Polskie Leopardy są już oficjalnie na Ukrainie

“Polskie Leopardy już trafiły na Ukrainę” — przekazał na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego (RBN) wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak.

Prezydent Andrzej Duda – gospodarz RBN – wspomniał, że nie uczestniczy w nim premier Mateusz Morawiecki, który jest z wizytą w Kijowie. “Uśmiecham się, że pojechał zawieźć tam nasze Leopardy jako pierwsze czołgi, które dotrą na Ukrainę z tej koalicyjnej pomocy czołgowej, której od samego początku jesteśmy inicjatorem” – podkreślił prezydent.

Duda wyraził zadowolenie z pojawienia się tych nowoczesnych czołgów na ukraińskiej ziemi. “Także dzierżymy w tym zakresie palmę pierwszeństwa. I dobrze z tego punktu widzenia, że pan premier to dzisiaj realizuje, zwłaszcza, że dzisiaj, dzień nieprzypadkowy – rocznica rosyjskiej napaści na Ukrainę” – przekazała polska głowa państwa.

Minister Błaszczak podkreślił, że zasadniczą rolę w tej sprawie odgrywa współpraca z Niemcami. “Po rozmowie z moim niemieckim odpowiednikiem na jego prośbę przystałem na taki podział, że strona polska zajmuje się budowaniem koalicji państw, które posiadają czołgi Leopard 2A4, a strona niemiecka państw, które posiadają czołgi Leopard 2A6” — wyjaśnił szef MON.

Mariusz Błaszczak dziękował też szefom resortów obrony Norwegii, Kanady, Finlandii i innych krajów. “Doprowadziliśmy do tego, że został stworzony batalion tych czołgów” — przekazał.

“Otrzymaliśmy pierwsze czołgi z Polski, będą wzmacniać naszą obronę” – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim. “Polska jest liderem międzynarodowej koalicji w tej sprawie” – zaznaczył Zełenski.

“Chcę Tobie Wołodymyrze przekazać cztery pierwsze Leopardy, cztery 2A4” – przekazał polski premier.

Jak informowaliśmy, w piątek przed południem w mediach pojawiły się doniesienia, według których jeszcze dziś na Ukrainę mają dotrzeć pierwsze z 14 czołgów Leopard 2, które Polska przekazała Ukrainie w ramach tzw. koalicji czołgowej. Jako pierwsze napisały o tym portal Onet.pl oraz amerykański serwis Bloomberg.

Wiadomo, że od kilku tygodni na poligonie w Świętoszowie trwają szkolenia ukraińskich załóg na czołgach Leopard 2.

Zobacz: Ukraińcy szkolą się w Polsce z obsługi Leopardów [+FOTO/VIDEO]

Wcześniej szef MON Mariusz Błaszczak zapowiadał, że zorganizowane dla Ukrainy czołgi Leopard 2 trafią do ukraińskiego wojska w marcu, po zakończeniu szkolenia załóg.

Przypomnijmy, że o tym, iż Holandia nie wyśle Ukrainie dzierżawionych od Niemiec Leopardów 2, pisaliśmy kilka dni temu. Holendrzy rozważali także opłacenie wysyłki czołgów Leopard 2, podobnie jak wcześniej kraj zapłacił za wysłanie zmodernizowanych czołgów T-72 z Republiki Czeskiej na Ukrainę.

Dania dysponuje ogółem 44 czołgami Leopard 2 w nowoczesnej wersji A7. Jednak przedstawiciel duńskiego rządu poinformował „Welt”, że Kopenhaga nie dołączy do koalicji czołgowej. Jednocześnie, jak podano, zarówno Holandia, jak i Dania przeznaczyły środki finansowe na remont 100 starych czołgów Leopard-1 z niemieckich magazynów.

Czytaj także: Media: Dania może kupić dla Ukrainy Leopardy 1A5

Jak pisaliśmy, na początku ubiegłego tygodnia Holandia, Dania i Niemcy zgodziły się na współpracę w celu  przekazania na Ukrainę czołgów Leopard 1  z magazynów przemysłowych w Niemczech. Chodzi o reeksport 187 wozów, które miałyby dostarczyć ze swoich magazynów niemieckie koncerny Rheinmetall oraz Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FGG). Pierwszy z nich ma zapewnić 88 czołgów, a drugi – 99.

Przypomnijmy, że po 9. posiedzeniu w formacie Ramstein, tj. grupy kontaktowej złożonej z ministrów obrony państw wspierających Ukrainę, głównodowodzący armii USA, gen. Mark Milley powiedział, że jak dotąd łącznie 11 krajów zobowiązało się przekazać Ukrainie swoje czołgi. Z kolei szef Pentagonu Lloyd Austin wymienił osiem tych państw, wśród nich również Danię i Holandię (co podkreślały m.in. media ukraińskie), a ponadto Niemcy, Polskę, Kanadę, Portugalię, Hiszpanie i Norwegię.

Dodajmy, że po tym spotkaniu szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak twierdził, że kolejne państwa zadeklarowały udział w „koalicji czołgowej”. – Do już konkretnych deklaracji kanadyjskich i hiszpańskich dołączyła dziś Norwegia – powiedział Błaszczak . Pracujemy nad tym, żeby Finlandia również przekazała tego rodzaju czołgi – powiedział. Dodał, że usłyszał od fińskiego ministra obrony, że jest blisko podjęcia decyzji.

Wcześniej norweski minister obrony, Bjoern Arild Gram zapowiedział, że Norwegia przekaże Ukrainie osiem czołgów Leopard, cztery transportery opancerzone oraz amunicję. Norwegia w styczniu br. zapowiadała, że wyśle na Ukrainę czołgi Leopardów 2A4, ale nie podała liczby. Z kolei Finlandia, jak pisaliśmy, nie podjęła na razie decyzji o przekazaniu Leopardów Ukrainie.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply