Pomnik został niedawno odsłonięty w Babim Jarze w Kijowie, miejscu rozstrzeliwań przez Niemców podczas II Wojny Światowej.

Pomnik przedstawia Ołenę Teligę, poetkę i działaczkę OUN rozstrzelaną przez Niemców w 1942 roku.Dewastacja pomnika została odkryta przez przechodnia wczoraj około godziny 23:30. Na miejscu zjawiła się ukraińska policja, która zaczęła badać sprawę.Ukraińskie media donoszą, że miało dojść również do próby podpalenia pomnika, na co wskazują znalezione na miejscu ślady.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: Sprofanowano polski cmentarz w Bykowni [+FOTO]

Niektóre środowiska żydowskie krytykowały wystawienie pomnika w Babim Jarze, miejscu kaźni głównie kijowskich Żydów, ponieważ Ołena Teliga podczas wojny pracowała w ukraińskiej gazecie kolaboracyjnej, gdzie nieustannie wzywano do zwalczania Żydów jako grupy narodowej. Sama także miała publikować antysemickie teksty.Eduard Dolinsky, działacz Żydowski na Ukrainie na swoim profilu w serwisie facebook porównał stawianie pominika Teligi w Babim Jarze do wystawienia pominika Arsena „Motoroli” Pawłowa na cmentarzu ukraińskich żołnierzy rządowych poległych w Donbasie.

kresy.pl /zaxid.net / facebook.com

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

a

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. poznaniak74 :

    Skandalem to już było samo postawienie tego ‚pomnika” w tym miejscu hitlerowskiej kolaborantce, która została aresztowana przez Niemców na skutek donosu wynikłego z walk frakcyjnych w OUN (pomiędzy „melnykowcami”, a „banderowcami”). Do konca nie wiadomo tez czy została faktycznie przez Niemców ‚zlikwidowana”, czy tez sama popełniła samobójstwo…