Najwyższa Izba Kontroli złożyła do prokuratury zawiadomienia w związku z zakupem respiratorów przez ministerstwo zdrowia w 2020 roku. Jedno z zawiadomień dotyczy ówczesnego wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego.

Wydział Prasowy Najwyższej Izby Kontroli poinformował w piątek o złożeniu do prokuratury dwóch zawiadomień o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez wysokich urzędników państwowych, w tym przez Janusza Cieszyńskiego. Ma to związek ze sprawą zakupu respiratorów na początku pandemii koronawirusa.

“W związku z kontrolą dotyczącą zakupu respiratorów w 2020 r., NIK @NIKgovPL skierowała do Prokuratury dwa zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez wysokich urzędników państwowych. Jednym z nich jest Janusz Cieszyński @jciesz. Sprawa jest rozwojowa” – napisał Wydział Prasowy NIK na Twitterze.

NIK nie poinformowała dotychczas o szczegółach zawiadomień. Jak podaje Polsat News, poseł KO Michał Szczerba powiedział w piątek na konferencji prasowej, że z jego informacji wynika, iż NIK złożyła zawiadomienie do prokuratury zawiadomienie w sprawie działań egzekucyjnych Ministerstwa Zdrowia wobec przedsiębiorcy, który nie wywiązał się z kontraktu na dostawę respiratorów. Wcześniej bowiem prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie domniemanego przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przy samym zakupie sprzętu.

Ministerstwo Zdrowia podpisało wiosną 2020 roku umowę ze spółką E&K (według mediów należącą do handlarza bronią), która miała dostarczyć 1 241 respiratorów. Firma nie wywiązała się jednak z umowy. Dostarczyła tylko 200 respiratorów, mimo że wcześniej otrzymała 154 miliony złotych zaliczki (ponad 3/4 wartości kontraktu). Gdy E&K nie wywiązała się z umowy, Ministerstwo Zdrowia odstąpiło od niej, nałożyło na firmę kary umowne i otrzymało część zaliczki w kwocie ponad 14 mln euro. Według posła Szczerby właściciel E&K uciekł z Polski i dzisiaj jest winien ministerstwu 40 mln złotych (włącznie z karami umownymi i odsetkami).

Zdaniem Szczerby ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowski i jego zastępca Janusz Cieszyński, “dali czas handlarzowi bronią na wyczyszczenie kont, majątku, przyjmując jego oświadczenie w sierpniu 2020 roku”.

Janusz Cieszyński nazwał zawiadomienie do prokuratury “kolejną odsłoną wciągania NIK w osobistą vendettę prezesa” Mariana Banasia.

Janusz Cieszyński jest obecnie sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera i pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Kresy.pl / polsatnews.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply