Premier Mateusz Morawiecki potwierdził w poniedziałek, że Polska przekazała czołgi Ukrainie. Dopytywany o szczegóły odpowiedział: Przekażemy w swoim czasie.

Brytyjski minister obrony narodowej przekazał, że Wielka Brytania wyśle do Polski czołgi Challenger 2 po to, by nasz kraj w zastępstwie wysłał na Ukrainę maszyny T-72. Z kolei brytyjski premier Boris Johnson oświadczył w czasie konferencji prasowej w Delhi, że Wielka Brytania wyśle do Polski “uzupełnienie”, by ta mogła przekazać sprzęt sąsiadowi. Premier Mateusz Morawiecki został zapytany w Polsat News o słowa brytyjskiego premiera. Potwierdził te doniesienia. 

“Nie będę dzisiaj o tym mówił” – zastrzegł. Podkreślił, że nie będzie teraz mówił o szczegółach. “Przekażemy to w swoim czasie, ze względu na bezpieczeństwo naszych ukraińskich sąsiadów, przyjaciół” – dodał, cytowany przez portal RMF.

Szef rządu wyraził opinię, że dzięki pomocy zbrojnej, którą otrzymujemy w ramach NATO od Wielkiej Brytanii i USA, możemy czuć się bezpiecznie.

Morawiecki odniósł się również do sprawy ewentualnego przekazania samolotów MIG dla Ukrainy. Podkreślił, że sprawa jest “zamknięta”. “Nie ma takiej konieczności, nie ma takich żądań, próśb” – powiedział.

W ubiegłym tygodniu brytyjski minister obrony narodowej przekazał, że Wielkiej Brytanii wyśle do Polski czołgi Challenger 2 po to, by nasz kraj w zastępstwie wysłał na Ukrainę maszyny T-72. Z kolei brytyjski premier Boris Johnson oświadczył w czasie konferencji prasowej w Delhi, że Wielka Brytania wyśle do Polski “uzupełnienie”, by ta mogła przekazać sprzęt sąsiadowi. Wskazywały na to także doniesienia brytyjskich mediów.

Zobacz także: Morawiecki: Polska udzieliła Ukrainie pomocy wojskowej o wartości ok. 7 mld zł

Warto przypomnieć, że Niemcy zawarły porozumienie o wysłaniu ciężkiej broni na Ukrainę z kilkoma innymi krajami europejskimi, w tym ze Słowenią, która ma wysyłać swoje czołgi na Ukrainę w zamian za czołgi i transportery opancerzone z Niemiec.

Przypomnijmy, że Czesi wysłali już na Ukrainę kilkanaście poradzieckich, zmodernizowanych czołgów T-72M1, a także wozy opancerzone BMP-1.

rmf24.pl / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kojoto
    Kojoto :

    Co mają ruskie kible do pieniędzy wydawanych na nachodźców z ukrainy? Nie wiem czy już zmarnowali 20 miliardów, ale faktem jest że pisiaste szmaty przez kilkanaście lat nie mogli ściągnąć Polaków z Kazachstanu, i Syberii, a teraz za nasze pieniądze instalują w kraju piątą kolumnę i jeszcze im udogodnienia wprowadzają większe niż Polakom. To nie jest Polski rząd.