Polskie nazwiska nieważne?

Wiceprzewodniczący litewskiego Sejmu po raz kolejny stosuje wobec Rzeczpospolitej starą sztuczkę – strasząc Rosją pragnie przykryć kwestie dyskryminacji polskiej społeczności na Wileńszczyźnie.

Jak powiedział Gediminas Kirkilas – wiceprzewodniczący parlamentu z ramienia Partii Socjaldemokratycznej – “Problem oryginalnej pisowni nazwisk czy dwujęzycznych nazw ulic ma być rozwiązany, gdyż obecnie jest to bardzo ważne, ale nie mniej ważne dla Polski i krajów bałtyckich są kwestie bezpieczeństwa”. Co jeszcze bardziej znaczące, Kirkilas złożył taką deklarację odpowiadając dziennikarzowi “Kuriera Wileńskiego” – jedynego polskiego dziennika Wielńszczyzny. Co ciekawe polityk ten przyznał, że “Wprowadzenie oryginalnej pisowni nazwisk polskich na Litwie z użyciem wszelkich koniecznych znaków przewiduje Traktat Polsko-Litewski z 1994 r. Skoro na Litwie mniejszość narodowa nie ma prawa używać oryginalnej pisowni to oznacza, że Litwa nie wywiązuje się z tego Traktatu”. Kirkilas twierdzi, że nie zgadza się z niedawnym orzeczeniem Państwowa Komisja Języka Litewskiego, która sprzeciwiła się zapisywaniu nazwisk wielńskich Polaków w ich oryginalnym brzemieniu i zapisie, niemniej nie przedstawił żadnego sposobu zmierzenia się z kwestią.

Przewodnicząca frakcji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie w Sejmie, posłanka Rita Tamašunienė skrytykowała Kirkilasa stwierdzając, że jako współprzewodniczący Polsko-Litewskiego Zgromadzenia Parlamentarnego powinien lepiej orientować się w temaci. Jak mówiła – “Trudno jest powiedzieć, gdzie i jak szczerze wypowiadał się Gediminas Kirkilas. Tak naprawdę ciągle powstają jakieś inne ważniejsze problemy, które należy najpierw rozwiązać, a temat pisowni nazwisk przesunąć na potem. Nie chcę powiedzieć, że temat bezpieczeństwa nie jest ważny, odwrotnie uważam, że to jest bardzo ważne, ale ta kwestia powinna być poruszona na innych spotkaniach” – odnosząc się do paździenikowego zebrania tego Zgromadzenia jakie ma odbyć się po raz pierwszy od ponad pięciu lat.

kurierwilenski.lt/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply