Zdaniem wicepremiera Glińskiego oferowana w Zułowie działka “ma niewiele wspólnego” z Józefem Piłsudskim.

W porannej rozmowie RMF FM minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński zadeklarował, że jego resort nie jest zainteresowany zakupem 20 hektarów ziemi z Zułowie, na której znajdował się majątek, w którym urodził się Józef Piłsudski.

Przeprowadzający wywiad z Glińskim Robert Mazurek zapytał go o możliwość zakupu tej działki, żartując, że Polska mogłaby urządzić tam „Piłsudskiland”. RMF ujawniło bowiem, że obecny właściciel tego terenu chce go sprzedać za milion euro. Znajduje się na nim odremontowana oficyna dworska oraz las i rzeka należące niegdyś do włości Piłsudskich. W pobliżu rośnie dąb posadzony w latach 30. przez wdowę po Piłsudskim i ówczesnego prezydenta RP w miejscu, gdzie stał dwór, w którym urodził się przyszły Naczelnik Państwa. W rozmowie z dziennikarzami radia przedstawiciele Związku Polaków na Litwie, który urządził w Zułowie muzeum poświęcone Marszałkowi, wskazywali na brak funduszy na wykupienie całości majątku Piłsudskich.

Zdaniem wicepremiera oferowana działka ma niewiele wspólnego z Piłsudskim.

Ta ziemia ma niewiele wspólnego z Marszałkiem. To było obok. To nie obejmuje ani tego dębu pamięci ani miejsca upamiętniającego Piłsudskiego. Dom Piłsudskich już nie istnieje. Myśmy analizowali tę kwestię. Wydaje nam się, że trzeba być ostrożnym wobec tej oferty. – mówił wicepremier Gliński. Jego zdaniem Polska godnie uczci zbliżającą się 150-rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego, która przypada 5. grudnia br., budując „wspaniałe, godne muzeum Piłsudskiego w Sulejówku”.

Przypomnijmy, że w kwietniu br. w Zułowie stanął pierwszy na Litwie pomnik poświęcony Józefowi Piłsudskiemu i jego bratu Bronisławowi. Obaj urodzili się w Zułowie. Pomnik ma formę tablicy z płaskorzeźbami obu braci oraz inskrypcjami w języku litewskim podającymi szczegóły z ich życia oraz wybrane cytaty. Imiona oraz nazwiska obu braci podano w formie zlituanizowanej: „Bronislavas Petras Pilsudskis” oraz „Juozapas Klemensas Pilsudskis”. Powstanie pomnika jest pomysłem litewskiego rzeźbiarza Vytautasa Musteikisa.

CZYTAJ TAKŻE: Zułów miejscem pamięci narodowej

Kresy.pl / RMF FM

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Gaetano
    Gaetano :

    Tak czy inaczej, powinno się powiedzieć, że “Polska nie jest zainteresowana kupnem dawnego majątku, bo ów jest polski i na ten czas jest pod litewską jurysdykcją”. To mniej więcej tak, jakby ukry proponowali nam odkupienie Politechniki Lwowskiej.