Przedstawiciele rządów Polski i Ukrainy podpisali podczas warszawskiego szczytu NATO porozumienie ws. współpracy wojskowej i technicznej. Umowa dotyczy m.in. dostaw uzbrojenia na Ukrainę.

Podczas drugiego dnia szczytu NATO w Warszawie, szef polskiego MON Antoni Macierewicz podpisał z przedstawicielem Ukrainy, ministrem obrony Stepanem Połtorakiem dokument dotyczący dostaw uzbrojenia dla Ukrainy.Wprowadza on zmiany do porozumienia zawartego w 1996 roku.

Przeczytaj: Media: wyciekły maile byłego dowódcy NATO – miał naciskać na Obamę ws. wysyłania broni na Ukrainę

Dokument to umowa w sprawie porozumienia między rządami Polski i Ukrainy o wzajemnych dostawach uzbrojenia, techniki wojskowej i świadczenia usług o charakterze wojskowo-technicznym. Według dziennika „Fakt”, szczegółów umowy na razie nie ujawniono. Również ukraińskie wydanie Polskiego Radia zatytułowało wiadomość na ten temat, że „Polska i Ukraina zawarły porozumienie ws. dostarczania broni”.Podano tam również, że umowa dotyczy wzajemnych dostaw broni. Na Twitterze potwierdziło to polskie MON.

Źródła ukraińskie, powołujące się na służbę prasową ukraińskiego resortu obrony, dokument z góry zakłada ustanowienie grupy roboczej ds. współpracy wojskowo-technicznej. Protokół ten ma również regulować działania w zakresie tej kooperacji, a także umożliwiać zdefiniowanie potencjalnych projektów dotyczących konkretnej współpracy bilateralnej.

Rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz poinformował, że celem porozumienie jest rozwój współpracy w sektorze technologii.

Ponadto, minister Macierewicz podpisał list intencyjny z ministrem obrony Turcji ws. pozyskania zdolności radioelektronicznych w przestrzeni powietrznej.

Niedawno przeciwko wysyłaniu broni na Ukrainę wypowiedziała się ukraińska deputowana Nadija Sawczenko. Uważa, że może to wywołać trzecią wojnę światową.

Jak informowaliśmy wcześniej, pod koniec czerwca Ukraiński PPHZ SpecTechnoEksport tworzący konsorcjum z polskim WB Electronics dostarczy polskim Siłom Powietrznym pociski rakietowe powietrze-powietrze średniego zasięgu R-27R1 dla myśliwców MiG-29. W dokumentacji przetargu znalazł się zapis, który zezwala na dostawy z Ukrainy.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

John Mearsheimer: Nie dozbrajajcie Ukrainy

Dlaczego dozbrajanie Ukrainy to naprawdę bardzo zły pomysł

Polskieradio.pl / fakt.pl / kyivpost.com / censor.net / polradio.pl / Kresy.pl

22 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

   • wsciekly
    wsciekly :

    No nie zupełnie . Ukraińcy zaczynają dostrzegać to jak zostali wykorzystani . Przejawem tego jest choćby masowe miganie się od obowiązku wojskowego . W centralnej części kraju i na wschodzie popularność zdobywają partie prorosyjskie. Na zachodzie Rosjanie są znienawidzeni podobnie jak Polacy .

   • wsciekly
    wsciekly :

    NA ukrainie panuje obecnie “stalinowski ” terror . Najbardziej tępione są organizacje związane z Tymoszenko . W krajach takich jak Ukraina sondaże nie działają . więc jeśli władza ma 7 % to pewnie rzeczywiste poparcie będzie jeszcze mniejsze . Rosjan na Ukrainie jest 10 mln . prawie połowa Ukraińców ma w rodzinie Rosjanina. KURS ANTYROSYJSKI NIE JEST MOŻLIWY DO UTRZYMANIA ! Przykład : Oleg Laszko formował bataliony ochotnicze które były wysyłane do walki z separatystami . Wiktoria Laszko siostra Olega walczy z bronią w ręku po stronie separatystów !!!!!! OLEG I WIKTORIA WIECZNIE KŁÓCIĆ SIĘ NIE BĘDĄ !!!!!

  • fiesta
   fiesta :

   Czy wiecie dlaczego Izrael nie chce dostarczac uzbrojenia UPA-inie ?
   Dlatego, zeby nie narazic sie “Rosji”, z ktora Izrael podpisal tajna umowe wojskowa w 2009r i ktora obowiazuje do dzis, pomimo sprzeciwow B.Obamy.
   Z kolei “meskie dziwki” (Macierewicz, Duda etc) robia loda banderowskim zydom z Kijowa, za co zaplaci polski podatnik i takie dzialania tych kutafonow i zdrajcow Polski i Polakow zasluguja na pogarde i potepienie.

  • jan53
   jan53 :

   PiS i PO sa siebie warci.Na kogo glosowac za 3 lata? Straszne – brak jakiegokolwiek wizjonera politycznego w sprawie Polski nie mowiac już aby miał jakiekolwiek zaplecze polityczne.
   To co teraz zajmuje sale sejmowa czy senat to ubezwłasnowolnione kukiełki sterowane przez naczelnego lalkarza.Opozycja?Zadna.Tylko okupują stolki dla kasy.
   Bron dla Ukrainy – pomysl chorego umysłowo człowieka.

   Kogo wybrać w przyszłych wyborach? Komu zaufac? Trzeba by już zacząć to robic.

 1. jaroslaus
  jaroslaus :

  “Według dziennika „Fakt”, szczegółów umowy na razie nie ujawniono” – rozumiem, że te dostawy to za darmo albo za wiecznie nieoddany “kredyt” – czytaj za laskę zrobioną temu bez-pejsatemu żydowi Poroszence vel Waltzmanowi kolejno przez Kalksteina, Macierewicza i Dudusia?

 2. jaro7
  jaro7 :

  Znając jak wyglądała do tej pory pomoc zaprzańców dla UPAiny,można sądzic że my będziemy dawać za friko(takiego slowa użył kiedyś antek na temat pomocy upainie,teraz o tym zapomniał),a banderowcy będa nam upychać swój szrot za duże pieniądze.Dlaegoniech NIK i inne służby maja nad tym pieczę.Bo pisiory to przekrety i sprzedawczyki.

 3. azar
  azar :

  Polska będzie dostarczać broń Ukrainie. A wiecie czy ktoś za tą broń w ogóle zapłaci??? No ba Polska to bogaty kraj a w zamian wyślą nam w ramach wymiany handlowej swoich studentów banderowców na nasze utrzymanie jak i następny milion albo i dwa swoich pracowników przyczyniając się wraz z tym do wysyłania naszych na emigrację do zachodnich fabryk i bambrów. ale co tam emigracja polaków jak w te miejsce sprowadza się nowych obywateli ukraińskich no i działa przecież 500+ także dla nowych obywateli ukraińskich bo liczy się sojusz antyrosyjski przekształcający w przyszłości nasze kraje w jeden kraj, jeden naród polsko-banderowski!!! UpA już się i u nas nazywa żołnierzami wyzwolicielami w walce z sowietami i sic! hitlerowcami!!! porównując ich do naszej AK. Tak więc pod dalszymi rządami PiSdzielców ale i także POpapranców to w przyszłości zrobią i nam polakom UPA i banderę naszymi bohaterami narodowymi , którzy swoją walką bronili i nas. A procesje UPA-banderowskie będą przechodzić przez niemal każde miasto w Polsce tak jak obecnie przez Przemyśl bo w każdym mieście będzie już duża liczba mniejszości ukrainskiej. I tak zapowiada się nasza przyszłość jeśli nic z tym PO-PiSem nie zrobimy!!!! PO-PiS te same gufno zdrajce i sprzedawczyki!!!

 4. mix
  mix :

  Jak to jest polska broń i oni nam płacą to może być, niech się tłuką 😉 W sumie tak się właśnie na przemyśle zbrojeniowym zarabia. Natomiast jak my to wysyłamy za darmo to jest to jeden wielki skandal i skrajny pisowski debilizm.

  • fiesta
   fiesta :

   mix…. zydostwo z PiS na czele z przydupasem Duda wspomaga wrogow Polski za pieniadze polskiego podatnika – vide informacja z grudnia 2015r dotyczaca linii kredytowej w wysokosci 4 miliardow zlotych dla zydo-banderowcow z UPA-iny ( http://biznes.pl/swiat/ukraina-otrzyma-od-polski-linie-kredytowa-wysokosci-4mld-zl/v2frbx ). Poza tym Polska oplaca studia dla tamtejszych studentow studiujacych w Polsce oraz zydki u wladzy w Polsce wpuscili do Polski tania sile robocza z UPA-iny co jeszcze bardziej pogarsza sytuacje materialna Polakow w Polsce i wiaze sie z wywozem kapitalu z Polski na UPA-ine.
   To jest wielki skandal jak napisales, ale dzialania zydostwa z PiS, podobnie jak ich zydowskich pobratymcow z PO za poprzednich rzadow byly i sa dokonywane z premedytacja, kosztem Polski i Polakow. I takim klasycznym przykladem opisujacym anty-polskie dzialania zydow z MSZ jest ksiazka K.Balinskiego z 2013r – vide informacja na stronie ( https://prawy.pl/4107-ksiazka-ktora-zatrzesla-ministerstwem-spraw-zagranicznych/ ).
   FRAGMENT….. ” „Polski” MSZ to od prawie siedemdziesięciu lat twierdza „puławian”, skansen tzw. żydokomuny. Twierdza, której zdobycia nikt się nie podjął. To, że status quo zachował Geremek i jego ekipa, chroniąc „swoich”, nie powinno nas dziwić.

   Ale sporo grzechów na sumieniu miały także środowiska określające się, jako prawicowe. A mogły one zmienić, choć trochę repolonizując MSZ w latach 1991-1992, 1997-2001, czy 2005-2007. Przykładów zaniechania, czy oddania walkowerem przez prawicę w tym segmencie III RP jest wiele.

   Sięgnijmy tylko po dwa przykłady z ostatniej dekady. Kto został szefem ministerstwa w rządzie deklarującym budowę IV RP niejakiego Kazimierza Marcinkiewicza? Ano Stefan Meller, syn czerwonego utrwalacza. Pchany w górę na Szucha przez samego mistrza Geremka.

   A kto doradzał premierowi 1000-lecia z miasta Gorzowa w sprawach międzynarodowych? Ano Ryszard Schnepf, z „właściwej” rodziny, który zasłużył się mocno w walce z „nacjonalistą, ksenofobem i antysemitą” Janem Kobylańskim, Prezesem Unii Stowarzyszeń i Organizacji Ameryki Łacińskiej”.
   Od siebie dodam, ze jesienia 1989r doszlo do porozumienia i podpisania umowy pomiedzy zydami z PZPR, a zydami z Solidarnosci i KOR przy “Okraglym Stole” w sprawie podzialu wladzy w Polsce.
   I przez ostatnie 27 lat nadal rzadza zydy w Polsce.

  • poznaniak74
   poznaniak74 :

   A czym oni nam mogą za to zapłacić? Robaczywymi czekoladkami z fabryki “Roshen” Poroszenki znajdującej się w rosyjskim Lipiecku? Zrozum nareszcie że Ukraina to BANKRUT, PAŃSTWO-UPADŁE, które w wyniku “deal’u” z USA zawartym na szczycie NATO zobowiązaliśmy się UTRZYMYWAĆ ZA NASZE PIENIĄDZE…

   • mix
    mix :

    Gdyby obowiązywały normalne relacje i Polska nie właziła banderowcom do d. to byłby ich problem czym zapłacą. Niech sobie wezmą kredyt w jakimś żydowskim banku 😉

 5. greg
  greg :

  To ciągłe bezwarunkowe upominanie się, i taszczenie na plecach, tego samounicestwiającego się, niestabilnego i obrażąjącego nas gdzie popadnie, bezczelnego 25-letniego infantylnego bachora i ekonomicznego trupa, zaczyna już mierzić. Wladze upadającej Ukrainy (wg niektórych już UPAiny) zupełnie się z Polską nie liczą, obrażąją ja swymi antypolskimi ustawami i maja ją tam, gdzie plecy przybierają nazwę dUPA, jawnie czcząc zbrodniarzy i ludobójców 150 000 Polaków (głownie bezbronnych kobiet i dzieci), a także i obecne wladze wpisują się w niesławną historię hańby, i jak cwele (ku jego pogardzie) bez stawiania żadnych uczciwych warunków, taszczą tego fałszywego antypolskiego trupa do UE i NATO, bo to rzekoma nasza racja stanu. Otóż, naszą racją stanu jest porozumienie z Ukrainą ale na zdrowych i należycie i ściśle egzekwowanych zasadach WZAJEMNOŚCI, z wzajemnym poszanowaniem swoich wrażliwości i PRAWDY historycznej, a nie kupczenie prawdą historyczną i ofiarami ludobójstwa, przymykanie oczu na bezczelne poczynania ukraińskich szowinistów i bandero-nazistów. Nie jest nią też hodowanie sobie u wschodnich granic, fałszywych przyjaciół (Ukraina w calej historii, NIGDY Polsce nie pomogła, wręcz przeciwnie – co innego bratnie Węgry) fałszywej antypolskiej żmii i bandero-nazistowskiego potworka. Nasze permisywne, zaprzane władze od lat same go hodują. Ukraina (chyba za swoja kolaborację i hitlerowskimi nazistami i bestalskie mordy na Polakach) dostała od Stalina (którego rzekomo tak nie lubi) w prezencie zabrane 4 polskie województwa II RP i jakoś nie ma z tym problemu. NIedługo dojdzie do tego, że nasze bezwarunkowo permisywne władze podczas wizyt w Kijowie, zgodnie z ukraińskim protokołem dyplomatycznym będą musiały wypić czarę hańby, którą od lat napełniają i składać wieńce pod mauzoleum i tysiącami pomników terrorystów i architektów ludobójstwa: Bandery, Szuchewycza, Kłyma Sawura, Doncowa, i całej reszty. Dużym błędem są też zaszłości historyczne z RF, bo właśnie teraz, dramatycznie ograniczają one siłę naszych argumentów oraz nasze zdolności negocjacyjne, ze sprzjającą zaprzańcom i zdrajcom, UE.
  Trzeba było ZA WSZELKĄ CENĘ unikać wystawiania się rosyjskim służbom i zdawania się na nie, podczas pamiętnego lądowania w ciemno w Smoleńsku. Nie należy też bezwarunkowo wierzyć władzom amerykańskim, którzy tylko w ciągu ostatnich 50 lat wszczęly ponad 30 konfliktów zbrojnych, i z uśmiechem prawią frazesy, które zainteresowani chcą usłyszeć, a tak naprawdę bezwzględnie i stale, dbają przede wszystkim o własne interesy nie cofając się przed formowaniem i wspieraniem najgorszych terrorystów: talibanu, al Quaidy itd., dla nich wygodna byłaby wojna z RF na polskim terytorium. Zeby było jasne obecna politykę Kremla i Putina też uważam, za w dużej mierze wrogą Polsce. Mniej nas Panie Boże w opiece i oświeć rządzących!

 6. leszek1
  leszek1 :

  Zeby spelnic cele Ukraincow, polski rzad powinien zaprosic do Polski nastepny milion Ukraincow w wieku poborowym i przede wszystkim im dac bron. Najlepiej byloby przekazac im cale polskie uzbrojenie, a reszte polskiej armii wyslac do Syrii.

 7. rawen
  rawen :

  MY NIE ZAPOMNIMY !!! 11.07.2016 proszę – uczcijmy razem pamięć o Ofiarach! Zapalmy w naszych oknach świeczki, by dać wyraz, że pamiętamy o tym nierozliczonym do dziś ludobójstwie”. W NASTEPNYCH WYBORACH PiS – owi TEŻ PODZIEKUJEMY TAK JAK SLD,AWS-owi,PO + PSL …