o korupcję. Dwa lata wcześniej ława przysięgłych w USA uznała Firtasza za winnego zapłacenia władzom indyjskim łapówek o wartości wielu milionów dolarów w zamian za prawo do eksploatacji złóż tytanu w Indiach.

Firtasz zdobył olbrzymi majątek pracując w ukraińskim przemyśle gazowym za rządów Janukowycza. Adwokaci Firtasza utrzymywali, że jego aresztowanie w Austrii w okresie kryzysu politycznego i zamętu na Ukrainie nastąpiło z powodów politycznych. Oligarcha finansował m.in. Partię Regionów Janukowycza, ale zdystansował się od obalonego w lutym 2014 roku prezydenta.

kresy.pl/ PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz