Ukraińcom podobają się warunki pracy w Polsce, ale większość z nich wyjechałaby do pracy w Niemczech, gdyby miała taką możliwość – wynika wynika z najnowszego raportu “Postawy obywateli Ukrainy wobec polskiego rynku pracy” przygotowanego przez Work Service.

Gazeta „Dziennik”, która w środę opisała wyniki badania, zauważyła, że aż 79 proc. badanych Ukraińców było zadowolonych z pracy w Polsce. Jeszcze więcej, bo 85 proc. oceniało, że dobrze im się pracuje z Polakami. Nic zatem dziwnego, że ponad 3/4 badanych wyrażało chęć pozostania w Polsce na 2-3 lata, a 84 proc. poleciłoby pracę w Polsce swoim bliskim i znajomym. Jednak gdyby Niemcy zmieniły swoją politykę i otworzyły swój rynek pracy dla Ukraińców, aż 59 proc. z nich wyemigrowałoby z Polski za Odrę. Tylko 6 proc. badanych nie brało takiej możliwości pod uwagę.

Ukraińskich imigrantów zarobkowych zapytano także o powody, dla których przyjechali do Polski. Dla 3/4 ankietowanych głównym powodem emigracji były wyższe niż na Ukrainie zarobki. 37 proc. skusił przede wszystkim wyższy standard życia a 22 proc. zmusił do wyjazdu brak pracy na Ukrainie. Tylko jeden na dziesięciu ankietowanych wybrał Polskę ze względu na większe bezpieczeństwo.

Przypomnijmy, że według sondażu przeprowadzonego w kwietniu br. na Ukrainie Polska była najczęściej wymieniana jako kraj docelowy emigracji. Do naszego kraju chciałoby wyjechać 36 procent Ukraińców planujących emigrację. W następnej kolejności znajdują się Czechy i Niemcy (12 i 11 proc.), Rosja (7 proc.), Stany Zjednoczone (6 proc.), Włochy (5 proc.) i Francja (2 proc.).

CZYTAJ TAKŻE: Co tak naprawdę myślą Ukraińcy

Kresy.pl / Dziennik

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Accipiter
  Accipiter :

  Niech wypierdzielaja stąd wszyscy rezuni. Nie będziemy płakać. W ich miejsce można by przyjąć ludzi nam kulturowo i historycznie bliskich czyli Białorusinów. A ukry niech budują dobrobyt Niemiec. Ciekawe tylko jak długo bo Niemiaszki zawsze mieli ich prymitywne i sadystyczni bydło. Więc parafrazując klasyka “ukry żegnamy was ciule”

  • Accipiter
   Accipiter :

   Przepraszam panią Oksanę Zabużko, arcybiskupa Światosława Szewczuka, pana Andrija Deszczycę, pana Igora Isajewa, pana Grzegorza Kuprianowicza, pana Petra Poroszenkę, pana Piotra Tymę oraz pozostałych członków narodu ukraińskiego, a także panią Sabine Haake oraz naród czeczeński oraz imigrantów z krajów Afryki za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, etnicznej i rasowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publicznego nawoływania do przestępstwa na ich szkodę i za publiczne pochwalanie przestępstwa. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.