Ćwierć miliona ludzi na Marszu Niepodległości [+VIDEO]

Ulicami Warszawy przeszedł marsz zorganizowany w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Według szacunków organizatorów i policji wzięło w nim udział 250 tysięcy ludzi.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami pomiędzy stroną rządową a Stowarzyszeniem Marsz Niepodległości dzisiejszy pochód składał się formalnie z dwóch zgromadzeń – rządowego marszu „Dla Ciebie Polsko” i Marszu Niepodległości organizowanego co roku 11. listopada w Warszawie przez środowiska narodowe.

Marsz rozpoczął się o godzinie 15. na rondzie Romana Dmowskiego od krótkiego przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i odśpiewania hymnu państwowego. W trakcie wykonania hymnu odpalono race.

Jako pierwszy szedł marsz rządowy, prowadzony przez pojazdy wojskowe, kompanię reprezentacyjną Wojska Polskiego, orkiestrę oraz żołnierzy niosących 100 biało-czerwonych flag. Brali w nim udział m.in. prezydent Duda, premier Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Marsz Niepodległości podążał za marszem rządowym w odległości kilkuset metrów z transparentem „Bóg, honor i ojczyzna” na czele.

Uczestnicy Marszu wznosili m.in. hasła „Cześć i chwała bohaterom”, „Bóg, honor i ojczyzna”, „Lwów, Wilno – pamiętamy”, „Roman Dmowski – wyzwoliciel Polski”, „Nadchodzą! Nadchodzą! Nacjonaliści!”, „Patriotyzm największą siłą narodu polskiego”, „1918-2018 wolnym być!”, „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”. Śpiewano również pieśni patriotyczne a także modlono się.

Nad głowami zebranych powiewało morze głównie biało-czerwonych flag. Widoczne były również flagi ONR a także grupka włoskich nacjonalistów z flagami Forza Nuova.

Na twitterowym profilu Młodzieży Wszechpolskiej poinformowano, że w trakcie Marszu doszło do spalenia flagi UE.

Po dotarciu do ronda Waszyngtona marsz rządowy został rozwiązany, natomiast Marsz Niepodległości skierował się w stronę błoń Stadionu Narodowego, gdzie zaplanowano koncert i przemówienia liderów środowisk narodowych.

Policja początkowo szacowała, że w dzisiejszym marszu wzięło udział ponad 200 tysięcy ludzi. Było to największe zgromadzenie w historii ochraniane przez warszawską policję. Organizatorzy Marszu Niepodległości ocenili, że wzięło w nim udział 250 tysięcy osób. Taką samą liczbę uczestników podała później policja.

Jak wynika z informacji podawanych przez policję, organizatorów oraz media, marsz odbył się bez większych incydentów. Nie odnotowano także zdarzeń o charakterze terrorystycznym czy ekstremistycznym. Według Krzysztofa Bosaka przed Mostem Poniatowskiego doszło do niewielkiej próby zablokowania MN przez organizacje lewicowe.

Jak podał portal Do Rzeczy, sympatycy ONR usunęli z kolumny marszowej około 30 członków organizacji „Szturmowcy”, którzy wcześniej zapowiadali, że dołączą do marszu jako tzw. czarny blok.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Wielka Orkiestra Świątecznego Marszu Niepodległości

Kresy.pl/ PAP / Interia / RMF FM / Media Narodowe
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kojoto
    Kojoto :

    Policja podała informację, że na wspólnym marszu było około 250 000 osób… cóż dzięki transmisjom można się przekonać jak to wyglądało: parada wojskowa 10 minut, za nimi PiSdzielcy 10 minut, a za nimi Marsz Niepodległości – prawie 3 godziny przechodził przez Most Poniatowskiego. Media rządowe i inne media głównego ścieku usiłują zminimalizować sukces tegorocznego Marszu Niepodległości i pierdzielą o „biało-czerwonym marszu Dla Ciebie Polsko” i że Polacy odpowiedzieli na apel prezia Judy. Rzeczywistość była dla PiSuaru o wiele smutniejsza. Spęd urzędników i klubów Gazety Polskiej nie stanowił nawet 10 % całości zgromadzenia.