Duda o swojej nieobecności w Jad Waszem: nie mogłem być tam obecny [+VIDEO]

Przed głównymi uroczystościami 75 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz w poniedziałek w Oświęcimiu spotkali się prezydenci Polski i Izraela. Po spotkaniu prezydenci wygłosili oświadczenia. Andrzej Duda dziękował Reuwenowi Riwlinowi za przyjazd do Oświęcimia i tłumaczył, dlaczego nie przyjechał kilka dni temu do Jerozolimy na Światowe Forum Holokaustu.

Andrzej Duda uznał uroczystości w Oświęcimiu to “widomy znak pamięci i sprzeciwu wobec nieludzkiego traktowania, nienawiści, wobec wszelkich form wrogości, zwłaszcza wrogości na tle rasowym, wobec antysemityzmu”. Prezydent RP powiedział, że rozmawiał dzisiaj z Riwlinem o swojej nieobecności na uroczystościach w Jerozolimie w Jad Waszem “organizowanych przez fundację pana Mosze Kantora”. Andrzej Duda mówił, że tłumaczył prezydentowi Izraela, dlaczego nie wziął w nich udziału.

Duda zwrócił uwagę, że w prezentacjach podczas uroczystości w Jad Waszem całkowicie pominięto udział polskich żołnierzy w walce przeciw hitlerowskiej III Rzeszy. “Choćby z tego powodu nie mogłem być tam jako prezydent RP” – tłumaczył Duda dodając, że w szeregach polskich oddziałów walczyli także Żydzi, obywatele polscy. Prezydent przypomniał też, że fundacja Mosze Kantora jest fundacją prywatną a on sam jest “związany więzami znajomości z prezydentem Rosji Władimirem Putinem”.

“Mam nadzieję, że wszelkie wątpliwości są rozwiane i że więcej nie będzie prób zakłamywania historii” – mówił Andrzej Duda.

Reuwen Riwlin mówił o zagrożeniu demokracji ze strony “antysemityzmu, rasizmu i tęsknot faszystowskich, które podnoszą głowę”.

“Słyszymy dziś głosy, które szerzą nienawiść w internecie, na ulicy i w centrach władzy politycznej. To się dzieje w całej Europie i na całym świecie. Naszym obowiązkiem jest walczyć z antysemityzmem i z rasizmem zdecydowanie, z determinacją, w sposób jasny i bezkompromisowy” – mówił prezydent Izraela. “Chcielibyśmy podać dziś rękę narodowi polskiemu i prosić, abyśmy znów wrócili na drogę, którą pójdziemy razem i razem będziemy kształtować przyszłość następnych pokoleń z zachowaniem szacunku dla historii i z zachowaniem szacunku dla wartości pokoju, tolerancji” – dodawał.

Prezydent Izraela przyznał, że Polska i Polacy też byli ofiarami II wojny światowej a ludobójstwo na Żydach zaplanowały Niemcy. Wspominał przy tym o pomocy w zbrodniach, jaką Niemcy otrzymywali w Europie. “Ta postawa też wymaga wzięcia za nią odpowiedzialności” – mówił. Wspominał o polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, ale podkreślał, że byli oni “nieliczni” oraz o bohaterskiej walce Polaków z III Rzeszą. Uznał jednak, że było “całkiem sporo” Polaków, którzy “przykładali rękę do mordu na narodzie żydowskim”.

“Imponująca historia Żydów polskich, wspaniała historia naszej społeczności tutaj, obok straszliwych wydarzeń, które miały miejsce na tej ziemi, wiążą naród żydowski i państwo Izrael nierozerwalnie z Polską i z narodem polskim” – mówił Riwlin. Jego zdaniem więź ta “musi dbać o czystość historii i należy pozostawić badanie historii w rękach historyków, którzy są w tej dziedzinie specjalistami”.

Riwlin zaprosił Andrzeja Dudę do złożenia wizyty w Izraelu w celu “wspólnego przedyskutowania o tym, jak można wzmocnić stosunki” między Polską a Izraelem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Izraelskie media: prezydent Izraela powiedział Dudzie, że Polacy uczestniczyli w Holokauście

Kresy.pl / PAP / rmf24.pl / facebook.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kojoto
    Kojoto :

    Czy w czasie kiedy Riwlin ponowownie oskarżał Polaków o mordowanie żydów Juda klęczał przed nim na czworaka i lizał mu buty? To było by uzasadnione… Słuchać się już nie chce o tych wszystkich upokorzeniach. A trudno o coś bardziej obrzydliwego od widoku rozdziawionej z samozadowolenia japy Judy, który nie odróżnia plucia w twarz od deszczu.