Nowym prezesem spółki Centralny Port Komunikacyjny został Mikołaj Wild, prawnik, wieloletni pracownik centralnej administracji publicznej i były pełnomocnik rządu ds. CPK. O stanowisko ubiegało się oprócz niego sześciu kandydatów.

Jak czytamy na stronie cpk.pl, „Decyzją rady nadzorczej Mikołaj Wild został prezesem spółki Centralny Port Komunikacyjny”. Wyłoniony w konkursie prezes CPK Mikołaj Wild, od 9 maja 2017 r. był pełnomocnikiem rządu ds. CPK. W maju br. został powołany, zgodnie z art. 15 ust. 2 Ustawy o CPK, na funkcję przewodniczącego rady nadzorczej spółki. 28 listopada rada oddelegowała go do czasowego wykonywania czynności prezesa CPK.

Czytaj także: Ben Hodges: CPK jest potrzebny NATO i UE – ułatwiłby szybki przerzut wojsk do Polski

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W lutym media poinformowały o rezygnacji Jacka Bartosiaka z funkcji prezesa spółki celowej CPK. Według Onetu, Ekspert Potomac Foundation wycofał się z pracy przy wielkim projekcie infrastrukturalnym „z powodów osobistych”.  Od tamtej pory obowiązki prezesa pełnił Piotr Malepszak.

Mikołaj Wild jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Prawa Amerykańskiego przy Uniwersytecie Warszawskim oraz University of Florida oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu Fryderyka Wilhelma w Bonn (roczne stypendium w ramach programu Magister Iuris Comparitivi).

Od 2006 był Radcą Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, a od lutego 2015 do listopada 2015 Dyrektorem Departamentu Studiów i Analiz Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.  30 listopada 2015 powierzono mu funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, którą sprawował do końca 2016 r., kiedy zlikwidowano resort.  Kierował m.in. Departamentem Prawno-Procesowym, Mieniem Skarbu Państwa, oraz Biurem Audytu i Kontroli, sprawujący osobisty nadzór nad spółkami sektora lotniczego, w tym PLL LOT S.A. Od kwietnia 2017 pełnił funkcję głównego doradcy w gabinecie politycznym prezesa Rady Ministrów, a od maja pełnomocnika Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego RP. W latach 2018–2019 był także sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W maju 2018 r. Sejm przyjął ustawę dotyczącą rozwiązań związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. W ramach CPK, w środku Polski, między Łodzią a Warszawą, ma powstać multimodalny węzeł transportowy, którego trzonem ma być nowe lotnisko. Według projektu, ma się ono stać jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Jego budowa ma się przyczynić do rozbudowy sieci kolejowej i przemodelowania systemu transportowego.

Jako lokalizację CPK wskazuje się Stanisławów w gminie Baranów, niedaleko Grodziska Mazowieckiego, blisko trasy wylotowej stolicy przy autostradzie A2, w odległości około 40 km od Warszawy. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, czyli do końca 2027 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / cpk.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz