Tomasz Kowalczewski pod którego rządami doszło do skandalu wokół domniemanego manipulowania listą przebojów z powodów politycznych nie jest już dyrektorem Programu III Polskiego Radia.

Kowalczewski sam zrezygnował ze stanowiska o czym w poniedziałek poinformował branżowy portal Press.pl. Kierował on Programem III Polskiego Radia od listopada zeszłego roku. Na stanowisko szefa tego programu powołano już Jakuba Strzyczkowskiego. 53-letni Strzyczkowski pracuje w tym programie od końca lat 80. Był prowadzącym kilku audycji. Prowadził też audycje w TVP.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kowalczewski wywołał głośną debatę na temat standardów zarządzania mediami publicznymi po kontrowersyjnych działaniach wobec prowadzących Listę Przebojów Programu III. Jak informowalismy, utwór „Twój ból jest lepszy niż mój” Kazika 15 maja pojawił się szczycie Listy Przebojów Marka Niedźwieckiego będącej sztandarowym programem tej anteny. Jednak po kilku minutach link do aktualnego notowania przestał działać, podobnie jak link do zamieszonego na radiowym portalu artykułu informującego o sukcesie piosenki.

Utwór znanego wokalisty nawiązuje do sytuacji, kiedy Jarosław Kaczyński odwiedził grób matki mimo obostrzeń nałożonych przez rząd – cmentarze w czasie pandemii miały być zamknięte. „Cztery lata temu dziesiątego kwietnia / Marii prosto pod koła córka uciekła / Maria nie przekroczy bramy dziś tej / bo Twój ból jest lepszy niż jej / Twój ból jest lepszy niż jej”  – takie sformułowania zawiera tekst piosenki Kazika.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Redaktorzy pracujący z rozgłośni radiowej i odpowiedzialni za prowadzenie Listy Przebojów sugerowali, że usunięcie pierwotnych wyników notowania z 15 maja i obniżenie statusu piosenki Kazika odbyło się na polecenie byłego już dyrektora Kowalczewskiego. Wzbudziło to liczne głosy krytyczne. Sam Kowalczewski tłumaczył z kolei wysokie miejsce przedmiotowej piosenki arbitralną decyzją Niedźwieckiego i wadliwym systemem oddawania głosów. W efekcie konfliktu z Programu III Polskiego Radia odeszła znaczna liczba redaktorów z Niedźwieckim na czele.

press.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz