We wtorek zebrał się na posiedzeniu Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego. Jego członkowie zwrócili się do nauczycieli by ci rozpoczęli strajk włoski.

Zarząd ZNP zebrał się na posiedzeniu o godz. 11. W jego trakcie podjęto decyzję o konieczności rozpoczęcia strajku włoskiego. Ma ona polegać na ścisłym wykonywaniu jedynie formalnego zakresu obowiązków związanych z pracą nauczyciela. „Nauczyciele nie powinni wykonywać zadań, które nie są ich obowiązkiem, jednak nie zamierzamy nie wykonywać zadań ujętych w statusach szkół” – tłumaczył przewodniczący ZNP, Sławomir Broniarz, którego cytuje portal Wirtualna Polska.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jednocześnie szef nauczycielskiego związku zawodowego zdecydowanie zadeklarował – „To nie jest protest przeciwko komuś, nie jest wymierzony w dzieci, nie walczymy też z ministrem edukacji. Chcemy zwrócić uwagę opinii publicznej na to, ile obowiązków ponad opisany czas pracy wykonują nauczyciele”. Podkreślił, że jego organizacja już przygotowała projekt ustawy odnoszący się do sposobu wynagradzania pedagogów za ich pracę.

Jak przypomina portal Money.pl od 15 października ZNP prowadzi akcję informacyjną na temat tego jak wiele zadań spada obecnie na nauczycieli poza pracą pedagogiczna. Związkowcy szykowali się do protestu już wówczas, ale został on przesunięty. „Dostawaliśmy liczne pytania od nauczycieli i dyrektorów, którzy wyrażali zaniepokojenie, że związek nie przyjął uchwały w sprawie protestu. Nie chcemy dopuścić do sytuacji, że włączający się w akcję nauczyciele będą narażać się na szykany czy kary dyscyplinarne” – tłumaczył Broniarz.

Broniarz twierdzi, że Zarząd Główny ZNP podjął swoją decyzję na podstawie wyników ankiety jaka objęła 227 tys. nauczycieli. 55,3 proc. ankietowanych opowiedziało się właśnie za formułą strajku włoskiego, a tylko 18 proc. za strajkiem zakładającym przerwanie wykonywania pracy. Tego rodzaju strajk nauczyciele rozpoczęli w kwietniu bieżącego roku, ale w związku z perspektywą egzaminów maturalnych już pod koniec tegoż miesiąca został on zawieszony do września.

wp.pl/money.pl/kresy.pl

 




Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz