Na kilka dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Trybunał Sprawiedliwości UE zajmie się sprawą odmowy przyjęcia przez Polskę, Czechy i Węgry migrantów w ramach unijnego mechanizmu relokacji.

Trybunał Sprawiedliwości UE poinformował, że 15 maja odbędzie się rozprawa przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom, dotycząca odmowy tych krajów ws. przyjęcia uchodźców w ramach tzw. tymczasowego systemu relokacji. Został on przyjęty we wrześniu 2015 roku, a na jego mocy szereg państw członkowskich UE zobowiązało się do relokacji imigrantów i uchodźców z Włoch i Grecji. Łącznie w ramach mechanizmu relokowanych w ciągu dwóch lat miało zostać 120 tys. osób. Polska, Czechy i Węgry nie przyjęły ani jednej osoby.

Na początku grudnia 2017 roku Komisja Europejska wysłała oficjalne pismo do TSUE, w którym powołała się na swoje wcześniejsze orzeczenie stwierdzające naruszenie systemu relokacji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

„Decyzje Rady nakładają na państwa członkowskie obowiązek oferowania miejsc na potrzeby relokacji, co trzy miesiące, w celu zapewnienia sprawnej procedury relokacji w uporządkowany sposób” – poinformował we wtorek trybunał. Według niego, „prawie wszystkie pozostałe państwa członkowskie podjęły kroki w celu wypełnienia zobowiązań w tej sprawie, łącznie z relokacją, Polska nie przeprowadziła żadnej relokacji, a od grudnia 2015 r. nie zaproponowała żadnego miejsca gotowego na relokację”.

Faktycznie, łącznie z przewidzianych początkowo 120 tys. osób, kraje członkowskie UE przyjęły jedynie ponad 32 tys. Polska, pod koniec rządów PO-PSL, gdy premierem była Ewa Kopacz, zobowiązała się do przyjęcia 7 tys. migrantów. Później, gdy w wyniku wyborów władzę przejął PiS, ostatecznie rząd Beaty Szydło odmówił przyjmowania uchodźców w ramach mechanizmu relokacji.

Przeczytaj także: Niemcy wydają setki milionów euro na kursy integracyjne dla imigrantów – prawie połowa uczestników je oblewa

wp.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Gaetano :

    Okrągłostolcowe szumowiny z republiki bananowej wdrożyły swój własny, autorski system relokacji. 7 tysięcy nie robiło na nich żadnego wrażenia, za to przebierają nogami, by – poza jakże „bliskimi im kulturowo” ukrami – sprowadzić jak najwięcej ciapatych (bo pustynne bydło samo pcha się do naszego pięknego kraju); dla nich nawet 7 mln to raczej zbyt mało. Na pohybel.