Mimo że Polacy są już gotowi do odsłonięcia pomnika ku czci ofiar ludobójstwa w Ostrówkach na Wołyniu, strona ukraińska ciągle odkłada w czasie ostateczne zaakceptowanie jego projektu. Problemem jest treść tablic, które mają zawisnąć na monumencie.

Upamiętniający ofiary rzezi wołyńskiej krzyż stoi w Ostrówkach już od zeszłego roku, jednak ostateczny projekt pomnika zakłada jeszcze umieszczenie przy nim tablic, na których wymienione mają być imiona wszystkich zamordowanych 30 sierpnia 1943 r. osób. Wbrew wcześniejszym ustaleniom, przedstawiciele władz Ukrainy nie chcą zaakceptować ustalonej uprzednio treści.

– W sprawie treści tablicy udało się nam wcześniej dojść do porozumienia z władzami lokalnymi. Poszliśmy na ustępstwa stronie ukraińskiej i zgodziliśmy się nie umieszczać na pomniku informacji, kto w 1943 r. zamordował mieszkańców Ostrówek. W zamian za to ustaliliśmy, że na tablicach z imienia i nazwiska wymienione zostaną wszystkie ofiary mordu – tłumaczy Maciej Dancewicz, Naczelnik Wydziału Zagranicznego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. – Problemy pojawiły się, kiedy sprawa pomnika dotarła do władz wyższego szczebla, które zaczęły blokować projekt. Ilość nazwisk, które mają zostać wymienione na tablicy, jest dla nich kłopotliwa – będzie ich w końcu aż ponad 1000. Władzom ukraińskim ciężko zaakceptować skalę zbrodni, do której doszło -.

Obecnie uzgodnienie treści tablic zostało przekazane do ustaleń między kancelariami prezydentów Polski i Ukrainy. Strona ukraińska podważa liczbę ofiar rzezi i chce „ponownego rozważenia ilości nazwisk z tablicy”, jednak przedstawiciele ROPWiM odmawiają dalszych ustępstw w sprawie.

Odwołując się do niedawnego zniszczenia krzyża w Ostrówkach, Maciej Dancewicz mówi: „Paradoksalnie sprawa ostatniej kradzieży polskiego orła z pomnika może pomóc w osiągnieciu porozumienia. Być może strona ukraińska nie będzie chciała przysparzać Polakom dodatkowych problemów”.

Ostrówki i Wola Ostrowiecka, wsie położone na Wołyniu, zostały w sierpniu 1943 r. zaatakowane przez sotnie Ukraińskiej Powstańczej Armii. W ciągu kilku godzin zamordowano wówczas ok. 1050 mieszkających tam osób, których majątki zrabowano, a zabudowania spalono. Zbrodnia ta do dziś nie została osądzona.

AW/KRESY.PL

62 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. hetmanski
  hetmanski :

  WIADOMO ŻE, ZBRODNI DOKONALI MARSJANIE MAŁE ZIELONE LUDZIKI . DOŚĆ JUŻ TEGO ZAPRZAŃSTWA JAKOŚ NACJONALIŚCI UKRAIŃSCY W POLSCE NIE MAJĄ TAKICH ZAHAMOWAŃ W STOSUNKU DO AKCJI ,,WISŁA” ZASTANAWIAJĄCA JEST POZYCJA NA KOLANACH ,,NASZEGO”rządu.JAK DŁUGO ZAMIERZAJĄ MILCZEĆ ??? Poszliśmy na ustępstwa stronie ukraińskiej i zgodziliśmy się nie umieszczać na pomniku informacji, kto w 1943 r. zamordował mieszkańców Ostrówek. W zamian za to ustaliliśmy, że na tablicach z imienia i nazwiska wymienione zostaną wszystkie ofiary mordu – tłumaczy Maciej Dancewicz, Naczelnik Wydziału Zagranicznego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. – Problemy pojawiły się, kiedy sprawa pomnika dotarła do władz wyższego szczebla, które zaczęły blokować projekt. Ilość nazwisk, które mają zostać wymienione na tablicy, jest dla nich kłopotliwa – będzie ich w końcu aż ponad 1000. Władzom ukraińskim ciężko zaakceptować skalę zbrodni, do której doszło.zbrodnia tych rezunów jest oczywista i należy ją ujawnić a nie milczeć jak plują nam w twarz i udawać że nic się nie stało.-.

  • hetmanski
   hetmanski :

   Panie Parnikoza.) Napis na pomniku jest niekompletny w imię,,przyjaznych stosunków” z kim??? nie uzupełniono informacji o ukraińskich mordercach z UPA.Poza tym komentarze ukraińskie pod zdjęciami też zioną nienawiścią do Polski i polaków.Nie będzie żadnej przyjażni z ukraińcami dopóki nie będzie prawdy o historii zbrodni na Kresach.

  • zalewski
   zalewski :

   A nam natomiast trudno znieść słowa jakie napisał ten chłopak, autor galerii, którą Pan linkował: „Я потім говорив, десь за рік, з однією бабусею. Вона каже, що то німці поляки нищили як червоних партизан. Але полякам, вигідніше тепер мочити українців. Бо наша держава – не відстоює свого іміджу. А німці про себе дбають”…

   • marcin1988
    marcin1988 :

    A co tu znosić? Przecież zbrodnie nazistów ukraińskich są i tak zamiatane pod dywan, dopiero prawdziwie polskie rządy będą stawiać sprawę jasno, a nie fanatycy Jerzego G. czy też komunistyczni aparatczycy, którzy naprzemiennie rządzą ziemiami między Odrą a Bugiem od 1945.

   • parnikoza
    parnikoza :

    Ja mialem na mysle tylko zahowanie Polakow na cmientarzu) Ktos z naszych to zobaczyl i uz masz konflikt i bede takich fraz jak Pan zacytowal jasze wiele(( Niestety. Szacunku tza jaknajwecej wzajemniego) Coz do OUN-UPA to Panstwo dobze wie ze w Polsce tak samo nie napisza zamordowanie przez AK, NSZ czy kogos tam jesze…Caly czas pytam dlaczego wymagac od innego tiego co sam nie w stanie zrobic?? Czy uwazacie ze jak bede cisnely od tiego cos sie urohomii? Bede to szal? nienawisc?

    • hetmanski
     hetmanski :

     Panie Parnikoza). Pisze Pan o szacunku ,to proszę odpowiedzieć jak w Pana poczuciu estetyki i szacunku mają się wszelkie wasze określenia typu ,,trupie pole”, i ile jeszcze jest tych pól nieujawnionych? ,wynika z tego że niewielkie pojęcie ma wasza nacja o szacunku.Jeśli przez 50 lat od zbrodni corocznie spokojnie depcze i obsiewa kukurydzą miejsce gdzie pogrzebano bezimiennie ponad 1000 osób (wyrażając zadowolenie że na nim są tak obfite zbiory.?). O czym wszyscy wiedzieli ale milczeli w takiej sprawie.Milczenie też jest zbrodnią. A cóż jest tak strasznego w czynie że,kilka zmęczonych osób przysiadło na obrzeżu grobu?. Czy w chwilowym przymocowaniu głośnika do ramienia Krzyża co prawda świadczy to o głupocie księdza, tam obecnego ale zbrodnią nie jest nawet nie jest obrazą miejsca spoczynku tych osób.W przeciwieństwie do waszych poczynań. Ciągle Pan porównuje UPA z Armią Krajową i Narodowymi Siłami Zbrojnymi Więc pytam czy zakres czynów jest porównywalny?. Prawdo podobnie w podtekście ma Pan na myśli Wydarzenia w Sahryniu i akcję ,,Wisła”-Jeden i drugi temat został dość dokładnie przedstawiony w moich artykułach na tym forum jeśli nie zostały usunięte to może Pan się dogłębnie z nimi zapoznać i raz na zawsze zrozumieć niestosowność tych porównań.

    • piotrek93
     piotrek93 :

     „Ja mialem na mysle tylko zahowanie Polakow na cmientarzu) Ktos z naszych to zobaczyl i uz masz konflikt i bede takich fraz jak Pan zacytowal jasze wiele(( Niestety. Szacunku tza jaknajwecej wzajemniego) Coz do OUN-UPA to Panstwo dobze wie ze w Polsce tak samo nie napisza zamordowanie przez AK, NSZ czy kogos tam jesze…Caly czas pytam dlaczego wymagac od innego tiego co sam nie w stanie zrobic?? Czy uwazacie ze jak bede cisnely od tiego cos sie urohomii? Bede to szal? nienawisc? ”

     Jak będzie taki przypadek, że Ukraińscy historycy udokumentują jakiś mord, będzie to zgodne z prawdą historyczną i polska władza zabroni to będzie można to użyć za argument, póki co to tylko Pana fantazja. Argument, że Polacy zrobią tak samo na pewno, bo tak- no właśnie, czy to w ogóle jest argument?
     To, że ktoś usiadł na grobie nie ma też nic do rzeczy. To dowodzi tylko, że taka osoba nie wie jak się zachować na cmentarzu.

 2. wachmistrz_soroka
  wachmistrz_soroka :

  Basta! Panie Marcinie! Można tu głosić każde poglądy, można je i dosadnie wyrażać, ale proszę przy tym nie dokonywać identyfikacji historycznych wydarzeń, procesów czy ideologii z innymi użytkownikami forum. Powyższy wpis obraża Pana Parnikozę i narusza regulamin forum. Jeszcze jeden taki komentarz i będzie ban (liczony w tygodniach) 🙂

  • marcin1988
   marcin1988 :

   Panie Sorko, Pan rżniesz głupa czy to było tak na serio? Przecież p. Parnikoza SAM I Z WŁASNEJ WOLI identyfikuje się z banderowcami, więc o co Panu właściwie chodzi ? Ja napisałem „swołocz” o banderowcach zbrodniarzach, a kto się z tym identyfikuje, to już inna sprawa, niemniej współczesnym od tak z góry nie przypisuję tego pojęcia. A Pan chyba identyfikuje się z poglądem, iż banderyzm nie był nazizmem, wobec tego nie można go surowo oceniać.

  • hetmanski
   hetmanski :

   Panie Soroka.Jakoś nie widzę żeby Pan tak ostro identyfikował wypowiedzi P.Parnikozy od wielu miesięcy widzę na tym forum porównywanie działań UPA z Armią Krajową lub Narodowymi Siłami Zbrojnymi z czy z WiN.Wprost stawia znak równości pomiędzy tymi organizacjami.A redakcja milczy.Jak stosować miarę to jednakową do wszystkich forumowiczów.

    • marcin1988
     marcin1988 :

     Przede wszystkim nazwanie UPA „swołoczą” nie jest niczym złym. Czy ktoś się utożsamia z tą swołoczą, to już jest inna sprawa. Niemniej, widzę że nazywanie w ten właśnie sposób czy to UPA, czy to AK to dla Pana grzech tego samego kalibru. Nie traktuje Pan UPA jako formacji nazistowskiej, a jej stronników jako neonazistów – i to jest Pana problem.

  • marcin1988
   marcin1988 :

   Jeszcze niech Pan Strzelców Ponarskich i oświęcimskich kapo porówna do żołnierzy Armii Krajowej czy też Narodowych Sił Zbrojnych, skoro tak Pan zawsze przymykał oko na zrównywanie „hierojiw” UPA z polską armią, a wadziły Panu próby przeszkadzania temu procederowi. Jak dla mnie UPA i jej stronnicy to swołocz, pluję na nich i wycieram nimi podłogę; za to AK i NSZ to dla mnie bohaterowie godni szacunku i najwyższych honorów. Jeśli Pan Redaktor uważa inaczej, to niech to napisze wprost, a ja sam chętnie odejdę, nie wrzucę zdjęć z Wilenszczyny, pousuwam wszystkie „antyukraińskie” artykuły i sam zniknę. Nie interesuje mnie zabawa w towarzystwie przychylnym nazizmowi.

   • wachmistrz_soroka
    wachmistrz_soroka :

    Dobrze Pan wie za co dostał ostrzeżenie. Obraził Pan innego użytkownika najgorszymi słowami używając prymitywnej zagrywki, którą w każdej poważnej dyskusji uznano by za haniebną. I proszę nie próbować wchodzić z nami w żaden „deal”. Może Pan wrzucać swoje materiały (jak każdy inny użytkownik), może Pan i w każdej chwili odejść. Proszę być pewnym, że każde naruszenie regulaminu będzie miało właściwie konsekwencje.

    • marcin1988
     marcin1988 :

     Sprawdzam tylko, czy moje reakcje na stawianie znaku równości między nazizmem a Armią Krajową i NSZ spotykają się z Państwa aprobatą czy wręcz przeciwnie. Na razie jednak to drugie, więc cały „deal” polega na tym, że po prostu maj a Panowie wybór – nazizm na tym forum albo mój skromny wkład merytoryczny, który już wcześniej został bezpodstawnie określony jako „nienawistny”, w portal. Ja tylko ostrzegam, że pochlebianie nazizmowi ukraińskiemu i przyzwolenie na plucie na Bohaterów Wojska Polskiego oznaczają automatycznie, że „zabieram zabawki”. Co Panom by na pewno odpowiadało.

     • hetmanski
      hetmanski :

      Hola Panowie!!! Widzę że się zapędzacie w dyskusji sprowokowanej przez P. Parnikozę (czy aby nie jest to jego celowa działalność)? dla którego istnieje znak równości pomiędzy wyczynami UPA i Działaniami AK która, jak wiadomo reprezentowała armię Legalnego rządu II RP.Jakoś Pan Parnikoza umilkł i nie reaguje na mój post poniżej.Wewnętrzne niesnaski tylko cieszą naszych przeciwników a nam psują krew.Panowie poniechajcie tego sporu .

     • combat56
      combat56 :

      Dzień dobry witam wszystkich!
      Panie Marcinie zarzucanie redakcji że stawia znak równości między UPA i AK jest chyba nie na miejscu.I każdy kto kiedykolwiek tu wszedł i zna profil strony to potwierdzi myślę że chodzi po prostu o sposób argumentacji zamiast pisać po ,,chamsku” swołocz można przecież napisać po ,,szlachecku” zbrodnicza organizacja.

     • hetmanski
      hetmanski :

      Witam dawno nie widzianego na forum użytkownika SZANOWNY P COMBAT.) Niestety nie bardzo mogę się z panem zgodzić odnośnie ,sposobu argumentacji zamiast pisać po ,,chamsku” swołocz można przecież napisać po ,,szlachecku” zbrodnicza organizacja.Ja od roku używam tego określenia i nie ma na nie żadnej reakcji nadal jest używane określenie upa=AK. Pomimo przekazania wielu materiałów potwierdzających zasadność tego twierdzenia .Wynika z tego że takie określenia są zbyt słabe żeby dotrzeć do kontr dyskutanta.Sądzę że,bardziej stosownym określeniem jest zarzut w stosunku do redakcji zbyt liberalnego traktowania tego tematu i używania tego równania ze strony niektórych użytkowników.<>

     • combat56
      combat56 :

      Przesadzają Panowie zresztą wielokrotnie już to tutaj przerabialiśmy w niektórych mediach faktycznie próbuje się równać UPA z AK ale raczej nie tu a że Panowie wymagają czarno białego przedstawiania tych formacji krystaliczne i AK i hordy UPA to inna sprawa.Trzeba pisać o zbrodniach UPA ale pamiętajmy że to nie były jakieś tam tłumy czerni tylko sprawnie działająca organizacja o pewnej strukturze, określonych celach działania i mająca na swoim koncie również pewne pozytywne działania(jak walka z ZSRR) oczywiście całościowa ocena jest negatywna.,,Wynika z tego że takie określenia są zbyt słabe żeby dotrzeć do kontr dyskutanta.” wydaje mi się że jest na odwrót, pisanie w rodzaju Ukraińcy hołota,swołocz itp. nigdy do Ukraińców nie dotrze dotrzeć może natomiast obiektywna argumentacja doceniamy was szanujemy rozumiemy pobudki i cele UPA ale metod walki i tego co zrobiliście na Wołyniu nie akceptujemy.,,Sądzę że,bardziej stosownym określeniem jest zarzut w stosunku do redakcji zbyt liberalnego traktowania tego tematu i używania tego równania ze strony niektórych użytkowników. ” myślę że redakcja jest bardzo liberalna a wam się marzy żeby blokować każdego kto nie zgadza się z wami w każdym punkcie, wystarczy mieć trochę odmienne zdanie już jest się Banderowcem.
      P.S. Nauczony doświadczeniem wiem że się nie dogadamy pozdrawiam

     • zap
      zap :

      Panie Combat56 ” doceniamy was szanujemy rozumiemy pobudki i cele UPA” za co doceniamy? co takiego ta formacja uczyniła, żebyśmy mieli ją doceniać? Czy formacje SS nie walczyły z ZSRR? Czy nie zadały ZSRR owiele większych strat niż OUN-UPA! Te formacje również doceniamy i szanujemy? Pobudki i cele UPA niech je pan przedstawii! Czy UPA nie została powołana przez OUN-bandery, która wytyczała jej cele polityczne jakim było zdobycie władzy na Ukrainie i zbudowanie faszystowskiej Ukrainy? Czy to nie ta sama OUN-UPA rozprawiała sie krwawo ze wszystkimi oponętami nawet nacjonalistami od Melnyka w imię zasady”kto nie znami ten przeciwko nam” prosze poczytac liderów OUN-UPA J. Stećko wyraźnie pisał jak to się brzydzi demokracją, D. Myron opisywał jak ma wyglądac Ukraina pod rządami OUN, M. Kołodziński chciał oddawać salut ukraińskiemu imperium na gruzach podbitych stolic i td…. Więc może spokojnie z szanowaniem OUN-UPA! Co do Ukraińców proszę się nie martiwć ta formacja wcale nie cieszy się szacunkiem większości Ukraińców a do zwolenników OUN-UPA żadnymi argumentami pan nie trafi ( wielu już się na tym przejechało ).

     • hetmanski
      hetmanski :

      Panie Combat.) Każdy ma prawo do własnej oceny upa Pańską właśnie poznaliśmy -to po prostu sprawa sumienia i honoru…….Trzeba pisać o zbrodniach UPA ale pamiętajmy że to nie były jakieś tam tłumy czerni(dokładnie to były tłumy czerni żądnej majątku i życia swoich sąsiadów widzę że Pan nie czytał artykułów na ten temat.) tylko sprawnie działająca organizacja…(terrorystyczna)…. o pewnej strukturze, określonych celach działania i mająca na swoim koncie również pewne pozytywne działania(jak walka z ZSRR) oczywiście całościowa ocena jest negatywna…………….wam się marzy żeby blokować każdego kto nie zgadza się z wami w każdym punkcie …….Różnica polega na tym że używamy argumentacji merytorycznej a nie mechanizmów administracyjnych w rodzaju ,,ostrzeżeń” czy b\,,banów” , Reszta dokładniejszej argumentacji jak u Pana ZAP …………Nauczony doświadczeniem wiem że się nie dogadamy pozdrawiam…….. no próbować zawsze można.

     • combat56
      combat56 :

      pisząc ze rozumiem ich pobudki miałem na myśli chęć stworzenia niepodległej Ukrainy, nie to że miała to być Ukraina faszystowska.Wychodzę z założenie że Ukraińcy nie musieli być lojalni wobec IIRP(która nie respektował niektórych ich praw), skoro nie mogliśmy się do gadać z winny obu stron zostawała walka zbrojna(i nie jestem w stanie stwierdzić kto miał większe prawa do spornych terenów, mogę najwyżej powiedzieć że niektóre tereny jak np Lwów gdzie przeważali zdecydowanie Polacy powinien przypaść nam) problemem dla mnie jest to że Ukraińcy sięgnęli po metodę eksterminacji Polskiej ludności dla panów tak mi się wydaje problemem jest już samo to że odważyli się myśleć o niepodległość.Moja ocena UPA jest negatywna ale w ten sposób nie uda się nam na razie rozmawiać z Ukraińcami jak w dobrej propagandzie jest tylko część kłamstwa reszta prawda tak tu trzeba stopniowo ich ,,edukować” może kiedyś dorosną do całej prawdy.Co innego Pan Parnikoza ten tyle już siedzi na Kresach że powinien wiedzieć już czym było UPA

      tylko sprawnie działająca organizacja…(terrorystyczna).-dokładnie terrorystyczna i sprawnie działająca tak jak powiedzenie że SS było sprawną machiną nie zmienia faktu że była to machina zbrodnicza tak i tu przyznanie niektórych faktów nie wybieli UPA.Dzikie hordy to mogli być wspierający ich chłopi na to miast UPA było dobrze zorganizowaną armią partyzancką mająca silne oparcie w miejscowej ludności gdyby było inaczej nie wymordowali by tyku ludzi i po 1945 nie stawiali by tak długo oporu ZSRR(i trzeba przyznać że walki na Ukrainie trwały dłużej i były intensywniejsze niż w Polsce co wynika z faktu że UPA w przeciwieństwie do AK nie ujawniło się po przejściu frontu i od samego początku nie miała złudzeń co do zachowania sowietów).

     • marcin1988
      marcin1988 :

      Po kolei, bo widzę, że jest Pan zarażony banderowską i komunistyczną propagandą, której twierdzenia paradoksalnie (a może nie?) są zbieżne ze sob:
      1. Adolf Hitler też walczył za niepodległe Niemcy, a więc walka za „niepodległą Ukrainę” może być kiepskim uzasadnieniem danych działań; OUN-UPA to byli NAZIŚCI – tak jak Rudolf Hess, Geobbels czy Hitler, niech Pan to zapamięta na resztę życia
      2. „nie mogliśmy się dogadać z winy obu stron” – doprawdy? jakoś Rusini w Rzeczypospolitej nigdy nie narzekali na prześladowania, a ich reprezentanci w Sejmie RP wręcz CHWALILI państwo polskie i polski naród za opiekę nad Rusinami przed terrorem i prześladowaniami terrorystów ukraińskich; ukraińska narodowość, którą przymusowo utworzył reskryptem cesarz Karol I, nie była przyjęta dobrowolnie przez Rusinów, którzy podpadali pod ten reskrypt – za to nasłani przez Wiedeń komisarze polityczni mordowali Rusinów m.in. w obozie koncentracyjnym Talerhoff (austriacki obóz konc. podczas I wś – nich Pan poczyta o tym, bo widzę, że nie ma Pan o tym pojęcia)
      3. „Lwów, gdzie przeważali Polacy” – Polacy przeważali nad Ukraińcami we wszystkich miastach, które nielegalnie wcielono do USRS po II wojnie światowej, wsie zaś były bardzo wymieszane, wiec rozdzielenie granicy etnicznej możliwe było tylko poprzez wywózki i masowe mordy, do czego przystąpił Stalin, a w międzyczasie OUN-UPA. Nie wiedział Pan tego?
      Ponadto na wsiach Polacy i Rusini (z których potem przymusowo Austriacy zrobili „Ukraińców” – pisze o tym wyżej) mówili po rusińsku, a w miastach Polacy i Rusini mówili po polsku. To było bardziej skomplikowane niż się Panu zdaje.
      4. Ukraińcy myśleli o niepodległości już w 1918, ale nawet na samych ziemiach ukrainnych, czyli na Ukrainie nieddnieprzańskiej, postulaty niepodległości Ukrainy nie miały poparcia ludności. Także przykro mi.
      5. „może kiedyś dorosną do całej prawdy” – czy Ukraińcy są dziś jakimiś niedorozwojami, że dziś czegoś mają prawo nie pojmować, ale jutro a nuż zrozumieją, bo ktoś mądrzejszy ich wychowa? NIE. Ukraińcy są niepodlegli, więc mają być odpowiedzialni za państwo i za to, co to państwo gloryfikuje, wspólnota międzynarodowa uznaje ich na równych prawach i nie ma „może kiedyś zrozumieją”. Albo są dziś niepodlegli i odpowiadają za swoje działania jako członek wspólnoty międzynarodowej, albo po prostu niech Pan napisze, że jako „nierozumnym” należy im się jakiś protektorat (tylko czyj, hm?)
      6. OUN – UPA mogła osiągnąć swoje cele polityczne TYLKO ludobójstwem i wynika to z ich programu politycznego wprost. Ludobójstwo nie było żadnym „wypadkiem przy pracy”, a konsekwencją nacjonalizmu ukraińskiego od jego głębokiego, wyrośniętego na austriackiej jeszcze glebie, korzenia. Niech Pan poczyta program OUN.
      7. „UPA było dobrze zorganizowaną armią partyzancką mająca silne oparcie w miejscowej ludności gdyby było inaczej nie wymordowali by tyku ludzi” – ani nie była silna – bo to były zwykłe bandy leśne – ani nie miała oparcia w ludności, przeciwnie – nawet Ukraińców, którzy nie chcieli mordować polskich sąsiadów, zastraszali i przymusem włączali w swoje szeregi, a jak nie, to ich zabijali „dla przykładu”, żeby nikt się nie wyłamywał; ponadto działalność UPA na danym terenie oznaczała dla miejscowej, nawet nie-polskiej ludności, liczne uprzykrzenia, konfiskaty itd., żeby mogli dalej „działać” – stąd paradoksalnie Akcja „Wisła” tylko ulżyła miejscowym Łemkom czy Bojkom, bo uwolniła ich od przymusowego wspierania UPA
      zaś o tym dobrym zorganizowaniu i regularnych walkach raczy Pan sobie za przeproszeniem jaja robić – Pani Ewa Siemaszko – badacz ludobójstwa – wyjaśniła już, że ani nie mieli oni specjalnego wyboru, jak strzelać w lasach do sowietów, bo inaczej by wpadli w ich łapy, a poza tym żadnej walki na większą skalę tam nie było: UPA to ani „armia”, ani „powstańcza”

      8. „trzeba przyznać że walki na Ukrainie trwały dłużej i były intensywniejsze niż w Polsce co wynika z faktu że UPA w przeciwieństwie do AK” – pojechał Pan po bandzie… UPA przy zbrojnym oporze Żołnierzy Wyklętych to było jak kichnięcie komara przy ryku lwa – Wojsko Polskie nadal walczyło po ’44 o wolność i niezawisłość Państwa Polskiego, także raczy Pan nie opowiadać bzdur

     • zap
      zap :

      Panie Combat tak chcieli stworzyć niepodległą Ukrainę ze swoja dyktaturą i systemem faszystowskim w nej panującym takie były ich pobudki! Niemogliśmy się dogadać racja ale taka organizacja jak OUN nigdy nie miała zamiaru się dogadywać a wręcz odwrotnie jej celem była konfrontacja! Niech pan poczyta, kogo zabiła OUN wlatach II RP po polskiej i ukraińskiej stronie, czy nie byli to ludzie kompromisu?! Problelem dla mnie nie jest niepodległość bo do tego każdy naród ma prawo, problem stanowi to, że ekstremiści z OUN pieknie się maskowali za tym hasłem! OUN miała cel wyrzucić obcych z Ukrainy i ustanowić w niej własną władze na zasadzie dyktatu! Mówi pan nie uda nam się rozmawiać z Ukraińcami mówiąc negatywnie o OUN-UPA skąd taki wniosek? Nie można stawiać między narodem ukraińskim a banderowcami i OUN znaku równości! Pan również popełnia ten błąd ” Ukraińcy sięgnęli po metodę eksterminacji Polskiej ludności” może bądźmy precyzyjni banderowcy sięgneli bo Ukraińcy to naród liczący kilkanaście milionów ludzi a tylko mały odsetek popierał i utożsamiał się z OUN-UPA! Tak jest do dzisiaj! Czy UPA była dobrze zorganizowana armia partyzancką tego niestety nie wiemy bo UPA poza przeprowadzeniem eksterminacji ludności Polskiej nie ma na koncie przeprowadzenia wiekszych operacji militarnych, na pewno Wołyń pokazał, że OUN-UPA jeste wstanie sprawnie przeprowadzić dużą operację ( ponad 100 napadów w jeden dzień przy uwczesnym braku łączności i szybkiej komunikacji )! Oczywiście OUN-UPA miała oparcie w ludności bo wszystkich oponentów usuwała W. Poliszczuk podaje liczbę ukraińskich ofiar OUN-UPA na 80 tys. wiec jak już pisałem „kto nie znami ten przecwiko nam”! Co do satwiania oporu ZSRR to faktycznie trwał dłużej niz w Polsce tylko , że powtaje pytanie i co z tego? co osiągnięto poza zwiększeniem represji ze strony ZSRR? Metody walki z tym ZSRR też do dziś budzą na samej Ukrainie kontrowersje!

     • marcin1988
      marcin1988 :

      Skoro redakcja nie reaguje na zrównywanie nazistów z AK, to co o tym sądzić? Kiedy buntuję się przeciw temu, dostaję „ostrzeżenie”… Co o tym sądzić? Po drugie – „swołoczą” UPA była, a przecież nie o estetykę tu chodzi, bo jak Pan myśli, co mógł myśleć szlachcic, gdyby widział zalanego w sztok kozaczynę pijącego z jego nocnika (vide sceny „Ogniem i mieczem”). No swołocz po prostu i tyle.

     • marcin1988
      marcin1988 :

      Poza tym, nie napisałem, że p. Parnikoza był w UPA ani że mordował, za to trend usprawiedliwiania przezeń (poprzez negowanie sensu upamiętniania ofiar – co jest tym samym de facto) jest tak wyraźny – i to poprzez próby zrównania upa z AK – że dziwnym jest, iż redakcja jeszcze nie zareagowała na to. Reakcja dotyczyła jedynie mojego postu…

     • tutejszym
      tutejszym :

      Pan Parnikoza: „Coz do OUN-UPA to Panstwo dobze wie ze w Polsce tak samo nie napisza zamordowanie przez AK, NSZ czy kogos tam jesze..” Pan Lipiński: ” Jeszcze raz padnie z Pana strony choćby cień sugestii, że portal zrównuje UPA z AK, to nie będzie więcej ostrzeżeń. Pozdrawiam. ” To jednak dajesz Pan Panie Portal-Lipiński ostrzeżenie Panu Parnikozie. I bardzo dobrze, miałem już brzydkie podejrzenia co do równo prawnego traktowania dyskutantów. Chylę czoła…

     • hetmanski
      hetmanski :

      Panie Tutejszym z Pana wpisu wynika że nie zrozumiał Pan wypowiedzi P.Lipińskiego OSTRZEŻENIE OTRZYMAŁ P MARCIN, a nie p Parnikoza >>>>>To jednak dajesz Pan Panie Portal-Lipiński ostrzeżenie Panu Parnikozie. A Pan Lipński dawno przyznał sobie na tym Portalu rolę i Prokuratora i Sędziego.Więc wszelkie dyskusje odnośnie jego oceny innych użytkowników z nim nie mają sensu.A Prowokacje P Parnikozy wielokrotnie były przemilczane ze strony Redakcji.

     • wachmistrz_soroka
      wachmistrz_soroka :

      Co jeszcze mamy dla Pana zrobić? Dać gwarancje prawne, że nie zapiszemy się do Towarzystwa Płaskiej Ziemi?!? Naprawdę są pożyteczniejsze i ciekawsze zajęcia niż przewalanie się tu z Panem kolejnymi wpisami. Nie czuję się też zobowiązany by dokonywać przed Panem jakichkolwiek wyjaśnień czy składać deklaracje. Jest tylko regulamin, który Pan narusza i są obowiązki administratora, który staje się coraz mniej cierpliwy…
      I na koniec: zamiast cieszyć się, że ma Pan na forum „banderowca”, z którym może spokojnie porozmawiać, wymienić się argumentami, z czystej ciekawości porozmawiać by poznać jego sposób patrzenia na świat, zamiast tego wszystkiego – prowokuje Pan kolejne konflikty, połajanki, korzysta z każdej okazji by drugiemu człowiekowi powiedzieć coś obraźliwego. Jest to postawa niegodna w wymiarze czysto ludzkim oraz głupia i nieskuteczna, dyskwalifikująca Pana jako naukowca czy inteligenta/intelektualistę.

     • marcin1988
      marcin1988 :

      Dobra, mam już dosyć. Pozostawiam Panu na wyłączność przyjemność radowania się obcowaniem z Panem „Polacy na pewno zrobiliby to samo” Parnikozą i ucztą intelektualną z człowiekiem zrównującym AK z upa. Administrator zaś niech nauczy sie czytać ze zrozumieniem – bo już kiedyś zarzucał mi stronniczy dobór źródeł, a na moje wielokrotnie ponawiane prośby o wskazanie CHOĆ JEDNEGO nieprawdziwego faktu podanego przeze mnie odpowiadano mi głuchą ciszą, teraz natomiast wydumał sobie, że wg mnie redakcja zrównuje upa z AK (tymczasem redakcja ze sobie znanych powodów po prostu nie reaguje na takie wybryki). Jakby ktoś był zainteresowany, to moje artykuły będą się ukazywać na http://www.narodowcy.net pod moim nazwiskiem.

     • hetmanski
      hetmanski :

      P Marcinie jest funkcja zgłoś nadużycie pozostaje wobec nadmiernej tolerancji ze strony Administracji tolerowania takich wypowiedzi jej używanie………: zamiast cieszyć się, że ma Pan na forum „banderowca”, z którym może spokojnie porozmawiać, wymienić się argumentami, z czystej ciekawości porozmawiać by poznać jego sposób patrzenia na świat……jednak przypuszczam że efekt będzie mizerny wobec takiego stanowiska Administracji.Przyznam szczerze że wolę czytać artykuły P. Soroki niż jego wypowiedzi w dyskusji.W tonie połajanek rodem z freblówki.

     • hetmanski
      hetmanski :

      P Marcinie jest funkcja zgłoś nadużycie pozostaje wobec nadmiernej tolerancji ze strony Administracji tolerowania takich wypowiedzi jej używanie………: zamiast cieszyć się, że ma Pan na forum „banderowca”, z którym może spokojnie porozmawiać, wymienić się argumentami, z czystej ciekawości porozmawiać by poznać jego sposób patrzenia na świat……jednak przypuszczam że efekt będzie mizerny wobec takiego stanowiska Administracji.Przyznam szczerze że wolę czytać artykuły P. Soroki niż jego wypowiedzi w dyskusji.W tonie połajanek rodem z freblówki.

     • wachmistrz_soroka
      wachmistrz_soroka :

      I musiał tu Pan dwa dni prowokować, żeby w końcu to powiedzieć? Dyskusja z p. Parnikozą nie jest ucztą, jest często męczarnią, ale rozmowa to lepsza droga od tego, co Pan chce tu zorganizować: od niekończącego się nakręcania złości i wrogości, aż do jakiejś kolejnej rzeźni najlepiej. Przede wszystkim zaś proszę nie zapominać, że sprawa zaczęła się od czegoś bardzo prozaicznego: od inwektyw rzucanych z Pana strony w kierunku p. Parnikozy. Proszę tu sobie nie dorabiać „martyrologii”. Scziastliwowo puti!

     • hetmanski
      hetmanski :

      Scziastliwowo puti! – i kto tu prowokuje??? A tak wracając do meritum sprawy to zachowanie ukraińców jest OHYDNE – i sam Pan o tym pisze Nie wolno wyciągać ręki do tzw,, pojednania” jeśli strona przeciwna tego nie chce, w dodatku zadaje ordynarny kłam faktom. Zacznijmy się szanować anie skomleć.

     • zap
      zap :

      Panie Hetmański „zachowanie ukraińców jest OHYDNE” chyba lekka przesada Ukraińcy to naród liczący kilaknaście milionów ludzi i chyba nie wszyscy zachowują się ohydnie? Tym bardziej na tym i czy innym forum!)))) Ohydnie mogą się zachowywać poszczególni członkowie, tego narodu, którzy chyba nie maja mandatu na reprezentowanie swojego narodu!))))

     • hetmanski
      hetmanski :

      Wbrew wcześniejszym ustaleniom, przedstawiciele władz Ukrainy nie chcą zaakceptować ustalonej uprzednio treści.

      – W sprawie treści tablicy udało się nam wcześniej dojść do porozumienia z władzami lokalnymi. Panie ZAP.) czy ma Pan problem ze zrozumienie tego tekstu??? to jest stanowisko WŁADZ czyli legalnie wybranych przedstawicieli wszystkich mieszkańców Kresów pod czasową administracją u-krainy . Wynika z tego wprost stwierdzenie że mają taki mandat o jakim Pan wspomina.>>>Ohydnie mogą się zachowywać poszczególni członkowie, tego narodu, którzy chyba nie maja mandatu na reprezentowanie swojego narodu!))))Poszliśmy na ustępstwa stronie ukraińskiej i zgodziliśmy się nie umieszczać na pomniku informacji, kto w 1943 r. zamordował mieszkańców Ostrówek. W zamian za to ustaliliśmy, że na tablicach z imienia i nazwiska wymienione zostaną wszystkie ofiary mordu – tłumaczy Maciej Dancewicz, Naczelnik Wydziału Zagranicznego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. – Problemy pojawiły się, kiedy sprawa pomnika dotarła do władz wyższego szczebla, które zaczęły blokować projekt. Ilość nazwisk, które mają zostać wymienione na tablicy, jest dla nich kłopotliwa – będzie ich w końcu aż ponad 1000. Władzom ukraińskim ciężko zaakceptować skalę zbrodni, do której doszło -.

     • marcin1988
      marcin1988 :

      Panie Hetmański, czy Pan nie widzi, że teksty typu „Scziastliwowo..!” po prostu robią Panu redaktorowi dobrze? Niech ma tę satysfakcję, niech ma tę przyjemność: tak jest, dowalił mi, niech tryumfuje! 🙂 Oczywiście, że jest to prowokacja i to na poziomie bachora z klas 1-3 szkoły podstawowej, całe udawanie i ta otoczka spokojnego i bezstronnego administratora się zawaliła, więc ja bym zaczekał z tym tryumfowaniem na miejscu P. Redaktora, ale widocznie jego zadowala chwilowa satysfakcja, a Pana tłumaczenia chyba do niego nie dotrą 🙂 A do rzeczy- jakoś zgłaszałem nadużycia, gdy p. PArnikoza sugerował, iż działalność ks. Isakowicza-Zaleskiego wynika z „braku baby” i nie widziałem kasowania postów. To po pierwsze. Po drugie – „chęć rozmowy” z kimś, kto ma na swoim facebookowym profilu „Stepan Bandera” w like’ach może się skończyć tym samym, co rozmowa z Niemcem mającym „Adolf Hitler” w ulubionych stronach. Jeśli ktoś uważa, że Bandera był w czymś lepszy od Hitlera, Stalina czy innych bestii, ten niech idzie po rozum. Jeśli ktoś się tym czuje obrażony, to wcale nie przepraszam, ofiary UPA, ich Cześć i Honor, muszą być bronione niezależnie od „konieczności rozmów” z osobami lubiącymi Hitlera czy Banderę. Po trzecie – Redaktorzy nie umieją czytać ze zrozumieniem, ja Pana Parnikozy nie obraziłem ani nie nazwałem żadnym obraźliwym słowem, za to ten Pan obraża mnie „likiem” Stepana Bandery, który wydał rozkaz (ma go w domu w Kanadzie żona śp. W. Poliszczuka – mówił mi o tym był ambasador RP na Ukrainie) o wymordowaniu we wschodnich wojewodztwach moich rodaków i współobywateli. Jednocześnie p. Parnikoza nosi na zdjęciu profilowym czapkę wojsk ZURL, których „żołnierze” lubili grzebać różnymi narzędziami w oczach polskich dzieci. Nazwałem za to upa „swołoczą”, z czym się jeden z redaktorów zgodził. Kiedyś też zwróciłem się o przykłady nieprawdziwych informacji, które podałem na tym portalu, skoro wg Redaktorów dokonuję „stronniczego doboru źródeł” – DO DZIŚ BRAK ODPOWIEDZI. Jak to wygląda – rzucanie słów na wiatr, oskarżeń bez pokrycia? Kim trzeba być żeby tak sie zachowywać? Dlaczego nie reagowano na wpisy p. Parkonizy, który zrównywał upa i AK oraz NSZ? Czemu nie reagowano na obrażanie ks. Isakowicza-Zaleskiego? Co to ma w ogóle znaczyć? Także, Panie Hetmański, nie traktowałbym poważnie Redaktorów, a przynajmniej jednego z nich – to nie są w 100% poważni ludzie, wymachują banami, a nie widzą, że AK jest zrównywana z upa, chcą dyskusji z argumentami, których najwyższego lotu rodzaj to „Polacy zrobiliby to samo” itd, więc darujmy sobie. Scziastliwowo puti!

     • marcin1988
      marcin1988 :

      Aha, jeszcze spodobał mi się zarzut, że „chcę nowej rzezi” 😉 Rzeczywiscie – bezkompromisowy sprzeciw wobec najmniejszych prób usprawiedliwiania rzezi we wschodnich województwach to zamiar zemsty za ludobójstwo 😉 Panowie, nie prenumerujcie wiecej „Gazety Wyborczej” ! 🙂

     • wachmistrz_soroka
      wachmistrz_soroka :

      Całe szczęście, że przyszedł poniedziałek i pp. marcin1988 oraz Hetmański wezmą się może w końcu do jakiejś pożytecznej roboty, zamiast pisać tu nocami rozegzaltowane komentarze…

      Panie Marcinie, po raz kolejny z zawzięciem usiłuje Pan obrazić któregoś z administratorów, nie będę tu powtarzał tego, co o Pańskiej postawie napisałem już wcześniej. Tłumaczenie Panu czegoś to jak orka na ugorze, dalej brnie Pan w kolejne głębiny autokompromitacji…

      Z obowiązku wyjaśnię jeszcze kilka spraw.

      1) nie pamiętam by p. Parnikoza obraził bezpośrednio innego użytkownika forum, tak jak obraził Pan macin1988 jego osobę. Zgadzam się, że jego komentarze mają często charakter prowokujący, sam zwracałem mu na to publicznie uwagę, ale to nie powód by banować czy usuwać wpisy. To tylko okazja, by wyrobić sobie opinię o sposobie prowadzenia rozmowy przez stronę ukraińską…

      2) w dalszym ciągu obecność na portalu kogoś, kto reprezentuje probanderowskie zapatrywania uważam za pożyteczne. Niejednokrotnie np. p. Lipiński stawał w szranki p. Parnikozą i śmiem twierdzić, że nasza strona wychodziła zwycięsko. Zawsze dzięki temu pozostawała jakaś „wartość dodana”, forum żyło i zapełniało się ciekawymi treściami. Gdyby podążać za logiką p. marcina88, to trzeba by każdego nowego użytkownika forum lustrować, sprawdzać co ma w „ulubionych” na fb, a może i żądać przesłanie świadectwa chrztu… Totalniactwa i karania ludzi za same poglądy jednak nie będzie tu nigdy i żadne płomienne denuncjacje tego nie zmienią.

      3) Kiedyś w rozmowie – poza forum – z p. marcinem1988 stwierdziłem, że materiały przez niego publikowane na portalu są tendencyjne i dobierane stronniczo. Myślałem że jest to zrozumiałe per se, ale p. marcin88 ciągle dobija się o przykłady, o dowody, o jakikolwiek pretekst by oddać się kolejnym polemikom. Domaga się wytknięcia błędów faktografii, jakby udając, że nie rozumie, że nie o prawdziwość podawanych faktów chodzi, a o wyciągane z przywoływanych faktów opinie i oceny. Te w większości są antyukraińskie, czasem ukrainożercze, odznaczają się jednostronnym podejściem do problemu procesów narodotwórczych w Europie Środkowej i Wschodniej.

      4) Historia stosunków polsko-ukraińskich jest wystarczająco tragiczna i każdy kto ma solidną wiedzę na ten temat (proszę popatrzeć np. na p. Tutejszego) wie, że dzień dzisiejszy wymaga od nas nie epatowania krwią, nie prób dyskredytowania drugiej strony, ale poszukiwania dróg wyjścia poprzez zwrócenie uwagi na to, co może łączyć. Oczywiście przy ortodoksyjnej dbałości o zachowanie prawdy historycznej i jednoznacznej ocenie zbrodniczych ideologii i ludobójczych organizacji. To co prezentuje p. marcin88 jest działem destrukcyjnym, mnożącym problemy, rodzącym złe emocje. Mimo to dostał on (drugą) szansę zaistnienia na portalu bo mimo wszystko każdy pogląd wart jest pochylenia się nad nim z uwagą. Zanim jednak zdążył z tej szansy skorzystać – wywołał kolejną awanturę na forum, obraził innych ludzi. Wobec tego jesteśmy bezradni.

     • marcin1988
      marcin1988 :

      Niech się Pan przestanie zachowywać jak dzieciak, a zacznie jak poważny człowiek. To Pan robi tu prowokacyjne wrzutki i rzuca hasełkami, co wytknął i udowodnił już Panu kol. Hetmański. 1) A ja pamiętam, że obraził np. ks. Isakowicza-Zaleskiego („Bak baby”), zgłaszałem nadużycie i nic. Jeśli dla Pana p. Prnikoza reprezentuje „stronę ukraińską”, to prezentuje Pan po pierwsze niewiedzę, a po drugie utożsamia ze swołoczą banderowską Ukraińców – co ich obraża, bo większość nie popiera UPA. Ponadto obraża Pan poniekąd ukraińskie ofiary UPA. Pogratulować. 2) I co Panom przyszło z tego zwycięstwa w dyskusjach z argumentami „brak baby u księdza”, „Polacy zrobiliby to samo” itd. ? Z Niemcem, który ma „Adolf Hitler” w ulubionych też by Pan dyskutował? Czy nie? Czy jednak Bandera był zły, ale nie tak zły jak Hitler, bo… bo cośtam? Dopuszcza Pan do debaty poglądy banderowskie, czyli już je Pan zrównuje w prawach z innymi – i wygrana dyskusja wobec tego ogromnego zwycięstwa p. Parnikozy i jemu podobnych nic nie zmieni. Weszli do debaty i tryumfują, a teraz niech widzą, jak polaczki się żrą o Banderę, bo na ich miejscu oni by w ogóle nie dyskutowali na ten temat. Syn R. Szuchewycza widząc w latach ’90 czołobitność Polski wobec banderowców powiedział: „Polacy to naród frajerów!” Na dziś dzień ma rację. Tymczasem niech Pan otworzy szampana, że wygrał PAn dyskusję z jednym z nich, hurra! 3) No to niech Pan da przykłady, gdzie naginałem płynące z faktów wnioski tak, żeby były one jak najbardziej antyukraińskie. 4) Niech Pan nie uczy innych taktyki postępowania z Ukraińcami, bo autorytatywnie nie ma Pan prawa mówić, co należy robić w stosunkach polsko-ukraińskich. ; „To co prezentuje p. marcin88 jest działem destrukcyjnym, mnożącym problemy, rodzącym złe emocje. Mimo to dostał on (drugą) szansę zaistnienia na portalu bo mimo wszystko każdy pogląd wart jest pochylenia się nad nim z uwagą. ” – O PROSZĘ ! Czyli poprzedni ban był jednak przyznany za poglądy, sam Pan się do tego przyznaje. Dodajmy do tego tolerowanie p. Parnikozy i rzeczywiscie robi się z Pana „autorytet” w dziedzinie stosunków polsko-ukraińskich. Poza tym, skoro mi Pan zarzuca nienawisć, to niech Pan przeczyta tekst „Rusini – Zawsze Wierni Rzeczypospolitej Polskiej” i „Polacy – grekokatolicy – ofiary wielkiej polityki” – bardziej pojednawczo się nie da podejść do zagadnienia, wielokrotnie też przypominałem na forum zgodnie z „ortodoksyjną prawdą” – o ukraińskich ofiarach UPA> Więc niech Pan, za przeproszeniem, przestanie pieprzyć.

     • wachmistrz_soroka
      wachmistrz_soroka :

      Przestań Pan już dziesiąty raz się rozpisywać na ten sam temat, za każdym razem dodając swoją pokrętną interpretację moich słów. Czas zmarnowany na dyskusje z Panem można by poświęcić na wiele innych zajęć, pożyteczniejszych dla portalu i przyjemniejszych dla siebie. Nikt zresztą – może poza p. Hetmańskim – nie ma już tu z Panem ochoty rozmawiać. Zdeklarowałeś się Pan, że stąd idziesz – to idź. Zapewne zechce na koniec wykazać się jeszcze raz swoją impertynencją i dorzucić nową porcję inwektyw, ale z góry ostrzegam, że pozostanie to wszystkim administratorom dalece obojętne.

     • piotrek93
      piotrek93 :

      Ja popieram 🙂
      P. Paranikoza napisał tu akurat jeden post, w którym w swej łaskawości raczył zauważyć, że Polacy z pewnością gdyby AK było takie jak UPA tak samo zabranialiby wstawiać takich napisów jak wspominany w tym artykule. Oczywiście nie napisał tego tak jak ja :] A Pan Panie Marcinie pisze głównie o czymś co Pan Paranikoza pisał już dawno, czemu akurat nagle cała ta żółć wychodzi? 🙂 Ciężkie chwile Pan przeżywa i musi się gdzieś wyładować? 🙂

     • tutejszym
      tutejszym :

      Panie Piotrek93, Pan Parnikoza oczywiście nie napisał tak Jak Pan, a słowa gdyby na pewno nie użył… Sądzę, że Pan Wachmistrz Pańskiej, tak sformułowanej obrony nie potrzebuje. Ja osobiście popieram Pana Wachmistrza_Sorokę, bo swoimi merytorycznymi argumentami mnie przekonał. Moja śp. Babcia mówiła, że przed wojną kobieta zwracała uwagę oficerowi „Pohamuj się Panie”, a obecnie – mieszkaliśmy na terenie zielonego garnizonu – krzyczy: „Opanuj się Chamie… „. Te uwagi mojej Babci dedykuję Panu Marcinowi 1988, niektórym innym- nie wymienionym z pseudonimów – też.

     • piotrek93
      piotrek93 :

      „Coz do OUN-UPA to Panstwo dobze wie ze w Polsce tak samo nie napisza zamordowanie przez AK, NSZ czy kogos tam jesze.”

      Miałem na myśli ten fragment z posta P. Paranikozy. Tak się składa, że tych mordów dokonanych przez AK za wiele nie było i nie ma czego zabraniać, dlatego tak opisałem to zdanie. Nie napisałem w końcu, że Pan Paranikoza tak dokładnie napisał, tylko, że raczył zauważyć, że tak by było 😉 Wiem, że grzeczny to ja często nie jestem, niestety… po prostu czasem się nie mogę powstrzymać przed podśmiewaniem się z tych wypocin, w których forumowicze piszą do siebie tak jakby się chcieli za chwilę pozabijać 🙂

      Pozdrawiam

     • hetmanski
      hetmanski :

      Panie Piotrku 93) Proszę chwile pomyśleć zanim Pan napisze ,a jak napisze to proszę przeczytać czy nadaje się do opublikowania. Pańskie gdybania to psu na budę się nie nadają -Krótko mówiąc proszę porównać sprawę z historią jaka miała miejsce w Jedwabnem kilka lat temu i ma Pan gotową odpowiedz. Jakich standardów należy używać.Mimo że Polacy są już gotowi do odsłonięcia pomnika ku czci ofiar ludobójstwa w Ostrówkach na Wołyniu, strona ukraińska ciągle odkłada w czasie ostateczne zaakceptowanie jego projektu. Problemem jest treść tablic – ja bym powiedział że problemem jest wyjawienie PRAWDY.

     • marcin1988
      marcin1988 :

      Spekulacje na temat ciężkich chwil u kogokolwiek proszę zachować dla forum onetu, a co do czegoś, co było dawno i rzekomo już nie gra roli, to szokujące jest, że takie właśnie modus operandi jest stosowane na portalu o kresach wschodnich, które to właśnie przed takim myśleniem muszą się do dziś bronić.

     • marcin1988
      marcin1988 :

      Aż się boję pomyśleć, skąd Pan w takim razie bierze inspirację do tak niskich ataków personalnych. Akurat jestem niespokojny z zupełnie innego powodu niż dyskusje tutaj 😉 A Panu Soroce mogę tylko przypomnieć, że oddelegowani w imieniu Państwo Polskiego na rozmowy ze swołoczą banderowską ludzie byli rozrywani końmi żywcem. Ot, reakcja na wyciąganie ręki. Pan wybacz, przy całym szacunku, ale mnie bardziej przekonują metody 27. Wołyńskiej Dywizji AK, której pewnie wtedy oskarżyłby Pan o „chęć rozpętania nowej rzezi” 🙂 Ot, fajnie było poznać kogoś takiego jak Pan,bo też się sporo nauczyłem o giedroyciowcach w skórze patriotów, a Pan jest właśnie niczym wzorzec z Sevres takiego typu myślenia. Intencje dobre, uważa, że prawdę należy bezwzględnie przypominać, ale lekkomyślnie wyciąga rękę do każdego bez myślenia o konsekwencjach tegoż; ponadto nerwowo reaguje na autentyczne wywlekanie nawet najbardziej brutalnej prawdy historycznej dosyć nerwowo, zarzucając antyukraińskość i stronniczość. Czyli jednak troszkę tego Giedroyca zostało gdzieś w zakamarkach umysłu 🙂 Przy czym nie przeszkadza to Panu powoływać się w prywatnej ze mną rozmowie na Dmowskiego, którego pewnie też, gdyby nie występował pod nazwiskiem, oskarżałby Pan o to samo 🙂 Ot, właśnie taki typ człowieka Pan prezentuje – autentyczny patriota, kocha kresy, ale w swojej poprawności pewnych barier nie przekroczy i lekkomyślnie oddaje pole wrogom Polski. Chciałbym pisać to bez uczucia wyższości, piszę szczerze, ale trochę nie umiem. Widzę, że Pan Soroka jest bardzo naiwny i boi się wyjść z pewnych konwencji, które mają swoje źródło u wrogów Polski (Giedroyc), z czego Pan sobie nie zdaje sprawy.

     • tutejszym
      tutejszym :

      „mnie bardziej przekonują metody 27. Wołyńskiej Dywizji AK” – Cała moja rodzina walczyła w szeregach 27 WDP. Matka kazała wmurować krzyż 27 WDP w swój nagrobek, Jej starszy brat zginął w Lasach Szackich, młodszy z lasu wyszedł w 50 roku, umarł 2 lata temu, Ojciec miał swoją służbę, zapłacił zdrowiem i życiem w katowni UB. Wszyscy byli zmuszeni do obrony i walki z UP. Jaka szkoda że nie pytałem i nie słuchałem, byli zresztą dosyć małomówni. Ale jest jeden fakt prawdziwy, dziwny i zastanawiający, żadne z nich nie było Ukrainożercą, nie wyrażało nienawiści do Ukraińskiego narodu. Śpiewali dumki, wspominali czasy przed wojenne, wojenne. Ojciec kazał zrobić sobie łódkę „Czajkę” z której łowił ryby i strzelał kaczki… Nie było w nich zapiekłej i ślepej nienawiści do Narodu Ukraińskiego, Matka Ukraińcom powiedziała że w Polsce ma więcej i lepiej, nic od nich nie chce. Pytali się o mnie serdecznie i z dużą estymą. Przejąłem stanowisko Rodziny jako swoje, jest ono we mnie. Dlatego takie nienawistne „ex definitione” stanowisko wobec tego Narodu jest dla mnie niezrozumiałe i podejrzane. Tak jak by ktoś chciał się na siłę wkupić w dane środowisko, stając się bardziej papieski od Papieża. Faktem jest że historycznych „Zapadniaków” z nożem w zębach jak i Kasztelańskich jako przedstawicieli ekstremy obawiam się. Tak jak wszystkich innych wynaturzeń. Takiej Ukrainy w Unii ja nie chcę, swoich izmów po prostu wstydzę się. Dostanie mi się, ale co tam.

     • marcin1988
      marcin1988 :

      Ani Pan, ani Pan Soroka, nie chcecie widzieć, że w swoich artykułach „Polacy-grekokatolicy: ofiary wielkiej polityki” oraz „Rusini – Zawsze Wierni Rzeczypospolitej Polskiej” wspominam bardzo wyraźnie i niejednokrotnie Rusinów, którzy podczas I wojny światowej w austriacko-ukraińskich obozach koncentracyjnych ginęli w męczarniach oraz ukraińskie i rusińskie ofiary UPA. No bo po co. Lepiej kogoś opluć i wytknąć mu nienawiść do narodu ukraińskiego, Tak łatwiej, prawda? PS. Moja rodzina również była w AK, tylko walczyła akurat nie z nazistami ukraińskimi, a z nazistami niemieckimi. Tylko nie wiem, po co się tutaj licytować na przodków.

     • hetmanski
      hetmanski :

      Panie SOROKA miej Pań litość i nie używaj argumentacji zgoła z GW.Przecież w jednym punkcie potwierdza i jednocześnie zaprzecza swoim twierdzeniom.Jako że w jednym poście zaczepił Pan i mnie i P. marcina 1988). W związku z tym pominę Pańskie wycieczki w stosunku do Niego ale nie zmilczę zaczepek mojej osoby tym bardziej że ja używam argumentacji popartej odpowiednią dokumentacją historyczną a nie gdybaniem.>>>>ad 1). Zgadzam się, że jego komentarze mają często charakter prowokujący, sam zwracałem mu na to publicznie uwagę, ale to nie powód by banować czy usuwać wpisy. To tylko okazja, by wyrobić sobie opinię o sposobie prowadzenia rozmowy przez stronę ukraińską.Jeśli akceptuje Pan takie ,,sposoby” rozmowy to gratuluję hartu ducha,ale nie znaczy to że wszyscy muszą akceptować takie ,,Formy” dyskusji.Tym bardziej że tamta strona nie dyskutuje działając na zasadzie ,,nie bo nie”>>>>>> ad 2).,,w dalszym ciągu obecność na portalu kogoś, kto reprezentuje probanderowskie zapatrywania uważam za pożyteczne.”A ja za szkodliwe bo zamiast kierować uwagę na wszelkiego rodzaju inicjatywy zmierzające do jak największych korzyści dla Kraju i Kresów rozbijają jedność forumowiczów i kierują ich uwagę na boczny tor (przykładem ta Dyskusja).>>>>Zawsze dzięki temu pozostawała jakaś „wartość dodana”, forum żyło i zapełniało się ciekawymi treściami.<<<< O ile wiem wartość dodana do 0 = 0 to jest efekt tych zwycięskich dyskusji .ad 4).) Historia stosunków polsko-ukraińskich jest wystarczająco tragiczna i każdy kto ma solidną wiedzę na ten temat (proszę popatrzeć np. na p. Tutejszego)(Ha Ha Ha) wie, że dzień dzisiejszy wymaga od nas nie epatowania krwią, nie prób dyskredytowania drugiej strony, ale poszukiwania dróg wyjścia poprzez zwrócenie uwagi na to, co może łączyć.>>>>> Oczywiście przy ortodoksyjnej dbałości o zachowanie prawdy historycznej i jednoznacznej ocenie zbrodniczych ideologii i ludobójczych organizacji.<<<

     • hetmanski
      hetmanski :

      P.S Dla mnie osobiście nie ma znaczenia czy to piątek czy poniedziałek bo wykonuję wolny zawód. Tylko proszę nie załamać się nerwowo byłaby to dla mnie duża strata bo bardzo sobie cenię Pańskie reportaże o 27 dyw .Wołyńskiej. Całe szczęście, że przyszedł poniedziałek i pp. marcin1988 oraz Hetmański wezmą się może w końcu do jakiejś pożytecznej roboty, zamiast pisać tu nocami rozegzaltowane komentarze

     • tutejszym
      tutejszym :

      Panie Wachmistrzu.
      Moim zdaniem Pan Parnikoza z nikim nie dyskutuje. Robi dywersyjną „wrzutę”, prowokuje emocjonalną reakcję np. Pana Hetmańskiego i „Kochajmy się”. Rola Pana Parnikozy jest typową rolą destrukcyjną, nie wnosi NIC pozytywnego dla Forum, nie ma żadnej dyskusji z Panem Parnikozą, jest dyskusja o Panu Parnikozie i uogólnienia Jego osoby na cały naród Ukraiński. Tak ja to widzę, należałoby chyba przeprowadzić rachunek zysków i strat z tyt. obecności Pana Parnikozy na naszym Forum. Stosowana metoda dywersji nie jest nową, stosował ją – też doktor – Goebbels, Joseph mu na imię było.