Politycy Konfederacji zapowiedzieli we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie, że jeszcze dzisiaj złożą doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

Uzasadnienie złożenia doniesienia na Jacka Sasina przedstawił dziennikarzom były poseł, adwokat Jacek Wilk.

“Składamy zawiadomienie do Prokuratora Generalnego na działanie pana ministra Jacka Sasina, w którym zawiadamiamy o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z artykułu 248 pkt. 4 Kodeksu karnego związanego z uniemożliwianiem i utrudnianiem oddania głosu”. Wilk przekonywał, że minister Sasin “odebrał Polakom prawo” do oddania głosu w wyborach, wobec czego zachodzi “podejrzenie popełnienia przestępstwa przeciwko wyborom”.

Wilk mówił, że Konfederacja liczy na ocenę tej sprawy przez organa ścigania, choć “bez większej nadziei”, ponieważ “Prokurator Generalny jest z tego samego obozu politycznego”.

Poseł Konfederacji Jakub Kulesza, który zabrał głos po Jacku Wilku, przekonywał, że “kłamstwem jest, że ugrupowanie rządzące spełniło jakieś żądania opozycji” i przełożyło wybory, ponieważ “wybory się odbyły”, tylko “nikt nie zebrał głosów i tych głosów nie policzył”. Wskazywał na “chaos” i pośpiech, jaki jego zdaniem towarzyszył uchwalaniu prawa o wyborach korespondencyjnych, które przekazało ministrowi Jackowi Sasinowi obowiązek zorganizowania wyborów. “Pan minister Jacek Sasin miał pełną świadomość, że miał obowiązek, zgodnie z prawem, przeprowadzenia tych wyborów w trybie określonym ustawą” – mówił Kulesza. Parlamentarzysta Konfederacji przekonywał, że Sasin nie powinien tłumaczyć się brakiem czasu na organizację głosowania. Według niego gdyby minister “wziął sobie do serca” ten obowiązek, poprosiłby o nie wprowadzanie ustawy w życie, bądź podałby się do dymisji. “Pan minister tego nie zrobił i ponosi odpowiedzialność za to co się stało” – mówił Kulesza.

Poseł przestrzegał, że obecna sytuacja może stanowić niebezpieczny precedens na przykład dla wyborów parlamentarnych. “W przyszłości w zależności od słupków sondażowych może się okazać, że władza uzna, że (…) nie przeprowadzimy ich” – mówił.

Politycy Konfederacji zapowiedzieli, że w dalszej kolejności złożą kolejne doniesienia np. w związku z przekazaniem danych osobowych obywateli Poczcie Polskiej oraz drukiem kart wyborczych bez podstawy prawnej.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Sosnowca zapowiedział zgłoszenie maila od Poczty Polskiej do prokuratury

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply