Konfederacja złoży doniesienie do prokuratury na Jacka Sasina

Politycy Konfederacji zapowiedzieli we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie, że jeszcze dzisiaj złożą doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

Uzasadnienie złożenia doniesienia na Jacka Sasina przedstawił dziennikarzom były poseł, adwokat Jacek Wilk.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Składamy zawiadomienie do Prokuratora Generalnego na działanie pana ministra Jacka Sasina, w którym zawiadamiamy o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z artykułu 248 pkt. 4 Kodeksu karnego związanego z uniemożliwianiem i utrudnianiem oddania głosu”. Wilk przekonywał, że minister Sasin „odebrał Polakom prawo” do oddania głosu w wyborach, wobec czego zachodzi „podejrzenie popełnienia przestępstwa przeciwko wyborom”.

Wilk mówił, że Konfederacja liczy na ocenę tej sprawy przez organa ścigania, choć „bez większej nadziei”, ponieważ „Prokurator Generalny jest z tego samego obozu politycznego”.

Poseł Konfederacji Jakub Kulesza, który zabrał głos po Jacku Wilku, przekonywał, że „kłamstwem jest, że ugrupowanie rządzące spełniło jakieś żądania opozycji” i przełożyło wybory, ponieważ „wybory się odbyły”, tylko „nikt nie zebrał głosów i tych głosów nie policzył”. Wskazywał na „chaos” i pośpiech, jaki jego zdaniem towarzyszył uchwalaniu prawa o wyborach korespondencyjnych, które przekazało ministrowi Jackowi Sasinowi obowiązek zorganizowania wyborów. „Pan minister Jacek Sasin miał pełną świadomość, że miał obowiązek, zgodnie z prawem, przeprowadzenia tych wyborów w trybie określonym ustawą” – mówił Kulesza. Parlamentarzysta Konfederacji przekonywał, że Sasin nie powinien tłumaczyć się brakiem czasu na organizację głosowania. Według niego gdyby minister „wziął sobie do serca” ten obowiązek, poprosiłby o nie wprowadzanie ustawy w życie, bądź podałby się do dymisji. „Pan minister tego nie zrobił i ponosi odpowiedzialność za to co się stało” – mówił Kulesza.

Poseł przestrzegał, że obecna sytuacja może stanowić niebezpieczny precedens na przykład dla wyborów parlamentarnych. „W przyszłości w zależności od słupków sondażowych może się okazać, że władza uzna, że (…) nie przeprowadzimy ich” – mówił.

Politycy Konfederacji zapowiedzieli, że w dalszej kolejności złożą kolejne doniesienia np. w związku z przekazaniem danych osobowych obywateli Poczcie Polskiej oraz drukiem kart wyborczych bez podstawy prawnej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Sosnowca zapowiedział zgłoszenie maila od Poczty Polskiej do prokuratury

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz