Jeśli chodzi o kwestię samolotów bojowych, to Polska nie chce tutaj samodzielnie podejmować decyzji, ale uważamy, że ta decyzja powinna być podjęta w drodze porozumienia zachodnich sojuszników – oświadczył Dariusz Pawłoś, ambasador RP w Niemczech.

Dariusz Pawłoś, ambasador RP w Niemczech, rozmawiał z Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) na temat uzbrojenia przekazywanego Ukrainie. Wyraził opinię, że “polityka wahania i rozterek, jak w przypadku czołgów Leopard 2, przynosi skutki odwrotne do zamierzonych”. Polski ambasador odniósł się także do kwestii ewentualnego przekazania Ukrainie samolotów bojowych. “Jeśli chodzi o kwestię samolotów bojowych, to Polska nie chce tutaj samodzielnie podejmować decyzji, ale uważamy, że ta decyzja powinna być podjęta w drodze porozumienia zachodnich sojuszników” – oświadczył, cytowany w poniedziałek przez Deutsche Welle.

Jak wskazał, Polska zaproponowała, aby decyzję dotyczącą przekazania Ukrainie samolotów bojowych podjęto już na odbywającej się od 17 do 19 lutego br. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. “Z naszego punktu widzenia byłoby też do pomyślenia, aby prezydent Polski Duda, prezydent Francji Macron i kanclerz Niemiec Scholz spotkali się tam w formacie Trójkąta Weimarskiego, aby pokazać solidarność najważniejszych europejskich zwolenników Ukrainy” – dodał.

Podkreślił, że ze strony Polski istnieje “gotowość do dwustronnych rozmów z Niemcami w każdej chwili”. “Chcemy w tej sprawie jednolitego podejścia z naszymi partnerami w UE i NATO” – dodał.

Polski ambasador wyraził opinię, że Putin nie zadowoli się Ukrainą. “Chce powiększyć swoje imperium i przejść do historii Rosji jako jeden z najpotężniejszych carów. Nie wolno nam do tego dopuścić. Polska jest częścią szerokiej koalicji w tej sprawie i chcemy, aby ta koalicja była aktywna, a nie istniała tylko na papierze” – powiedział.

Zobacz także: Ukraiński minister uważa, że „nie” dla F-16 dla Ukrainy jest tymczasowe

Przypomnijmy, że prezydent USA Joe Biden oświadczył we wtorek, że Stany Zjednoczone nie przekażą Ukrainie myśliwców wielozadaniowych F-16. Dodajmy, że jeszcze w poniedziałek amerykański portal Politico podał, że grupa amerykańskich wojskowych naciska na Pentagon, by zatwierdził wysłanie Ukrainie myśliwców F-16.

W ubiegły poniedziałek premier Mateusz Morawiecki został zapytany o możliwość przekazania Ukraińcom myśliwców F-16 czy rakiet dalekiego zasięgu. Zaznaczył, że zorganizowanie wsparcia dla Ukrainy ze strony Zachodu, w postaci czołgów czy systemów Patriot, „to były z naszej strony naciski, ale także uzgodnienia ze Stanami Zjednoczonymi”.

Podobnie jak było to kilka miesięcy temu, w kontekście MIG-ów, tak samo i jakakolwiek inna siła powietrzna będzie w uzgodnieniu z państwami NATO realizowana i ewentualnie przekazywana. Będziemy działali w pełnej koordynacji” – oświadczył Morawiecki. Ukraińskie media zinterpretowały te słowa jako deklarację, że Polska jest gotowa przekazać Ukrainie swoje F-16, jeśli Amerykanie się na to zgodzą.

W związku z tymi spekulacjami, we wtorek wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz oświadczył, że nie ma tematu przekazania polskich F-16”.

dw.com / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

    • r2d2
      r2d2 :

      Kłamiesz jak wynajęty cyt.
      “Ostateczna decyzja o wprowadzeniu wojsk pięciu państw Układu Warszawskiego na terytorium Czechosłowacji zapadła podczas posiedzenia ścisłego kierownictwa KC KPZR w dniach 15–17 sierpnia 1968 r. ”

      Komitet Centralny Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego

      Czyli Ruscy zaatakowali w 1956r Czechoslowacje, dzisiaj Ruscy atakują Ukrainę.

      • Roman1
        Roman1 :

        Pamiętaj dziecko, ucz się ucz… Ja piszę o 1938 roku, na co wskazują słowa “przed wojną”. Dla młodego, gniewnego, obecnego “demokraty”, uczącego się historii w oparciu o “udoskonaloną” w czasach PiS Wikipedię oraz współczesne “polskie” media – przed wojną, to zapewne przed stanem wojennym w 1981 roku. Wtedy to ambasador Lipski już nie żył, jak również jego faszystowscy przyjaciele z III Rzeszy.
        Pamiętaj dziecko, ucz się, ucz.