MON postanowiło spełnić wytyczne Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji.

Pod koniec grudnia na stronie Rządowego Centrum Legislacji zamieszczono projekt rozporządzenia ws. „orzekania o zdolności do czynnej służby wojskowej oraz trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach”. Z uzasadnienia do projektu wynika, że MON chce zezwolić osobom transseksualnym na służbę w polskim wojsku – podał w środę portal Wirtualna Polska.

Dotychczas transseksualizm był wymieniany w przepisach jako ułomność powodująca całkowitą niezdolność do służby wojskowej. Wojskowe komisje lekarskie przyznawały transseksualistom kategorię E. Było to krytykowane przez Europejską Komisję przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji.

Komisja poleciła przygotowanie i przedłożenie parlamentowi projektów przepisów lub nowelizacji istniejących regulacji w celu zagwarantowania w polskim prawie równości i godności osób LGBT we wszystkich sferach życia. Analiza aktualnego stanu prawnego wskazała, iż dla realizacji wskazanych przez Komisję celów niezbędna jest zmiana zapisów dotyczących orzekania o zdolności do czynnej służby wojskowej, które w dotychczasowym brzmieniu wymieniają jako schorzenie/ułomność powodującą niezdolność do czynnej służby wojskowej – transseksualizm. Niniejszy projekt eliminuje wskazany zapis i tym samym dostosowuje brzmienie rozporządzenia do wymogów Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI) oraz do regulacji zawartych w pozostałych przepisach dotyczących kwestii orzekania o zdolności do służby wojskowej. – napisano w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Jak podaje Wirtualna Polska, była posłanka, a także transseksualista Anna Grodzka nie może uwierzyć, że resort Antoniego Macierewicza zdecydował się na genderowe zmiany w wojsku.

Jestem tak zdumiona, że nie umiem sobie wyobrazić motywacji. To mi nie pasuje do PiS-u – mówiła w rozmowie z WP, żartując, że „to nie może się wydarzyć”. Wskazuje ona, że zmiany są dopiero projektowane i do ich realizacji jest jeszcze daleko. Była posłanka nie wierzy, że finalnie transseksualiści będą mogli służyć w Wojsku Polskim.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Transseksualiści jednak pozostaną w amerykańskiej armii? Jest decyzja Pentagonu

Kresy.pl / Wirtualna Polska
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  Tutejszym :

  Grodzka z dzidą w garści jako militarystka.
  Ale fajne rozwiązanie.
  Spec oddziały w odosobnionych miejscowościach…
  Podchodzenie do mp. wyłącznie w gaz maskach.
  Obowiązkowa służba wojskowa dla wszystkich.
  Jak coś nie tak spec- oddział.
  Trzeba chronić poborowych bo ulegną spedaleniu.
  A może „Nie mów i nie pytaj”.
  Fajne czekają naszą armię problemy.