Ministerstwo Edukacji i Nauki chce uzupełnić niedobór nauczycieli migrantami z Ukrainy – wynika z doniesień portalu Interia.

Portal Interia podał w środę, że podległy Ministerstwu Edukacji i Nauki Ośrodek Rozwoju Edukacji rozpoczyna nabór na bezpłatny intensywny kurs języka polskiego dla ukraińskich uchodźców, którzy chcieliby podjąć pracę w polskich szkołach.

Portal podaje, że kurs jest przeznaczony dla ukraińskich nauczycieli, ale ankieta zamieszczona na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji nie wyklucza udziału w kursie osób bez wykształcenia pedagogicznego (jak zaznaczono, osoby z wykształceniem pedagogicznym są “preferowane”).

Kurs obejmuje 60 godzin zajęć odbywanych codziennie online pomiędzy 18:30 a 20:00. W jednej grupie lektorskiej będzie 100 osób. Ma on zapewniać znajomość języka polskiego na poziomie A1 (początkujący).

Z ogłoszenia wynika także, że Ukraińcy po ukończeniu kursu mogliby liczyć na zatrudnienie w charakterze asystenta nauczyciela.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w rozmowie z Interią nie ukrywał swojej akceptacji dla takiego rozwiązania. “Chodzi o to, by nauczyciele ukraińscy, którzy chcieliby pracować w naszej szkole, choćby jako pomoc nauczyciela w oddziałach przygotowawczych, ale również jako nauczyciele poszczególnych przedmiotów, złapali podstawy języka polskiego w ciągu trzech-czterech tygodni. To świetny pomysł” – mówił Czarnek.

Jak podawaliśmy, zgodnie z przyjętą specustawą w sprawie pomocy dla obywateli Ukrainy ukraińscy uczniowie oraz studenci mogą kontynuować naukę w polskich szkołach i uczelniach. Według Interii po 24 lutego do polskich szkół trafiło już 100 tysięcy ukraińskich dzieci.

Przypomnijmy, że 11 marca minister Czernek mówił, że do zatrudnienia Ukraińca w charakterze pomocy nauczyciela wystarczy zwykłe oświadczenie. “Znajomość języka polskiego, także niedokumentowana. Nie potrzebujemy tutaj egzaminów państwowych, będziemy zatrudniać elastycznie. Przepisy na to pozwalają” – mówił minister.

CZYTAJ TAKŻE: Minister edukacji deklaruje gotowość na przyjęcie Ukraińców do polskich szkół

Kresy.pl / Interia

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply