Trybunał Sprawiedliwości UE wydał we wtorek wyrok, w którym orzekł, że Polska naruszyła unijne prawo zwiększając wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej.

Jak pisze Polska Agencja Prasowa, sędziowie uznali, że Polska złamała dyrektywy siedliskową i ptasią. Zgodnie z tą pierwszą KE zatwierdziła wyznaczenie obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska. Dyrektywa ptasia stanowi, że obszar ten stanowi również „obszar specjalnej ochrony” dla ptaków.

W opinii Trybunału Polska rozpoczynając w 2016 roku zwiększoną wycinkę, nie dokonała wymaganej oceny jej oddziaływania dla danego obszaru. Przypomniano, że ewentualne działania w danym obszarze nie mogą mieć trwałych szkodliwych skutków.

„Argumentacja przedstawiona przez Polskę nie pozwala na uznanie, że rozpatrywane działania aktywnej gospodarki leśnej mogą być uzasadnione koniecznością ograniczenia gradacji kornika drukarza” – napisano w streszczeniu uzasadnienia wyroku.

Trybunał zakwestionował także drugi, oprócz występowania kornika drukarza, powód wycinki podawany przez ministerstwo środowiska – „bezpieczeństwo publiczne”. Według TS UE Polska w żaden sposób nie uściśliła tego powodu.

Wyrok, który został wydany przez Wielką Izbę Trybunału składającą się z 15 sędziów, jest ostateczny. Polska nie zostanie ukarana finansowo, ponieważ rząd pod groźbą kar zaprzestał już wcześniej wycinania drzew i zapowiedział, że wypełni wyrok TS UE.

Przypomnijmy, że w 2016 roku ówczesny minister środowiska Jan Szyszko zdecydował o niemal trzykrotnym zwiększeniu skali wycinki w Puszczy Białowieskiej. Jako powód tej decyzji podawano ekspansję kornika drukarza oraz „bezpieczeństwo publiczne”. Na początku 2017 roku przystąpiono do usuwania suchych drzew oraz drzew zaatakowanych przez korniki na połowie obszaru Natura 2000. W związku z tym Komisja Europejska wystąpiła w lipcu 2017 roku do TS UE o uznania naruszenia prawa UE przez Polskę.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Posłanka PO złożyła doniesienie do prokuratury na min. Szyszkę ws. wycinki Puszczy Białowieskiej

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz