Związany z separatystami portal rusvesna.su zwrócił uwagę swoich czytelników na słowa byłego dowódcy polskich Wojsk Lądowych generała Waldemara Skrzypczaka, który odwołał swoje słowa o konieczności wpierania Ukrainy, gdyż ta hołduje ludobójczym wobec Polaków tradycjom.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gen. Skrzypczak: odwołuję wszystko, co mówiłem na temat Ukrainy – ona nie liczy się z Polską

Według jego[generała Skrzypczaka] słów, nie ma podstaw, by przypuszczać, że Ukraina liczy się z Polską– pisze portal, który komentuje wywiad udzielony przez gen. Skrzypczaka „Gazecie Prawnej.

Taką rekację generała wywołało przyjęcie przez ukraińską Werchowną Radę ustawy, która honoruje Ukraińską Powstańczą Armię ponoszącą odpowiedzialność za śmierć 100 tysiecy polskich cywilów podczas Rzezi wołyńskiej 1943-44– pisze portal powołujący się na rosyjską agencję Regnum. Przegłosowanie tej ustawy nastąpiło dosłownie tuż po tym, jak z trybuny ukraińskiego parlamentu prezydent Polski Bronisław Komorowski komplementował Kijów– czytamy na łamach strony rusvesna.su.

Przypomnijmy, że wcześniej generał mówił o tym, że Ukraina potrzebuje broni”. Jak podawało w styczniu tego roku Polskie Radio dla zagranicy, Skrzypczak powiedział, że Ukraińcom niezbędna jest bron do operacji ofensywnych, w szczególności czołgi– opisuje rusvesna.

rusvesa.su / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

18 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  horodenka :

  DZIĘKUJĘ PANIE GENERALE , ZA POLSKI HONOR , ZA PATRIOTYZM , ZA SZACUNEK RZECZPOSPOLITEJ , ZA GODNOŚC POLSKIEGO ŻOLNIERZA ZA SPRZECIW TEJ BANDEROWSKIEJ UKRAINIE., KTÓRA ZNIEWAŻA POLSKĘ. ZAPISAL SIE PAN GENERALE W PAMIĘCI POLAKÓW JAKO DUMNY I HONOROWY ŻOLNIERZ GODNY SZACUNKU. GDY BY POWSTAL Z GROBU GENERAL WLADYSLAW ANDERS , TO BY PEZD PANEM ZASALUTOWAL. I PODZIĘKOWAL PANU ZA RATOWANIE HONORU RZECZPOSPOLITEJ POLSKI CZEGO NIE UCZYNIL POLSKI PREZYDENT. , BRAWO GENERALE. KRESOWIAK.

    • Avatar
     szczurek :

     Andrz : Ja nie niszcze symboli, podaje fakt obrony przez gen. Andersa żołnierzy ss galicien przed wydaniem ich rosjanom a w latach chyba w 60 odznaczył byłego już dowódcę odznaczeniem. Na forum była o tym mowa, być może działał w stanie wyższej konieczności. Dziś rozliczamy Rosję i Ukrainę z zbrodni, mówimy o tym że nasi politycy zapominają o rzezi wołyńskiej, być może jest to pokłosie pobłażania ukraińsom przez gen. Andersa. Sam byłym w szoku jak w zeszłym roku dowiedziałem się o tych dwóch czynach gen. Andersa. O dziwo nawet nauczyciel historii i tym fakcie nie wiedział.Człowiek całe życie może być ideałem dobrym sąsiadem i raz popełni błąd i ma przekichane.Ważne by się przyznać i naprawić błąd. Myślę -że gen. Anders wiedział o tłumieniu powstania Warszawskiego przez ukraińców o rzezi wołyńskiej i nie zrobił wszystkiego by ukarać morderców naszego narodu a odznaczając byłego swojego podwładnego który w czasie wojny zmienił mundur na ss i złamał przysięgę Najjaśniejszej złamał pewne standardy honoru oficera WP. Pozdrawiam .

     • Avatar
      mazowszanin :

      Generał Pawlo Szandruk był lojalny wobec Polski także w czasie okupacji, w ostatniej chwili przed zakończeniem wojny podjął się objęcia dowództwa nad tworzoną w ostatnich dniach wojny Ukraińską Armią Narodową chcą uratować swoich krajan, skazanych automatycznie za zdradę w razie wydania władzom sowieckim (to znaczyło min. 15 lat łagrów lub karę śmierci) do czego zobowiązani byli alianccy sojusznicy. Chciał to zrobić (i zrobił to, chyba raczej niestety, patrząc na działalność późniejszej emigracji ukraińskiej) poprzez umiejętne przeniesienie ich spod ręki niemieckiej w niby neutralne położenie (tak jak uczyniono z włoskimi żołnierzami po zmianie orientacji przez Italię z pro niemieckiej na pro aliancką) poprzez załatwienie tym podległym żołnierzom zaświadczeń u generała Andersa, że są to obywatele II RP i jako tacy nie podlegają wydaniu sowietom. Pamiętać trzeba, że Pawlo Szandruk przez całą wojnę odmawiał współpracy z Niemcami i ich kolaborantami spod znaku OUN-B. Odmawiał wejścia w ukraińskie struktury kolaboranckie i nacjonalistyczne. Na pewno nie wspierał UPA i był doceniany przez Polaków za profesjonalizm i lojalność. Niestety obecna Ukraina jest pod wpływem apologetów OUN-UPA i Szandruk nie jest wygodny w ich wersji „patriotyzmu”. Szandruk był zdolny do objęcia ich swoją opieką/dowództwem tylko w obliczu ewentualnego unicestwienia kilkudziesięciu tysięcy Ukraińców i to tylko pod warunkiem objęcia dowództwa nad wojskiem oderwanym od niemieckich kolaborantów i galicyjskich zbrodniarzy. Inna sprawa, że straty w siłach kolaboranckich (z uwagi na słabe wyszkolenie i traktowanie jako mięso armatnie najniższego sortu) były tak silne, że w przeciągu roku wymiana składu osobowego tych jednostek była prawie całkowita (niewielu już było wśród nich morderców z Wołynia czy uczestników pacyfikacji powstańczej Ochoty i Mokotowa), to samo też dotyczyło jednostki Oskara Dirlewangera. http://pl.wikipedia.org/wiki/Paw%C5%82o_Szandruk

     • Avatar
      cherrish :

      To nie jest takie czarno-białe, bo kogo Szandruk ratował? Ratował resztki 14 Dywizji Grenadierów SS, znanej tu przecież doskonale i resztki Ukraińskiego Legionu Samoobrony, najdzielniej broniącego się w Warszawie. Ratował morderców i bandytów walczących w kolaboranckich oddziałach, bo Sowieci wysłaliby ich na Sybir lub pozbyliby się ich jeszcze szybciej. Jednak moim zdaniem ratował ich przed czymś na co zasłużyli. Co się stało z 27 Wołyńską? co się stało ze zgrupowaniem Wilka? A bandyci zostali uratowani, chichot historii? A Szandruk miał w tym udział.

 2. Avatar
  horodenka :

  PANIE GENERALE.. JEST PAN JEDYNYM GENERALEM W POLSCE KTÓRY ZASLUGUJE NA SZACUNEKI I UZNANIE. POZOSTALI ,MALO MÓWIĄ ,ALBO NIE WIEDZĄ CO MÓWIĄ. GDYBY ŻYL PILSUDSKI ,TO BY ICH ZDYMISJONOWAL ,ALBO PRZEPĘDZIL NA CZTERY WIATRY. CHLOPCY Z „SZARYCH SZEREGÓW” MIELI W SOBIE WIĘCEJ HONORU I DUMY POLAKA NIŻ NASZA WLADZA. POLSKI KOSMONAUTA GENERAL HERMASZEWSKI , MÓWIL W TVP.TO SAMO CO PAN . ŻE BANDY UPA ,A TAKŻE LUDNOŚĆUKRAIŃSKA W BESTIALSKI I BARBARZYŃSKI SPOSÓB MORDOWALA POLAKÓW.,CZEGO ON SAM DOŚWIADCZYL

 3. Avatar
  horodenka :

  GENERAL HERMASZEWSKI OPOWIADAL O NIEOWYBRAŻALNYCH ZBRODNIACH I BESTIALSTWIE UKRAIŃCÓW NA POLAKACH. POWTARZAM JEGO SLOWA „ZWIĘRZĘTA MIELI WIĘCEJ LITOŚCI NIŻ TE UKRAIŃSKIE BESTIE” MATKA HERMASZEWSKIEG Z NIM NA PLECACH UCIEKALA PRZED GONIĄCYMI JĄ UKRAIŃCAM KTÓRZY DO NIEJ STRZELALI.UPADLA POSTZELONA RAZEM Z DZIECKIEM [ MIROSLAWEM] , ALE CUDEM ZOSTALI ODNALEZIENI..TO JEST JEDEN Z TYSIĘCY PRZYKLADÓW UKRAIŃSKICH MORDÓW NA POLAKACH. TY DRANIU WOJCIECHOWSKI I MY MAMY ZA WOLYŃ POMAGAC

 4. Avatar
  jerzyjj :

  JAK CHORAGIEWKA NA WIETRZE …
  JEDNAK PRZYPONE BO TO ,,pan generale” JAK CI WSZYSCY POLITYCZNI IDIOCI NAWOLYWAL DO ZBROJENIA KIJOWSKICH BANDYTOW(Ukraińcom niezbędna jest bron do operacji ofensywnych, w szczególności czołgi ).DLA MNIE OSOBISCIE JESTES ,,pan” SZMATA A NIE POLSKIM OFICEREM !!!

  • Avatar
   andrz :

   jerzyjj:19.04.2015 09:47 Wreszcie coś od siebie napisałeś? Szkoda tylko, że niewiele ma to wspólnego z językiem polskim. O logice nie wspomnę. Dla przypomnienia: ktoś zachowuje się jak chorągiewka na wietrze to znaczy, że zmienia poglądy ze względów koniunkturalnych. Ja tu w przypadku p.generała takich nie widzę. To, że przejrzał na oczy dobrze rokuje na przyszłość. Oby dotyczyło to coraz większej liczby polskich polityków i wojskowych.