Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wezwało polskiego chargé d’affaires, wyrażając stanowczy protest wobec zajęcia przez Polskę budynku rosyjskiej szkoły w Warszawie.

We wtorek agencja Reuters podała informację o wezwaniu polskiego dyplomaty do siedziby rosyjskiego MSZ w Moskwie. Powodem było przejęcie zajęcia przez polskie władze, zgodnie z wyrokiem sądu, budynku rosyjskiej szkoły w Warszawie.

Na rozmowę MSZ Rosji wezwało chargé d’affaires ambasady RP w Moskwie, Jacka Śladewskiego. Potwierdził to rzecznik polskiego ministerstwa spraw zagranicznych, Łukasz Jasina.

Później media poinformowały, że wizyta polskiego dyplomaty w rosyjskim resorcie spraw zagranicznych trwała 15 minut. Z kolei agencje informacyjne, polska PAP i rosyjska Tass stwierdziły, że trwało to nieco dłużej – 20 minut.

Jak podaje strona rosyjska, Rosjanie przekazali Śladewskiemu swój stanowczy protest w związku z zajęciem budynku szkolnego przy Ambasadzie Rosji w Polsce przez polskie siły bezpieczeństwa w dniu 29 kwietnia. Według Moskwy, „ten haniebny czyn jest rażącym naruszeniem Konwencji wiedeńskiej” i przedstawia się „szczególnie cynicznie”, jako „skierowany przeciwko dzieciom uczącym się w szkole, które polskie władze bezczelnie wyrzuciły na ulicę”.

Polskiemu dyplomacie powiedziano również, że krok ten jest kolejnym ogniwem polityki prowadzonej przez Warszawę, pozbawionej jakiegokolwiek pojęcia o normach moralnych, obyczajowych i prawnych, mającej na celu próbę zirytowania Rosji i zniszczenia naszych stosunków” – twierdzi MSZ Rosji.

Zarzuca też Polsce „systematyczne niszczenie sowieckiego dziedzictwa pamiątkowego”, a nawet „patronat państwa nad aktami wandalizmu” względem radzieckich grobów wojskowych. MSZ Rosji twierdzi też, że polski rząd zajmuje „jawnie agresywną i wrogą postawę wobec Rosji”, zwracając uwagę m.in. na dostarczanie z polskiego terytorium broni i amunicji dla Ukrainy. Zaznaczono zarazem, że działania strony polskiej spotkają się z odpowiedzią Moskwy.

Czytaj także: ”Rosja ma do tego prawo” – Zacharowa o możliwości zerwania stosunków dyplomatycznych z Polską

PAP / Tass / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply