Zdaniem wicepremiera Glińskiego oferowana w Zułowie działka „ma niewiele wspólnego” z Józefem Piłsudskim.

W porannej rozmowie RMF FM minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński zadeklarował, że jego resort nie jest zainteresowany zakupem 20 hektarów ziemi z Zułowie, na której znajdował się majątek, w którym urodził się Józef Piłsudski.Przeprowadzający wywiad z Glińskim Robert Mazurek zapytał go o możliwość zakupu tej działki, żartując, że Polska mogłaby urządzić tam „Piłsudskiland”. RMF ujawniło bowiem, że obecny właściciel tego terenu chce go sprzedać za milion euro. Znajduje się na nim odremontowana oficyna dworska oraz las i rzeka należące niegdyś do włości Piłsudskich. W pobliżu rośnie dąb posadzony w latach 30. przez wdowę po Piłsudskim i ówczesnego prezydenta RP w miejscu, gdzie stał dwór, w którym urodził się przyszły Naczelnik Państwa. W rozmowie z dziennikarzami radia przedstawiciele Związku Polaków na Litwie, który urządził w Zułowie muzeum poświęcone Marszałkowi, wskazywali na brak funduszy na wykupienie całości majątku Piłsudskich.

Zdaniem wicepremiera oferowana działka ma niewiele wspólnego z Piłsudskim.

Ta ziemia ma niewiele wspólnego z Marszałkiem. To było obok. To nie obejmuje ani tego dębu pamięci ani miejsca upamiętniającego Piłsudskiego. Dom Piłsudskich już nie istnieje. Myśmy analizowali tę kwestię. Wydaje nam się, że trzeba być ostrożnym wobec tej oferty. – mówił wicepremier Gliński. Jego zdaniem Polska godnie uczci zbliżającą się 150-rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego, która przypada 5. grudnia br., budując „wspaniałe, godne muzeum Piłsudskiego w Sulejówku”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w kwietniu br. w Zułowie stanął pierwszy na Litwie pomnik poświęcony Józefowi Piłsudskiemu i jego bratu Bronisławowi. Obaj urodzili się w Zułowie. Pomnik ma formę tablicy z płaskorzeźbami obu braci oraz inskrypcjami w języku litewskim podającymi szczegóły z ich życia oraz wybrane cytaty. Imiona oraz nazwiska obu braci podano w formie zlituanizowanej: „Bronislavas Petras Pilsudskis” oraz „Juozapas Klemensas Pilsudskis”. Powstanie pomnika jest pomysłem litewskiego rzeźbiarza Vytautasa Musteikisa.

CZYTAJ TAKŻE: Zułów miejscem pamięci narodowej

Kresy.pl / RMF FM

Tagi: , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz