RMF FM: Patrioty wysłane do Polski będą chronić wojska USA

Radio RMF FM dowiedziało się nieoficjalnie, że wyrzutnie Patriot, które USA wysyłają obecnie do Polski, będą chronić miejsca stacjonowania amerykańskich żołnierzy.

Jak podało w środę RMF FM, jej dziennikarz Tomasz Skory ustalił nieoficjalnie, że dwie baterie rakiet Patriot, o których wysłaniu do Polski zdecydowano wczoraj, będą przede wszystkim chronić miejsca stacjonowania żołnierzy USA.

Patrioty trafią do naszego kraju na rozkaz wydany przez dowodzącego siłami USA w Europie generała Toda Waltersa. Polecenie w tej sprawie wydał szef Pentagonu Lloyd Austin.

Wysłanie wyrzutni nie ma też związku ze sprawą ewentualnego przekazania Ukrainie polskich myśliwców MiG-29.

Jak podawaliśmy, według oficjalnego komunikatu, dwie baterie systemu obrony powietrznej Patriot mają zostać przeniesione do Polski na polecenie szefa Pentagonu i na wniosek strony polskiej. Część mediów zwróciła uwagę, że decyzja Waszyngtonu zapadła niedługo po tym, jak Pentagon odrzucił propozycję bezpłatnego przekazania Stanom Zjednoczonym polskich myśliwców MiG-29 do amerykańskiej bazy w Ramstein.

W związku z ryzykiem rosyjskiej agresji na Ukrainę USA przesunęły do Polski około 5 tysięcy żołnierzy z 82. Dywizji Powietrzno-Desantowej. W sumie w naszym kraju stacjonuje obecnie około 9 tysięcy żołnierzy USA.

Kresy.pl / rmf24.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply