Dzięki czujności jednej z mieszkanek Lublina udało się doprowadzić do usunięcia banderowskiej flagi zza przedniej szyby ukraińskiej ciężarówki.

Do zdarzenia doszło we wtorek przy ul. Diamentowej w Lublinie. Sprawę opisał dzisiaj portal informacyjny Lublin112.pl. Jedna z jego czytelniczek zwróciła uwagę na banderowską, czerwono-czarną flagę zatkniętą za przednią szybą zaparkowanej ciężarówki marki Iveco na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Obok flagi banderowskiej znajdowała się narodowa, niebiesko-żółta flaga Ukrainy.

Na miejsce wezwano policję, która pouczyła ukraińskiego kierowcę i nakazała mu usunięcie czerwono-czarnej flagi. Mężczyzna niezwłocznie wykonał to polecenie.

Portalowi Lublin112.pl udało się porozmawiać z kierowcą pojazdu. Mężczyzna tłumaczył, że “nie wiedział, iż w Polsce jest to zakazane” i obiecywał, że więcej nie będzie prezentował czerwono-czarnej flagi.

Czerwono-czarną flagą posługiwał się banderowski odłam Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów odpowiedzialnej za ludobójstwo ludności polskiej w latach 1939-1947.

Jest to już kolejna sytuacja tego rodzaju. Zjawisko to zaczęło być widoczne w 2014 roku, w związku z tzw. EuroMajdanem, na którym była wyraźnie obecna symbolika banderowska, tym flagi OUN-UPA.

W 2016 roku komendant przejścia granicznego w Dorohusku zaznaczał, że polscy pogranicznicy proszą wjeżdżających do Polski Ukraińców, by ściągali flagi UPA umieszczane za szybami przednimi, żeby symbole te nikogo w Polsce nie prowokowały. Jednak po przekroczeniu granicy są one wyciągane i przyczepiane z powrotem.

W niektórych przypadkach prokuratura wszczynała postępowanie w takich sprawach. W zasadzie wszystkie skończyły się umorzeniem.

Jak informowaliśmy, we wrześniu 2018 roku w wyniku działań Straży Granicznej w Dorohusku zatrzymano Ukraińca, który na przedniej szybie ciężarówki miał zawieszoną czarno-czerwoną, banderowską flagę. Twierdził, że nie są to barwy OUN-UPA, lecz ukraińskiej drużyny piłkarskiej. Sprawą zajęła się prokuratura, ale szybko umorzyła ją z braku znamion czynu zabronionego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Grecja: grupę Ukraińców wyrzucono z hotelu za wywieszenie banderowskiej flagi

Kresy.pl / lublin112.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

    • jaro7
      jaro7 :

      Dokładnie.Gdyby sprawe skierowano do prokuratury ta odmówiłaby wszczęcia postępowania,a gdyby jakims cudem znalazł się prokurator który wniósłby sprawe do sadu to ten by ja umorzył.