Polskie firmy będą remontować drogi na Ukrainie

Dzisiaj w Kijowie podpisano umowę na mocy której polskie firmy odremontują drogi do polsko-ukraińskich przejść granicznych.

Pieniądze na remont ukraińskich dróg zostaną wydane z kredytu udzielonego Ukrainie przez Polskę. Umowy w tej sprawie zostały podpisane dzisiaj w Kijowie pomiędzy dwiema polskimi firmami Drog-Bud i UNIBEP, a ukraińską agencję drogową Ukrawtodor, która od zeszłego roku kierowana jest przez byłego polskiego minister transportu Sławomira Nowaka. Drogi które mają zostać wyremontowane znajdują się w ukraińskim pasie przygranicznym.

Dla mnie jest to najlepszy przykład tego, jak powinny rozwijać się relacje między Polską i Ukrainą. Rozwój infrastruktury, szczególnie dróg, pokazuje, jak krwiobiegi obu krajów spajają Ukrainę z Polską i sprawiają, że stają się one coraz bliższe sobie – oświadczył po podpisaniu umów Nowak.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: Media domagają się dymisji Sławomira Nowaka

Jego zdaniem, remonty dróg wykonane przez polskie firmy będą na Ukrainie przykładem rzetelnie wykonanej pracy. To musi być przykład, że dzięki tej umowie (kredytowej z Polską – red.) dobrze zrealizowaliśmy podejścia do punktów granicznych między Polską a Ukrainą. Mam też nadzieję, że to jest pierwszy krok ku ekspansji europejskich, a szczególnie polskich firm na rynek ukraiński – dodał Sławomir Nowak.

Podoba Ci się ta strona?
Wesprzyj nas.

Dwaj polscy wykonawcy będą remontować drogi w obwodzie lwowskim i wołyńskim. Łączna długość odcinków podlegających przetargowi wynosi 140 km i prowadzą one od polsko-ukraińskich przejść granicznych Zosin-Uściług, Krościenko-Smolnica, Budomierz-Hruszów, Malhowice-Niżankowicze oraz Hrebenne-Rawa Ruska w głąb Ukrainy. Umowa ma zostać wykonana w ciągu najbliższych dwóch lat.

Polska udzieliła Ukrainie kredytu rządowego w wysokości do 100 mln euro w 2015 roku. Ma on zostać przeznaczony na finansowanie modernizacji infrastruktury drogowej granic, a także budowę polsko-ukraińskich przejść granicznych. Według umowy pomiędzy rządami Polski i Ukrainy, 60 proc. towarów i prac finansowanych ma być przez stronę polską, a 40 proc. przez ukraińską.

kresy.pl / bankier.pl

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz