Związkiem Nauczycielstwa Polskiego wezwał premiera Mateusza Morawieckiego do rozmów na temat podwyżek płac.

Przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz ogłosił w poniedziałek postulaty nauczycieli. “W związku z bardzo trudną sytuacją materialną nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami ZNP wystąpił do pana premiera Mateusza Morawieckiego o pilne, niezwłoczne podjęcie rozmów na temat wzrostu wynagrodzeń nauczycieli o co najmniej 20 proc.” – jego słowa zacytował portal Polsat News.

Broniarz podkreślił, że wzrost nauczycielskich uposażeń to warunek rozmów z władzami o innych aspektach systemu edukacyjnego, w tym o nowej Karcie Nauczyciela. Jak uzasadnił – “Bez tego wzrostu płacowego w dalszym ciągu sytuacja materialna nauczycieli, bez względu na zaczarowania ministra Czarnka i ruchy w tym zakresie, będzie dramatycznie niekorzystna”. Jak uznał, zarobki stażystów i początkujących nauczycieli nawet po wdrożeniu obecnie zaplanowanych podwyżek bliskie będą poziomowi płacy minimalnej. Broniarz uznał obecne plany rządu za niewystarczające.

“Dlatego domagamy się niezwłocznego podjęcia rozmów i stąd pismo skierowane do pana premiera Mateusza Morawieckiego. Jednocześnie zwróciliśmy się do pana prezydenta Andrzeja Dudy, który jest patronem dialogu i niejako ojcem ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, o wsparcie rozmów między partnerami społecznymi a strona rządową, dlatego że tych rozmów nie ma” – stwierdził szef Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Rozmowy prowadzone w roku bieżącym przez resort edukacji Broniarz nazwał “kadłubowymi”. Wobec tego wysunął konkretne żądania – “Po pierwsze zorganizowania i przeprowadzenia po 31 sierpnia ogólnopolskiego akcji protestacyjnej obejmującej wszelkie dopuszczalne prawem działania, począwszy od kwestii medialnej typu oflagowanie, oplakatowanie szkół, a skończywszy na sporze zbiorowym. Po drugie – na zorganizowaniu i przeprowadzeniu ogólnopolskiej akcji informacyjnej skierowanej przede wszystkim do rodziców w celu poinformowania społeczeństwa o dramatycznej sytuacji polskiej edukacji, nauczycieli”.

Poprzednie duże strajki nauczycieli miały w Polsce miejsce w 2019 r.

polsatnews.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply