Los Antoniego Macierewicza jako szefa MON jest niepewny – twierdzi RMF FM.

Mateusz Morawiecki chciałby usunięcia Antoniego Macierewicza z fotela ministra resortu obrony podczas zbliżającej się rekonstrukcji rządu. – podało w poniedziałek radio RMF FM powołując się na nieoficjalne informacje od swoich rozmówców.

Według radia pomiędzy nowym szefem rządu a Macierewiczem „nie ma chemii”. Polem sporów polityków mają być m.in. wpływy w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Oczekując dymisji szefa MON Morawiecki miałby „wejść w sojusz” z prezydentem Dudą, którego relacje z Antonim Macierewiczem od dłuższego czasu nie są najlepsze.

Los ministra obrony ma spoczywać obecnie w rękach Jarosława Kaczyńskiego i jego współpracowników. RMF FM wskazuje kierownictwo PiS jako rzeczywistego decydenta w sprawie obsady kierownictwa MON.

Według nieoficjalnych doniesień Antoni Macierewicz „walczy o przetrwanie w rządzie”. W najgorszym wypadku ma on dopuszczać odejście, ale „w chwale”.

Według radia elementem „walki o przetrwanie” ma być także wizyta Antoniego Macierewicza w Białym Domu zapowiedziana na 17. stycznia, a więc już po planowanej rekonstrukcji rządu. Potwierdzając tę wizytę MON miało postawić szefa rządu w niezręcznej sytuacji. Minister miał walczyć o jakiekolwiek spotkanie w Białym Domu wywierając presję na polskiego attache wojskowego w USA. Ostatecznie poinformowano, że Macierewicz spotka się z doradcą Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego gen. McMasterem. Rozmowy mają dotyczyć wzmacniania wschodniej flanki NATO i odstraszania Rosji.

Przypomnijmy, że wcześniej RMF FM podawało, powołując się na swoje źródła, że w ramach rekonstrukcji rządu stanowisko ma stracić szef MSZ Witold Waszczykowski, na którego miejsce ma wejść obecny szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, a także Anna Streżyńska szefująca ministerstwu cyfryzacji. Radio podało również, że Mateusz Morawiecki dążąc do zmiany wizerunkowej w ministerstwie środowiska wymieni Jana Szyszko. Nowo powołanym departamentem mającym się skupić na walce ze smogiem ma kierować Piotr Woźny. Bliski dymisji ma znajdować się także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

CZYTAJ TAKŻE: Morawiecki: informacje o dalszej rekonstrukcji rządu po 6 stycznia

Kresy.pl / FMF FM

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Sun Escobar
  Sun Escobar :

  Antoni był by dobrym ministrem, bo jest nieprzejednany, nie daje sobą manipulować wojskowym, ani z zewnątrz (oprócz knesetu), ale … Jest konfliktowy, wszędzie widzi rosyjską prowokacje, ciągle mówi o jakiejś agresji z każdej strony ją widzi. urojenia smoleńskie to już nieuleczalna jednostka chorobowa. Musi odejść, stał się niebezpieczny sam dla siebie, a nie chciał bym, by nas Polaków wciągał w te swoje fantazje, bo jeszcze wylądujemy na froncie w Donbasie.

  • jwu
   jwu :

   @Sun Escobar Na froncie w Donbasie ,to raczej nie wylądujemy,bo seprów rozgrywają już eksperci z USA i niebawem skoczą sobie do oczu(DRL i ŁRL).I tyle pozostanie z separatyzmu w Donbasie.

  • jwu
   jwu :

   @jaro7 Czytając ten artykuł (podany przez Ciebie poniżej komentarza) ,widzę ,że Wiatrowycz i reszta banderowskiej swołoczy ,ma jeszcze jednego sojusznika w Polsce.Wracając do niego,to nawet jeżeli zostali (banderowcy) rozstrzelani,to i tak łagodniej ich potraktowano,niż gdyby Birczę zdobyli rezuni, i jeńcami zostali żołnierze WP i ludność cywilna.Wtedy ich ekshumowane szkielety,byłyby bez kończyn i głów.Niepokoi mnie ten trend wśród polskojęzycznych historyków ,którzy zwyrodnialców nazywają partyzantami,wciągają ich na listy represjonowanych przez PRL i ubolewają nad banderowskim losem.Obawiam się jednego ,że wkrótce pojawią się (też) artykuły o dzielnych SS-manach,którzy zostając jeńcami ,byli mordowani ,przez “bandytów” z US army i sowietów.

 2. zefir
  zefir :

  Na mojego nosa:nie da rady,Morawiecki Junior nie otrzyma politycznej zgody na dymisję Macierewicza.Ta osoba,podobnie jak szef msw to swoista osłona PiS-u.Zresztą nie dostrzegam w tej ekipie nikogo lepszego.Antoni bez MON może PiS z większości rozbroić.

 3. Gaetano
  Gaetano :

  Kaczafi raczej nie udzieli zgody na usunięcie kłamcy birczańskiego. Problem z maciarem jest taki, że ma on jednak zbyt mocną pozycję i niejako swój elektorat; niełatwo będzie neobanderowca odstawić na bocznicę.

 4. Sun Escobar
  Sun Escobar :

  Czyli tak jak chciałem i przewidziałem. Macierewicz sobie poszedł. Kaczyński nie chce mieć w rządzie oporników, stąd Błaszczak na szefa MON. Ale brawo dla Morawieckiego za stanowczość, dobrze wiedział, że Macierewicz mu tylko zaszkodzi.

  • tagore
   tagore :

   @Sun Escobar Usunięcie Macierewicza to żądanie Prezydenta. Myślenie w kategoriach ” twardy elektorat nie ma na kogo głosować” może być istotnym błędem PIS. Nawet jeśli Macierewicz pozostanie w partii. Arogancja i nieliczenie się z wyborcami może ich drogo kosztować.

 5. jwu
  jwu :

  Osobiście, obawiam się jednego ? Że człowiek ,który likwidował WSI jest nie do usunięcia ,ze względu na posiadaną wiedzę.No chyba ,że się mylę i Antoni dzisiaj dokona politycznego żywota ?