Elżbieta Witek trzykrotnie nie stawiła się przed NIK jako świadek, czym zablokowała kontrolę rządowego programu Polskie Szwalnie – dowiedziało się we wtorek RMF FM. Prokuratura nie uznaje tego za utrudnianie postępowania.

Jak informuje RMF FM, marszałek Sejmu Elżbieta Witek była wzywana przez Najwyższą Izbę Kontroli jako świadek w związku z toczącą się kontrolą rządowego programu Polskie Szwalnie, który miał zapewnić Polsce maseczki ochronne w czasie pandemii koronawirusa. Kontrolerzy chcieli przesłuchać marszałek Sejmu, ponieważ jej nazwisko pojawia się w mailach przejętych ze skrzynki szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. Wynika z nich, że Witek miała lobbować za przyjęciem jednej z prywatnych firm do programu Polskie Szwalnie, do czego doszło.

Elżbieta Witek nie stawiła się jednak trzykrotnie na wezwanie NIK, za co została ukarana za każdym razem grzywną porządkową w wysokości 3010 złotych. Jak podaje RMF FM, jeszcze żadnej z tych kar marszałek Sejmu nie zapłaciła.

Sprawa trafiła do prokuratury, która uznała, nie nie doszło do utrudniania postępowania przez Elżbietę Witek. Jak twierdzi RMF FM uzasadnienie prokuratury było “karkołomne”, a mianowicie takie, że Witek została już ukarana grzywną, w związku z czym nie ma podstaw, by ścigać ją karnie.

Program Polskie Szwalnie został zainaugurowany 16 kwietnia 2020 roku pod egidą Agencji Rozwoju Przemysłu. Miał on uniezależnić Polskę od dostaw maseczek z Chin. Patronat nad projektem objął prezydent Andrzej Duda. W lipcu ub. roku portal Money.pl informował, że Polskie Szwalnie okazały się niewypałem. Projekt kosztował polskich podatników około 258 mln złotych. Polskie szwalnie wyprodukowały 178 mln maseczek, ale część z nich nie chroniła przed koronawirusem. Niektóre firmy zaangażowane w projekt popadły w długi, a wraz z końcem obostrzeń zapotrzebowanie na maseczki spadło. Dziesiątki milionów z nich zalega w magazynach.

CZYTAJ TAKŻE: Braun domagał się godnego miejsca dla polskiej flagi w Sejmie. Zagłuszyły go krzyki posłów [+VIDEO]

Kresy.pl / rmf24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply