Tylko cztery ugrupowania weszłyby do Sejmu [SONDAŻ]

Tylko cztery ugrupowania polityczne znalazły się w Sejmie, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w pierwszej połowie października – wynika z ostatniego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Zwycięzcą wyborów okazałoby się Prawo i Sprawiedliwość, które wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem otrzymałoby 40 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazłaby się Platforma Obywatelska, na którą chciało głosować 19 proc. ankietowanych. W Sejmie znalazłby się również ruch Kukiz’15 cieszący się obecnie 8-procentowym poparciem. Czwartym ugrupowaniem, które zdobyłoby miejsca w niższej izbie parlamentu jest Polskie Stronnictwo Ludowe, które otrzymałoby 5 proc. głosów.

Partie, które nie przekroczyłyby progu wyborczego to Sojusz Lewicy Demokratycznej (4 proc.), Nowoczesna (3 proc.), Wolność Janusza Korwin-Mikkego i Partia Razem (obie po 2 proc.). Swoich preferencji wyborczych nie było w stanie określić 15 proc. ankietowanych.

Sondaż CBOS nie wykazał znacznych wahań poparcia dla partii politycznych w stosunku do badania tej samej pracowni sprzed miesiąca. PiS było jedynym ugrupowaniem, które straciło poparcie – notowania tej partii spadły o 3 pkt. proc. PO, Kukiz’15 oraz PSL zyskały po 1 pkt. proc. Poparcie dla pozostałych ugrupowań nie zmieniło się.

Chęć wzięcia udziału w wyborach zadeklarowało 75 proc. ankietowanych, co jest najwyższym wskaźnikiem w historii badań CBOS. Zdaniem pracowni jest to efekt utrzymującego się od trzech lat gorącego sporu politycznego oraz kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi. 13 proc. ankietowanych nie poszłoby do urn a 12 proc. było niezdecydowanych.

Sondaż przeprowadzono na próbie 1115 dorosłych mieszkańców Polski od 4 do 11 października br.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: IBRiS: Tusk wyprzedza Dudę w rankingu zaufania [SONDAŻ]

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jwu :

    Ten sondaż jak i wiele innych, był zrobiony na zlecenie tych, którzy w nim wyraźnie przodują.Ze względu na to ,że dwa razy uczestniczyłem w takich badaniach (nie do końca)poznałem ich mechanizmy.Pierwsze pytania dotyczą regionu,miejscowości, liczby mieszkańców, wieku i płci.Później wykształcenie i zawód .Nie wiem(niestety) jakie są następne pytania, bo na tym kończyło się sondowanie mojej osoby?