Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Andrzej Duda odwiedził dawny areszt na ul. Strzeleckiej w Warszawie.

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą ofiary reżimu komunistycznego, umieszczoną na budynku byłej siedziby NKWD, a następnie Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Strzeleckiej na Pradze w Warszawie. – podała w czwartek strona internetowa Prezydenta RP. Głowa państwa uczciła w ten sposób obchodzony 1. marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Piwnice budynku przy ulicy Strzeleckiej były katownią, w której więziono, brutalnie przesłuchiwano i mordowano żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. W latach 1944-45 swoją kwaterę główną w Polsce miało tam NKWD. Później budynek stał się aresztem Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

Jak podaje strona internetowa Prezydenta, Andrzejowi Dudzie towarzyszyli prezes IPN Jarosław Szarek i wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, a także Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. Uroczystość odbyła się w asyście honorowej Wojska Polskiego. Po uroczystości prezydent wraz z towarzyszącymi mu osobami odwiedził budynek, gdzie oglądał m.in. napisy wyryte na ścianach przez więźniów. Spotkał się także z Witalisem Skorupką, ps. Orzeł, żołnierzem Armii Krajowej więzionym przy ul. Strzeleckiej, który w 1945 roku otrzymał wyrok śmierci, zamieniony na 10 lat więzienia.

Po południu o godz. 16 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej odbędą się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w których Andrzej Duda również weźmie udział.

Jak pisze PAP, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony od 2011 roku. Upamiętnia on rocznicę rozstrzelania przez władze komunistyczne po pokazowym procesie siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Żołnierze Wyklęci 1 marca otrzymają oficjalne mundury

Kresy.pl / prezydent.pl / PAP

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. dls Maverick
  dls Maverick :

  A oto prawda o WYKLETYCH. Wielka AK rozwiazana zostala 19 stycznia 1945 przez Okulickiego. Potem do lasow polskich ze wschodu naplywaly oddzialy zbrojne do nowej Polski zza linii Curzona tzw. Lesni.
  KBW oraz LWP walczyły z nimi oraz z NSZ, jakie powstały tuz po wojnie, – grupy zbrojne ktore zagrażały bezpieczenstwu panstwa polskiego oraz rabowały i mordowały „bohatersko” ludnosć- takze polska cywilną. Napadano na posterunki milicji czy na cale wsie..bo brakowalo juz finansowego wsparcia z tzw. rzadu londynskiego, a dzisiaj tego zabrania się pisać.
  “Niezlomni oprawcy” z kaplerzami na piersiach za forse od „rzadu londynskiego” wymordowali ponad 2 000 Polakow (glownie zolnerzy Wojska Polskiego, ktorzy wyzwolili nasz kraj) oraz Rosjan-zolnierzy radzieckich.
  Wykleci po zaprzestaniu ich finansowania przez Londyn, zyli w norach, ziemiankach z obawy przed bezpieka nowych wladz, albo uciekali szybko „dzielnie” na Zachod. Przykladem jest wspanialy patriota mjr LUPASZKA, ktory opuscil swoj oddzial i wraz z konkubina probowal zwiac na Zachod. Zlapala go bezpieka, poinformowana o zbiegu przez polska ludnosc cywilna.
  WAZNE: Dzisiaj wrocławscy politycy SLD bladym świtem zapalili na placu przed kościołem Garnizonowym 187 zniczy, które mają symbolizować dzieci pomordowane przez „żołnierzy wyklętych”. – Prawda zamiast kultu – podkreślają inicjatorzy akcji.