Polskie MSZ ostro skrytykowało zrównanie z ziemią przez białoruskie władze kwatery żołnierzy AK poległych na Grodzieńszczyźnie.

MSZ RP wydało we wtorek oświadczenie w sprawie zniszczenia polskiej kwatery żołnierzy AK w Mikuliszkach w obwodzie grodzieńskim na Białorusi.

Jak napisano w oświadczeniu, MSZ przyjęło “z oburzeniem” doniesienia o zniszczeniu kwatery.

“Polska potępia wszelkie akty bezczeszczenia pamięci żołnierzy, którzy ponieśli najwyższą ofiarę w obronie swojej Ojczyzny” – napisało MSZ wzywając stronę białoruską do “natychmiastowego zaprzestania haniebnych działań wymierzonych w polską pamięć na Białorusi”.

Zrównanie z ziemią polskiego cmentarza nazwano “bezprecedensowym aktem bestialstwa” i “niewytłumaczalnym podważeniem wzajemnych zobowiązań” w zakresie ochrony miejsc pamięci.

“Wzywamy władze w Mińsku do zaprzestania tych praktyk przypominających najczarniejsze karty z historii komunistycznego reżimu” – oświadczyło MSZ.

MSZ zauważyło, że szacunek do grobów żołnierzy dotychczas stanowił wartość uznaną przez Polskę i Białoruś wzajemnie, a także przez społeczność międzynarodową. “Zniszczenie cmentarza w Mikuliszkach to akt bez precedensu, wymierzony nie tylko w pamięć o własnej historii Białorusi, ale także w społeczność Polaków na Białorusi” – uznało MSZ.

Jak podawaliśmy, Związek Polaków na Białorusi poinformował w poniedziałek, że białoruskie władze z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu zrównały z ziemią kwaterę poległych w 1944 roku żołnierzy III i VI Brygady Armii Krajowej w Mikuliszkach. Znajdowały się tam 22 krzyże; na niektórych można było przeczytać imiona i nazwiska poległych. Między żołnierskimi krzyżami wznosił się murowany obelisk, na którym znajdowała się wykonana z metalu tablica z napisem: „Żołnierzom III i VI Brygady Armii Krajowej Okręgu Wileńskiego poległym w 1944 r.”.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply