Ćwierć miliona ludzi na Marszu Niepodległości [+VIDEO]

Ulicami Warszawy przeszedł marsz zorganizowany w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Według szacunków organizatorów i policji wzięło w nim udział 250 tysięcy ludzi.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami pomiędzy stroną rządową a Stowarzyszeniem Marsz Niepodległości dzisiejszy pochód składał się formalnie z dwóch zgromadzeń – rządowego marszu „Dla Ciebie Polsko” i Marszu Niepodległości organizowanego co roku 11. listopada w Warszawie przez środowiska narodowe.

Marsz rozpoczął się o godzinie 15. na rondzie Romana Dmowskiego od krótkiego przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i odśpiewania hymnu państwowego. W trakcie wykonania hymnu odpalono race.

Jako pierwszy szedł marsz rządowy, prowadzony przez pojazdy wojskowe, kompanię reprezentacyjną Wojska Polskiego, orkiestrę oraz żołnierzy niosących 100 biało-czerwonych flag. Brali w nim udział m.in. prezydent Duda, premier Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Marsz Niepodległości podążał za marszem rządowym w odległości kilkuset metrów z transparentem „Bóg, honor i ojczyzna” na czele.

Uczestnicy Marszu wznosili m.in. hasła „Cześć i chwała bohaterom”, „Bóg, honor i ojczyzna”, „Lwów, Wilno – pamiętamy”, „Roman Dmowski – wyzwoliciel Polski”, „Nadchodzą! Nadchodzą! Nacjonaliści!”, “Patriotyzm największą siłą narodu polskiego”, “1918-2018 wolnym być!”, „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”. Śpiewano również pieśni patriotyczne a także modlono się.

Nad głowami zebranych powiewało morze głównie biało-czerwonych flag. Widoczne były również flagi ONR a także grupka włoskich nacjonalistów z flagami Forza Nuova.

Na twitterowym profilu Młodzieży Wszechpolskiej poinformowano, że w trakcie Marszu doszło do spalenia flagi UE.

Po dotarciu do ronda Waszyngtona marsz rządowy został rozwiązany, natomiast Marsz Niepodległości skierował się w stronę błoń Stadionu Narodowego, gdzie zaplanowano koncert i przemówienia liderów środowisk narodowych.

Policja początkowo szacowała, że w dzisiejszym marszu wzięło udział ponad 200 tysięcy ludzi. Było to największe zgromadzenie w historii ochraniane przez warszawską policję. Organizatorzy Marszu Niepodległości ocenili, że wzięło w nim udział 250 tysięcy osób. Taką samą liczbę uczestników podała później policja.

Jak wynika z informacji podawanych przez policję, organizatorów oraz media, marsz odbył się bez większych incydentów. Nie odnotowano także zdarzeń o charakterze terrorystycznym czy ekstremistycznym. Według Krzysztofa Bosaka przed Mostem Poniatowskiego doszło do niewielkiej próby zablokowania MN przez organizacje lewicowe.

Jak podał portal Do Rzeczy, sympatycy ONR usunęli z kolumny marszowej około 30 członków organizacji „Szturmowcy”, którzy wcześniej zapowiadali, że dołączą do marszu jako tzw. czarny blok.

CZYTAJ TAKŻE: Wielka Orkiestra Świątecznego Marszu Niepodległości

Kresy.pl/ PAP / Interia / RMF FM / Media Narodowe

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kojoto
    Kojoto :

    Policja podała informację, że na wspólnym marszu było około 250 000 osób… cóż dzięki transmisjom można się przekonać jak to wyglądało: parada wojskowa 10 minut, za nimi PiSdzielcy 10 minut, a za nimi Marsz Niepodległości – prawie 3 godziny przechodził przez Most Poniatowskiego. Media rządowe i inne media głównego ścieku usiłują zminimalizować sukces tegorocznego Marszu Niepodległości i pierdzielą o “biało-czerwonym marszu Dla Ciebie Polsko” i że Polacy odpowiedzieli na apel prezia Judy. Rzeczywistość była dla PiSuaru o wiele smutniejsza. Spęd urzędników i klubów Gazety Polskiej nie stanowił nawet 10 % całości zgromadzenia.

  2. KazimierzS
    KazimierzS :

    O ile pamiętam to w 2010 ówczesnym prezesem Młodzieży Wszechpolskiej był Robert Winnicki. Porozumiał się on z ONR i razem stworzyli pierwszy Marsz w którym przeszło dwa do trzech tysięcy uczestników. Nie minęła dekada i Marsz ten “wydał plon stokrotny”.