Zniszczenie cmentarza AK w Mikuliszkach – do polskiego MSZ wezwano dyplomatę Białorusi

W związku ze zniszczeniem cmentarza żołnierzy AK w Mikuliszkach do polskiego MSZ został wezwany białoruski dyplomata. Jednocześnie na zniszczonym cmentarzu najwyższy rangą polski dyplomata na Białorusi złożył kwiaty i zapalił znicze.

Jak podało we wtorek polskie MSZ, w dniu 5 lipca 2022 roku wezwało ono do siebie chargé d’affaires Białorusi. Białoruskiemu dyplomacie przekazano ostry protest w związku ze zniszczeniem cmentarza żołnierzy AK w Mikuliszkach.

MSZ za szczególnie bulwersujące uznało, że strona białoruska podjęła ten “bezprecedensowy atak” tuż przed przypadającą na 7 lipca rocznicą rozpoczęcia operacji “Ostra Brama”, której uczestnicy są pochowani w Mikuliszkach.

“To wyjątkowo haniebne wydarzenie stanowi przykład złamania przez obecne władze Białorusi wszystkich jej zobowiązań dot. miejsc pamięci na swoim terytorium. Przypomina ono najczarniejsze karty historii komunizmu, a wobec wcześniejszych doniesień o dewastacji polskich grobów wojennych nie może być odebrane inaczej, niż jako celowe działanie na rzecz dalszej degradacji wzajemnych relacji między Polską i Białorusią” – oświadczył resort polskiej dyplomacji.

Incydent w Mikuliszkach uznano także za akt wymierzony w Polaków na Białorusi i próbę zatarcia śladów polskości.  “Niszczenie mogił wojennych nie zmieni historii i nie zatrze pamięci o przeszłości. Po raz kolejny pokazuje światu barbarzyństwo obecnego reżimu” – czytamy w oświadczeniu MSZ.

Również we wtorek ambasada RP w Mińsku poinformowała, że charge d’affaires Polski na Białorusi Marcin Wojciechowski złożył kwiaty i zapalił znicze na grobach żołnierzy AK w Mikuliszkach. “Polskie miejsca pamięci narodowej na Białorusi nie zostaną zapomniane. Chwała Bohaterom!” – napisała polska placówka na Twitterze.

Jak podawaliśmy, Związek Polaków na Białorusi poinformował w poniedziałek, że białoruskie władze z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu zrównały z ziemią kwaterę poległych w 1944 roku żołnierzy III i VI Brygady Armii Krajowej w Mikuliszkach. Znajdowały się tam 22 krzyże; na niektórych można było przeczytać imiona i nazwiska poległych. Między żołnierskimi krzyżami wznosił się murowany obelisk, na którym znajdowała się wykonana z metalu tablica z napisem: „Żołnierzom III i VI Brygady Armii Krajowej Okręgu Wileńskiego poległym w 1944 r.”.

CZYTAJ TAKŻE: “Bezprecedensowy akt bestialstwa” – MSZ potępia zniszczenie cmentarza żołnierzy AK w Mikuliszkach

Kresy.pl / gov.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. r2d2
    r2d2 :

    czas zrównać z ziemią groby białoruskich okupantów i upomnieć się o Polskie ziemie na wschodzie. Białoruski Hitler rozumie włącznie siłę, tak jest jego pan i władca Putler.