Żołnierze Wojska Polskiego, którzy pełnią służbę na granicy polsko-białoruskiej są szkoleni przez policjantów z oddziału prewencji jak radzić sobie z agresywnym tłumem.

Polscy żołnierze są szkoleni przez podlaskich policjantów z oddziału prewencji jak chronić się przed atakami z użyciem kamieni i noży, operować w szyku bojowym, używając tarcz i miotaczy gazu.

Żołnierze wspominają, że podczas patroli przy granicy z Białorusią w ich stronę są rzucane kamienie oraz szkło. “Bywamy atakowani za pomocą prowizorycznych dzid i pałek. Musimy sobie z tym radzić. Dlatego tego typu zajęcia są dla nas bezcenne” – powiedział szer. Rafał Kurzawa służący w Wojskowym Zgrupowaniu Zadaniowym „Podlasie”, który wziął udział w szkoleniu.

Rzeczniczka Komendanta Głównego Policji mł. insp. Katarzyna Nowak poinformowała, że szkolenia ruszyły kilka dni temu. “Nasi funkcjonariusze dzielą się wieloletnim doświadczeniem zdobytym chociażby podczas ochraniania imprez masowych” – powiedziała rzeczniczka.

Polska Zbrojna informuje, że na polsko-białoruską granicę w ramach wsparcia zostało ściągniętych 250 specjalistów od prewencji. Wzmocnili oni siły policyjne, które obecnie liczą blisko 700 funkcjonariuszy, którzy współpracują ze strażą graniczną i wojskiem.

Rośnie presja migracyjna na polsko-białoruskiej granicy. Straż Graniczna poinformowała w środę, że poprzedniej doby odnotowano 120 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. W kierunku polskich patroli znów rzucano konarami oraz kamieniami.

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak podkreślił w środę, że radykalnie wzrosła liczba osób, które próbują nielegalnie dostać się do Polski, jak i ich agresja.  “Każdego dnia mamy do czynienia z rzucaniem kamieniami, konarami, strzelaniem z procy” – wskazał.

Przypominamy, że w zeszłym tygodniu policjanci zostali zostali zaatakowani przy granicy z Białorusią. Uszkodzone zostały dwa pojazdy. Policjantom nic się nie stało.

polska-zbrojna.pl/podlaska.policja.gov.pl/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply