Polski publicysta: kult UPA jest Ukrainie potrzebny

Publicysta “Polityki” Adam Szostkiewicz wyraził przekonanie, że kult UPA na Ukrainie jest “potrzebny jako jeden z elementów budowania posowieckiej tożsamości narodowej”. Jednocześnie sprzeciwia się on organizacji wykładu ambasadora Rosji na Uniwersytecie Jagillońskim na temat sytuacji na Ukrainie, czyniąc porównanie do ewentualnego wykładu ambasadora III Rzeszy Niemieckiej na temat Żydów.

Szostkiewicz krytycznie wypowiedział się o organizacji wykładu ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce na Uniwersytecie Jagiellońskim:

Moja alma mater zaprasza ambasadora Rosji do wygłoszenia wykładu. Przepraszam, ale nie w moim imieniu. Póki trwa agresja Rosji przeciw niepodległej Ukrainie, a Krym jest okupowany, uniwersytety w Europie nie powinny być trybuną propagandy kremlowskiej. Czy ktoś zapraszałby ambasadora III Rzeszy na UJ, aby się wypowiedział o polityce Hitlera w kwestii żydowskiej czy słowiańskiej? Podobnie dobrze wiemy, że ambasador Rosji powtórzy w Krakowie to, co od miesięcy trąbią wszystkie tuby Kremla. Nie ma z tego żadnego pożytku akademickiego– pisze na swoim blogu publicysta. Skrytykował on zarazem postawę Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który negatywnie odniósł się do narastających tendencji nacjonalistycznych na Ukrainie:

U nas w ten nurt wpisał się Leszek Miller, kiedyś członek elity PZPR, ale przecież także premier III RP, który podpisał naszą akcesję do Unii Europejskiej. Jaki czort podpowiada teraz Millerowi ataki na Petra Poroszenkę, które brzmią jak z Russia Today?– pisze. Szostkiewcz jednocześnie usprawiedliwia istnienie kultu UPA na Ukrainie:

Nie wierzę, by szef SLD nagle dołączył do obozu ks. Isakowicza-Zaleskiego i nie rozumiał, że – czy nam się to w Polsce podoba, czy nie – kult UPA jest Ukrainie potrzebny jako jeden z elementów budowania posowieckiej tożsamości narodowej.

Ukraińska Powstańcza Armia odpowiedzialna jest za ludobójstwo ponad 100 tysiecy Polaków na Kresach Wschodnich. Ze względu na skalę okrucieństwa mordów, rzeź ta kwalifikowana jest jako genocidum atrox– “ludobójstwo straszne”, “okrutne”.

szostkiewicz.blog.polityka.pl / Kresy.pl

36 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. zan
  zan :

  W czasie inwazji na Irak na UW wystąpił neokonserwatywny podżegacz wojenny Norman Podhoretz. Wtedy nie było żadnej III Rzeszy, agresji itd. Ale co się dziwić Szostkiewiczowi o którym wiki pisze: “W 2006 otrzymał nagrodę imienia Mordechaja Anielewicza za działalność w zwalczaniu ksenofobii i antysemityzmu oraz utrwalaniu tolerancji.” Dobrze widzimy jak wygląda tolerancja Wybrańców. Polskie goje muszą być odcięte od kontaktów z obcymi, ich mózgi są nasze!

  • zefir
   zefir :

   “Zan”:Pełna zgoda,hipokryzja Szostkiewicza jak na talerzu.Nagrody im.M.Anielewicza,jak też medale”powstania w Getcie Warszawskim” żydki przyznają m.inn.tym ,którzy występują przeciwko wszelkim przejawom ksenofobii,nacjonalizmu i antysemityzmu.Szostkiewicz pisząc “”kult UPA jest na Ukrainie potrzebny jako jeden z elementów budowania posowieckiej tożsamości narodowej” ewidentnie wpisuje się w obronę UPA,chociaż wie,że OUN-UPA to morderczy ultranacjonalizm ukraiński stygmatyzowany bestialskim i barbarzyńskim ludobójstwem w ramach czystek etnicznych na niewinnych cywilnych Polkach i Polakach,w tym dzieciach i niemowlakach.Tenże Szostkiewicz,wcześniej pisał,cyt.”Po tym jak się kto obchodzi z martwymi,poznajemy,z kim mamy do czynienia”Sam więc napisał o sobie z jakim skurwy..nem mamy do czynienia.Takim nieczułym i obojętnym na śmierć i pamięć setek tysięcy ofiar polskich bestialskiego ukrobanderyzmu.Dla Szostkiewicza,jaksam pisał,cyt “Patriotyzm to piękna rzecz,ale trudna.Polskośc to temat jeszcze trudniejszy”.Więc poszedł gość na propagandową łatwiznę w nadzieji na głupotę Polaków,oraz na medalową łaskawość judeoupainy.Wstyd i dno panie Szustkiewicz.

  • sobiepan
   sobiepan :

   ,,Czy Ukraina ma podstawy istnienia?

   Okres końca lat 80 i początku lat 90-tych był okresem wielkich przemian decydującym o przyszłości i losie Europy środkowo wschodniej. Jednak mało o tym wiemy, chociaż to tak nieodległa przeszłość.

   Imperium Sowieckie pogrążało się w niemocy administracyjnej i konieczność reform społecznych i politycznych i gospodarczych była oczywista.

   Media masowego rażenia wciskają swemu odbiorcy – czytelnikowi, widzowi słuchaczowi – każdą możliwą głupotę i każą nam w to wierzyć. Pomija się przy tym najistotniejsze sprawy i wydarzenia, a resztę nachalnie fałszuje Taką sprawą o gardłowym znaczeniu jest sprawa REFERENDUM w Związku Radzieckim i Republikach związku Radzieckiego.

   Politycznie poprawna wersja jest taka, że:

   Spontanicznie, z woli ludu i narodów nastąpiły przemiany i dziś żyjemy w Nowym Wspaniałym Świecie, pod przewodnictwem dobrych i mądrych przywódców wybranych z woli ludu, wybranych w demokratycznym procesie, którzy chcą dobrobytu dobra i szczęścia Narodu Polskiego i innych narodów spełniających

   W świadomości ogółu wiemy, ze oto w dniu 8 grudnia 1991 r w Białowieży spotkali się demokratycznie wybrani prezydenci Białorusi, Rosji i Ukrainy i z woli ludu w imieniu i dla dobra narodów podpisali porozumienie i rozwiązali Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich .

   Ta informacja jest zmanipulowana lub też kompletnie fałszywa. I nie uwzględnia najważniejszych faktów, a przede wszystkim pomija zupełnie REFERENDUM z dnia 17 marca 1991 r.

   Żadna z wysokich umawiających się stron, tych trzech ludzi, nie miała najmniejszych uprawnień do reprezentowania mandatu i przyzwolenia do reprezentowania i występowania w imieniu kogokolwiek. – wręcz odwrotnie – postępowała wbrew woli wyrażonej przez większość w REFERENDUM

   Wyniki referendum – (całość poniżej)

   Zobacz mapkę o glosowaniu na Ukrainie

   Za http://fortruss.blogspot.ca/2015/03/on-march-17-1991-70-of-ukrainians-voted.html

   80% wszystkich wyborców wzięło udział w referendum w dniu 17 marca 1991 roku. 77,85% z nich głosowało na zachowania ZSRR.

   Frekwencja na terytorium Ukraińskiej SRR wyniosła 83,5 procent, z czego na Ukrainie 70,2% głosowało za pozostaniem w zreformowanym Związku Radzieckim.

   Kto w takim razie jest Separatystą na Ukrainie?

   Pytanie Referendum

   Czy uważają Państwo, że należy zachować ZSRR, jako odnowioną federację suwerennych i równoprawnych republik, w której będą gwarantowane prawa i wolności ludzi każdej narodowości?

   Decyzję o przeprowadzeniu referendum, w którym obywatele ZSRR odpowiadali na pytanie dotyczące zachowania ZSRR jako federacji suwerennych, równoprawnych republik, podjęło 9 republik radzieckich. [na 16 republik – admin]

   Tu dygresja o Polsce

   Nb. również w Polsce i a także w innych krajach Unii Europejskiej nie uwzględnia się głosu większości, a referenda są fałszowane. We Francji i Holandii glosowano przeciw Konstytucji Europejskiej – i tu i tu głosu ludu i głosu wyborców nie uwzględniono – zmieniono Konstytucję Europejską odrzuconą w referendum we Francji i Holandii i zrobiono z niej „Traktat Lizboński”, który zatwierdziły Parlamenty, ale nie referendum.

   W Polsce traktat akcesyjny do Unii Europejskiej przeszedł w Referendum. Według oficjalnych wyników PKW do urn poszło 58,85% uprawnionych do głosowania, a wg nieoficjalnych frekwencja była ok. 48% . A HISTORIA FAŁSZERSTW WYBORCZYCH i talenty fałszerstw PKW we wszystkich wyborach jest znana.

   Polacy w Referendum akcesyjnym odpowiadali na następujące pytanie: Czy wyraża Pan/Pani zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?

   W wyborach do Parlamentu Europejskiego frekwencja była 24% – a jednak wybory uznano z a ważne i reprezentatywne.

   W Polsce w przededniu tych wydarzeń lat 90-tych, USA i Niemcy prześcigały się w udzielaniu pożyczek przez NED i USAid, Niemcy ostrzyli zęby, a banderowcy piły i siekiery.

   „Opozycja demokratyczna” w Polsce – Kuroń, Michnik et cohortes i cały Komitet Obrony Robotników szeroko otwierały umysły Polaków (a przede wszystkim swoje kieszenie) na poparcie dla szczerze nam oddanych Niemców, demokratycznych przywódców i zachodnich bankierów. A Kuroń to nawet darmowe zupki rozdawał.

   Irlandia odrzuciła Traktat Lizboński w pierwszym referendum, a wiec zrobiono drugie referendum. Pierwszego nie uznano, a drugie uznano – tu już nie wiadomo czy śmiać się czy płakać?

   Ale wracając do spraw Ukrainy i referendum 17 marca 1991…

   Układ Białowieski − nazwa nadawana porozumieniu o utworzeniu Wspólnoty Niepodległych Państw, zawartemu przez prezydentów Rosji, Białorusi i Ukrainy 8 grudnia 1991 roku na spotkaniu w Wiskulach w Puszczy Białowieskiej oraz w pobliskim Brześciu nad Bugiem. Traktat ten głosił, że Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich jako podmiot prawa międzynarodowego i byt geopolityczny przestał istnieć, a na jego miejsce suwerenne kraje powołują WNP.

   Układ podpisali ze strony Rosji Borys Jelcyn, Białorusi – Stanisław Szuszkiewicz i Ukrainy – Leonid Krawczuk. Do układu tego po dwóch tygodniach w Ałma-Acie przystąpiły republiki azjatyckie ZSRR oraz Armenia, Azerbejdżan i Mołdawia. Gruzja przystąpiła do WNP w 1993 roku.

   Żadna z wysokich umawiających się stron nie miała uprawnień do reprezentowania i występowania w imieniu kogokolwiek – wręcz odwrotnie – postępowała wbrew woli wyrażonej przez większość narodu w referendum.

   Borys Jelcyn doszedł do władzy na drodze zbrojnego zamachu stanu i stal się prezydentem RFSSR.
   Na Białorusi był to Stanislaw Szuszkiewicz, na Ukrainie Leonid Krawczuk. Faktycznymi przywódcami kraju byli pierwsi sekretarze Komunistycznych Partii Rosji, Białorusi i Ukrainy.

   Układ nie był ani dyskutowany ani zatwierdzony przez jakiekolwiek gremium.

   Noty Biograficzne

   Leonid Makarowycz Krawczuk – ukraiński (dlaczego ukraiński?) polityk, prezydent Ukrainy w latach 1991–1994. Został prezydentem 5 grudnia 1991, trzy dni przed podpisaniem układu w Białowieży – przedtem takie urzędu w ogóle nie było [MP].

   L.M. Krawczuk 1958 był członkiem KPZR. Pracował w partyjnych wydziałach propagandy, początkowo w okręgu Czerniowce (lata 60.), później przy Komitecie Centralnym Komunistycznej Partii Ukrainy. W latach 1988–1990 pełnił funkcję szefa departamentu propagandy i II sekretarza KC, w 1989 został zastępcą członka, a w 1990 członkiem Biura Politycznego KC partii ukraińskiej. Od lipca 1990 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy (formalnej głowy republiki radzieckiej). Wsparł działania niepodległościowe i po ogłoszeniu powstania niezależnego państwa ukraińskiego został w grudniu 1991 (już w pierwszej turze) wybrany na pierwszego prezydenta, wygrywając z działaczem opozycyjnego Ruchu, Wjaczesławem Czornowiłem.

   Stanislaw Szuszkiewicz – w latach 1989−1991 był deputowanym ludowym ZSRR. W 1990 roku został deputowanym do Rady Najwyższej Białoruskiej SRR (od 1991 roku – Rady Najwyższej Republiki Białorusi) XII kadencji. W latach 1990−1991 pełnił w niej funkcję I zastępcy przewodniczącego, od jesieni 1991 do stycznia 1994 roku – przewodniczącego, do rozwiązania ZSRR i utworzeniu Wspólnoty Niepodległych Państw. Kandydował na urząd Prezydenta Republiki Białorusi w wyborach w 1994 roku, zajmując w nich czwarte miejsce.

   Decyzję o przeprowadzeniu referendum, w którym obywatele ZSRR odpowiadali na pytanie dotyczące zachowania ZSRR, jako federacji suwerennych, równoprawnych republik, podjęło 9 republik radzieckich

   Kto w takim razie jest separatystą ?

   PYTANIE REFERENDUM

   Czy uważają Państwo, że należy zachować ZSRR, jako odnowioną federację równych, suwerennych republik, w której będą gwarantowane prawa i wolności ludzi dla każdej narodowości?

   Zgodnie z wynikami referendum zatwierdzonymi przez władze republikańskie powstała grupa robocza w ramach tak zwanego procesu Novo-Ogarevo, która wiosną i latem 1991 roku opracowała projekt traktatu Federacji „O Unii Suwerennych republik”, podpisanie którego zaplanowano na 20 sierpnia.

   Ale Powstał samozwańczy Komitet Nadzwyczajny, który 18-21 sierpnia podjął nieudaną próbę usunięcia M.S. Gorbaczowa ze stanowiska prezydenta ZSRR przez zamach na jego życie, zakłócając podpisanie Traktatu Unii.

   Siły ekstremistyczne dążyły do przejęcia władzy za wszelką cenę i zdecydowane stawiały na dokonanie likwidacji ZSRR. Pogwałcono dopiero co powstałe i kiełkujące zalążki demokracji i doprowadzono do upadku państwa

   Wyniki ogólnokrajowego referendum w sprawie najwyższej wagi jedności Ojczyzny zostały podeptane.

   Powstał samozwańczy Komitet Nadzwyczajny, który wydał „Apel do ludzi radzieckich” w ZSRR 18 sierpnia 1991 r.

   Jesienią 1991 roku grupa robocza tzw. procesu Novo-Ogarevo przygotowała nowy projekt Traktatu na utworzenie „Unii Suwerennych Państw” jako Wspólnoty Niepodległych Państw, który miał być podpisany w dniu 9 grudnia 1991 r.

   Jednakże, w dniu 8 grudnia 1991 roku prezydenci (jacy prezydenci?) Białorusi, Rosji i Ukrainy uznali, że negocjacje w sprawie przygotowania nowego traktatu Unii utknęły w martwym punkcie, za czym proces wycofania się z ZSRR i tworzenia niezależnych państw stał się realnym faktem. Na jeden dzień przed ustalonym wcześniej posiedzeniem sesji plenarnej Rady Najwyższej ZSRR podpisano umowę białowieską i powołano Wspólnotę Niepodległych Państw (WNP), organizację międzyrządowej, która nie ma statusu państwa. Do WNP później dołączył inne republiki związkowe.

   26 Grudnia 1991 roku, na sesji Rady Republik – wyższej izby Rady Najwyższej ZSRR, utworzonej w dniu 5 września – nieobecni byli przedstawiciele republik Azji Środkowej, których nie powiadomiono i nie wezwano. Mimo to przyjęto Deklarację nr 142-N o demontażu ZSRR.

   Tak się sprawy miały, gdy do władzy doszła grupa Jelcyna, która pomijając wyniki referendum i wolę większości, siłą przeprowadziła swoja plany.

   Co się dzieje, gdy granice nie odpowiadają życzeniom ludności? To prawda, wojny… Na dawnym terytorium ZSRR demokracja została naruszona na jej najbardziej podstawowym poziomie.

   Wszystkie przyszłe konflikty w sprawie granic zostały uśpione w 1991 roku.

   Galicja nie stała się „radziecka” w ciągu 50 lat, a Donbas i Krym może nie stać się „ukraiński” po 23 latach.

   Referendum na temat zachowania i przyszłości Związku Radzieckiego przeprowadzono 17 marca 1991 z inicjatywy prezydenta ZSRR Michaiła Gorbaczowa. O przeprowadzeniu referendum zdecydował 24 grudnia 1990 IV Zjazd Deputowanych Ludowych ZSRR.

   Udziału w organizacji referendum odmówiły republiki ZSRR, które wybrały samodzielny byt państwowy: Armenia, Estonia, Gruzja, Litwa, Łotwa, Mołdawia.

   Decyzję o przeprowadzeniu referendum, w którym obywatele ZSRR odpowiadali na pytanie dotyczące zachowania ZSRR, jako federacji suwerennych, równoprawnych republik, podjęło 9 republik radzieckich:

   Pytanie postawione w referendum było takie:

   Czy uważają Państwo, że należy zachować ZSRR, jako odnowioną federację suwerennych i równoprawnych republik, w której będą gwarantowane prawa i wolności ludzi każdej narodowości?

   Republika – Głosy Za – Głosy Przeciw – Frekwencja
   Armeńska SRR – – –
   Azerbejdżańska SRR 94.1% 5.9% 75.1%
   Białoruska SRR 82.7% 17.3% 83.3%
   Estońska SRR – – –
   Gruzińska SRR – – –
   Kazachska SRR 95.6% 4.4% 88.2%
   Kirgiska SRR 94.5% 5.5% 96.4%
   Łotewska SRR – – –
   Litewska SRR – – –
   Mołdawska SRR – – –
   Rosyjska FSRR 71.3% 28.7% 75.4%
   Tadżycka SRR 96.2% 3.8% 94.4%
   Turkmeńska SRR 98.3% 1.7% 97.7%
   Ukraińska SRR 70.2% 29.8% 83.5%
   Uzbecka SRR 94.8% 5.2% 95.6%

   W sumie 76.4% 23.6% 80.0%”

 2. jaroslaus
  jaroslaus :

  Jaki znowu „polski” publicysta? „Polityka” to żydowski tygodnik do ogłupiania Polaków. Siedzi tam żydostwo i opluwa Naród Polski. Niejaki „Marian Turski”, urodzony jako Mosze Turbowicz, który jest kierownikiem działu „historycznego” (żydowskich kłamstw i propagandy) wychwal pod niebiosa na łamach tego parchatego syfu Bielskich morderców (tyt: republika braci Bielskich), gdzie łgał jacy to byli moralni ludzie. O mordach na Polakach nie było ani słowa. Pisał o tym dr Leszek Żebrowski, link poniżej. Kolejny udany egzemplarz to Daniel Passent – urodzony jako Passentsein, wieloletni donosiciel do SB i generalnie zwalczający polską rację stanu. Ilu ich tam jeszcze siedzi możemy tylko zgadywać, bo oczywiście, począwszy od XIX w. nie przyznają się do tego czym są. Jak to w talmudzie zapisano: Mądry żyd to zakonspirowany żyd . Zdemaskowany żyd to głupi żyd. http://www.bibula.com/?p=2061

 3. zielony
  zielony :

  Panie Szostkiewicz puknij się Pan w głowę, jak nisko mozna upaść by takie bzdury pisać, Pan jest Polakiem? Bo szacunku do pomordowanych Polaków Pan nie ma w ogóle, nawet nie ma kulturalnych słów by skomentowac Pana osobę i steki bredni jakie Pan wypisuje.]
  Ręce opadają gdy czyta sie takie paszkwile, jak mozna uzasadniać istnienie UPA wobec ogromu zbrodni jakiej sie dopuściła , idąc Pana tokiem myslenia należy uzasadnic istnienie SS, Gestapo i obozów zakłady bo tez były Niemcom potrzebne……szkoda gadać, wszysko dokłądnie wpisuje się w polityke oswajania Polaków z zacieraniem śladów polskości na Kresach i imie politycznej poprawności i interesów USA i Berlina na Ukrainie bo nam Ukraina nie jest do niczego potrzebna

 4. zielony
  zielony :

  dziwnym trafem najbardziej na oderwaniu Polski od ziem wschodnich , zabiegają polscy Zydzi i ich “burki” , wszyscy grają na tą samą nutę, wszystko podszyte antypolonizmem, Czas z tym skończyć.

 5. zielony
  zielony :

  Polsce i Polakom do niczego nie jest to potrzebne i to jest jasne, pytanie jacy ludzie próbuja z “polskiego” punktu widzenia uzasadniac istnienie tego kultu jak i samej filozofii ukrainskiego nacjonalizmu, który w zwoim załozeniu był tworzony jako antypolski. Tutaj jest duże niebezpieczeństwo takich uzasadnień, te uzasadnienia mają na celu oswoić Polaków z tym kultem jako “pozytywnym” przy jednoczesnym zacieraniu sladów zbrodni na Polakach a wręcz na wymazywaniu z pamięci tych zbrodni, takie połączenie wskazuje na jednego zleceniodawcę na Związek Ukrainców w Polsce i instrukcje Krajowego Prowydu

 6. zielony
  zielony :

  “”Gdy do domu z wyrżniętymi mieszkańcami wszedł did proszalny, lirnik i ślepiec. Rusin. Gdy usłyszał od chłopców co się stało, zawołał: “Nasz ruski naród się zhańbił i to już nie po raz pierwszy w swoich podłych dziejach.Ileż to razy dokonywał on rzezi Polaków i żydów? Widocznie inaczej już nie potrafi, taka już jego sobacza dola. Kogo będzie rżnąć gdy was Lachów nie stanie? Sami się wyrżną a kraj w pustynię zamienią. (…)Przekleństwo banderowcom po wsze czasy, do setnego pokolenia! Przekleństwo ziemi, którą ludobójcy posiędą i orać będą. Nie da Matka- ziemia chleba, głogi i ciernie rodzić będzie aż naród nasz się nawróci i błagać zacznie braci Polaków o przebaczenie”.””

  • sylwia
   sylwia :

   Niech im lirnik wybaczy. Już niech więcej nie będzie wybaczania zbrodniarzom i pobłażliwości dla nich. Nigdy Polska na tym dobrze nie wyszła, jak np. na ułaskawieniu krwawego Bandery, który już miał wyrok śmierci. Kto nadstawia ‘drugi policzek’ ten dostaje w mordę dwa razy. “…Pieśń ma była już w grobie, już chlodna;
   Krew poczuła: z pod ziemi wygląda
   I jak upior powstaje krwi głodna
   I krwi żąda, krwi żąda, krwi żąda.
   Tak! zemsta, zemsta na wroga,
   Z Bogiem — i choćby mimo Boga!” Adam Mickiewicz, “Dziady”, cz. III.

 7. wepwawet
  wepwawet :

  Wreszcie jakiś głos rozsądku – chylę czoła przed panem Adamem Szostkiewiczem – ze słów tych wnioskuję, że człek to wybitny a i patriota znaczny, losem Polski wielce strapiony. Prawdę rzekł, kult wspaniałej upa jest Ukraińcom potrzebny – wszak daje o nich najlepsze świadectwo! Czemu jednak nie poszedł o krok dalej? Czemu nie tłumaczy jak prawdziwy patriota czemu kult upa potrzebny jest Polsce? Dlaczego członkowie ukraińskiej mniejszości narodowej muszą czcić swych bohaterów w “kuryciu” (choć jakoś im to specjalnie nie wychodzi…)? To nie sprzyja ich integracji ze społeczeństwem. Czy dla pojednania polsko-ukraińskiego nie warto uznać upa jako największego ukraińskiego dzieła cywilizacyjnego (co zresztą jest zgodne z prawdą)? Czy nie warto ustanowić rocznicę powstania upa świętem narodowym, lub choćby inkorporować wspomnienie o dzielnych bojcach z różnych sotni do obchodów dni pamięci o Żołnierzach Wyklętych? Wszak walczyli oni przede wszystkim z sowietami, zaś mordy na ludności polskiej były jedynie poboczną i nic nie znaczącą działalnością, porównując je do podjętego przez upowców wysiłku wojennego na rzecz pokonania imperium zła. —— Więcej takich patriotów… a Polska już nawet nie będzie “państwem istniejącym teoretycznie”… Polski w ogóle nie będzie.

 8. ziemowit
  ziemowit :

  To co mówi Adam Szostkiewicz już zresztą tak było, jest i dokonało się przez ostatnie 24 lat niepodległej Ukrainy i co z tego mamy my Polacy? Nic. Czas najwyższy skończyć politykę tzw. linię Giedroyca.

 9. sylwia
  sylwia :

  Zauważmy tu nieobecność tak zazwyczaj aktywnej forumowej webbrigady, polskojęzycznych Ukraińców Jajec, wlkp, Robert_XX, krisss, Mercy, Tutejszym, dudi, ruskiimperialista, Wojewodamichal1, czarekw, Andrz i innych. Nie doczekamy się dnia kiedy jeden z nich napisałby tak: “Jestem Ukraińcem. Wstyd mi za moich rodaków, którzy dopuścili się bestialskich masowych mordów na Polakach. Odcinam się od ich ideologii.” Nie. Zamiast tego obelżywie i złośliwie napadają na Polaków na forach, przeszkadzają w dyskusjach o banderyżmie, równocześnie starannie milcząc o ukraińskich i niemieckich zbrodniach i zawężając wszelkie krytyki do ‘ruskich’. Ruscy. Ruskimi. Ruskie.

  • andrz
   andrz :

   Internet nie zapomina, wystarczy tylko trochę poszukać.Przypominam pewne wpisy: “Sylwia:13.12.2014 00:56 Moim sąsiadem jest komendant policji. Gramy często w brydża. Na naszym patrolowanym osiedlu prawie wszystkie rodziny są uzbrojone. Ċwiczymy na pobliskiej strzelnicy kółka strzeleckiego. Trupy przestępców policja tu oddaje do prosektorium gdzie studenci medycyny uczą się na nich anatomi. Rżną te trupy piłami w odróżnieniu od was Ukraińców, którzy rżnęliście polskie kobiety piłami gdy jeszcze żyły i błagały o litość, której im nie dawaliście.”_____ i pewna inna wypowiedź____ “Tutejszym:09.02.2015 23:22 “Pan Sylwia jest ruskim agentem wpływu. Nadaje z terenu jednostki koło Kaliningradu. Teren jest zamknięty i ostro pilnowany. Było kilka zastrzeleń pijanych osób które wkroczyły na teren tego wydzielonego zamkniętego osiedla. Ciała zastrzelonych podobno trafiają na stół sekcyjny jako materiał dla ćwiczeń studentów medycyny. Wartownicy ostro strzelają bez ostrzeżenia, może rywalizacja, a może ze strachu. W sumie to jednak ostro pilnują personelu tej spec jednostki.” i dalej “Panie Sylwia, ja naprawdę chcę się tylko dowiedzieć i skonfrontować. Obecnie jestem prawie przekonany że ten Wędkarz to trochę koloryzował, jak to wędkarz. Ale tak na marginesie, czy na tym osiedlu na którym mieszkasz doszło do likwidacji napastnika przez jego uzbrojoną ochronę? Co się potem stało z ciałem? Ja na prawdę tylko pytam, plotki bywają tak głupie i niedorzeczne. Chociaż w każdej bajce…” Ciekawe to prawda?????

   • sylwia
    sylwia :

    W swych koszmarach o Rosji, Tutejszym nie dowidział, że na moim osiedlu także rosną palmy, uzbrojona straż jeździ w sombrerach na zmotoryzowanych golfowych wózkach, z okna widać jezioro a za nim a dali alta sierra, a gdy Tutejszym szufluje śnieg, to tu jest + 28 stopni Celsjusza. Wzmianka o osiedlu nastąpiła w kontekście gróźb skierowanych do mnie. Ta próba zemsty przez pomówienie Ukraińcowi Andrz nie udała się.

    • andrz
     andrz :

     HA, ha, ha. Dobre z tymi palmami, chyba w majakach.Ta próba wytłumaczenia żałosna przez agenta Sylwia. Caveat: Z powodu szerzącego tu się chamstwa agentury, nie odpowiem na pytania tym, którzy zwracają się do mnie per ‘ty’ a na obelgi odpowiem obelgami.

   • andrz
    andrz :

    WojewodaMichal1:25.03.2015 22:36 Zaryzykowałbym stwierdzeniem , że zdecydowana większość to na pewno Polacy. Rozumiejący zagrożenia jakie niesie za sobą rosyjski imperializm i zdecydowanie wrogich odradzającemu się nacjonalizmowi i banderyzmowi na Ukrainie. Przecież w żadnych tu umieszczanych komentarzach nie ma pochwały tego co robią rządzący Ukrainą, a tylko agent Sylwia dwoi się i troi żeby wywołać ferment.

 10. stona
  stona :

  Bardzo głupie i nieodpowiedzialne stwierdzenia. Byłem na Ukrainie Zakarpackiej jakieś 2 tygodnie temu. Przez całkowity przypadek znalazłem się na wiecu nacjonalistów. Było to przeżycie które mrozi krew w żyłach. Wypowiedzi takie są nieodpowiedzialne, niebezpieczne. Jeżeli ktoś uważa że obecna Ukraina nie zagraża naszej państwowości to jest w błędzie, jeżeli jeszcze wzmocni się siły nacjonalistyczne to już katastrofa !!!! To jakaś paranoja

 11. jerzyjj
  jerzyjj :

  Publicysta “Polityki” Adam Szostkiewicz :
  ,,czy nam się to w Polsce podoba, czy nie – kult UPA jest Ukrainie potrzebny jako jeden z elementów budowania posowieckiej tożsamości narodowej.”
  Szostkiewicz czytajac stek Twoich bredni odnosze wrazenie,ze musiales wsadzic lapy do niezabezpieczonego gniazda elektrycznego nie wylaczajac glownego zabezpieczenia(a moze nie masz pojecia,ze cos takiego sie robi?).
  Poniewaz prąd elektryczny przeplywajacy przez cialo czlowieka prowadzi do poważnych zaburzeń neurologicznych zwlaszcza gdy przepływa przez mózg to u Ciebie uwidocznily sie jego skutki …